Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Jak czytać dokumenty pożyczek?

Jak czytać dokumenty pożyczek?

Zaciągnięcie pożyczki to obecnie żaden problem. Wystarczy tylko wypisać wniosek i nawet tego samego dnia na koncie lub we własnych rękach możemy mieć potrzebne nam pieniądze. Jedna przy zaciąganiu pożyczek wielu Polaków popełnia ten sam błąd – nie czytamy regulaminów, umów i innych dokumentów. Dlaczego to takie ważne i jak powinniśmy czytać, aby rozczytać wszystko, co najważniejsze?

Nie każdy z nas potrafi rozeznać się w oficjalnych, naszpikowanych różnymi skomplikowanymi terminami pismach. Takiego rodzaju pismem jest również umowa kredytowa czy pożyczkowa wraz z regulaminem.

Wielu z nas po prostu sygnuje te dokumenty, bez zagłębiania się w szczegóły. Jednak możemy wtedy narazić się na niemałe problemy! Gdy sygnujemy dokumenty, zgadzamy się z tym, co znajduje się w ich zapisach. Nierzadko zdarza się, że nie są to zbyt korzystne dla nas warunki.

Poświęć czas na przeczytanie regulaminu i innych dokumentów

Przede wszystkim powinniśmy przeczytać dość dokładnie dokumenty, które podpisujemy. Może odstraszać drobna czcionka, fachowa terminologia, kilka stron, przez które będziemy musieli przebrnąć, ale w ten sposób zmniejszamy ryzyko, że podpiszemy umowę, która nie będzie dla nas zbyt dobra.

Ponadto możemy wtedy sprawdzić szczegóły pożyczki, na przykład jej ogólną wysokość, terminy spłaty, możliwość spłaty pożyczki przed terminem, konsekwencje, jakie grożą nam w przypadku braku terminowej spłaty zadłużenia.

Obecnie wiele banków oraz instytucji pozabankowych publikuje wzory umów oraz regulaminy i inne dokumenty na swoich stronach internetowych. Możemy wtedy zapoznać się z nimi jeszcze przed wysłaniem wniosku o pożyczkę.

Gdzie szukać pomocy w rozczytaniu umowy i regulaminu?

Zdarza się jednak, że rozczytanie wszystkich zapisów znajdujących się w umowie i regulaminie pożyczki nie jest takie proste, jak może się wydawać. W takim przypadku nie powinniśmy rezygnować z czytania i podpisywać dokumentu. Warto zwrócić się po pomoc.

Możemy zapytać kogoś z członków rodziny, aby pomógł nam w zrozumieniu zapisów umowy. Również możemy udać się do specjalistów świadczących darmową pomoc prawną oraz możemy wybrać pomoc tego rodzaju za opłatą – nie każdy spełnia warunki do uzyskania darmowej pomocy w zakresie prawa.

Gdy czegoś nie rozumiemy, możemy też skopiować fragmenty umów i umieścić je na forach internetowych poświęconych finansom. Być może pomogą nam wtedy ich użytkownicy? Pamiętajmy jednak o tym, żeby w przypadku wypisanej już umowy koniecznie zasłonić nasze dane osobowe i adresowe.

Czytelniejsze dokumenty coraz bliżej?

Coraz więcej banków i pożyczkowych firm pozabankowych wychodzi naprzeciwko oczekiwaniom klientów i przygotowuje zrozumiałe i łatwe w odczytaniu dokumenty. Są one wówczas pisane językiem prostym, ale jednocześnie zawierają wszystkie kluczowe informacje.

Najczęściej są też atrakcyjnie sformatowane – mają różne podpunkty, pytania i odpowiedzi, najważniejsze informacje zaznaczane są kolorem. Wtedy w takiej umowie możemy łatwiej znaleźć ważne dane i przeczytać ją szybko, prosto i wygodnie.

Ten wpis znajduje się w kategorii