Odkryj jesień pełną inspiracji! Zacznij ją z pełnym portfelem!

Sprawdź!

Kto, ile i na co pożycza pieniądze w Polsce?

Kto, ile i na co pożycza pieniądze w Polsce?

Gdy potrzebujemy dodatkowych pieniędzy, pożyczamy je nie tylko od banków, ale również od pozabankowych firm pożyczkowych, a także od siebie nawzajem. Pieniądze najczęściej pożyczką osoby młode, które mieszkają w dużych miastach.

Jaka jest suma przeciętnej pożyczki w Polsce i na jaki cel jest ona przeznaczana?

Aktualnie dostępność pożyczek i kredytów jest bardzo łatwa. O pieniądze możemy wnioskować nawet bez wychodzenia z domu albo z firmy, ponieważ możemy zrobić to całkowicie przez internet. To powoduje, że chętnie pożyczamy pieniądze i wydajemy je na cele – nie tylko konsumpcyjne.

Gdzie pożyczają i jak spłacają pożyczki Polacy?

Według informacji podanych przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK) Polacy w 2016 roku zaciągnęli pożyczki i kredyty konsumpcyjne na kwotę aż 78,5 miliarda złotych. Wobec tego oznacza to, że statystycznie co drugi mieszkaniec Polski posiada pożyczkę albo kredyt. Wielu z nas posiada także kilka różnych produktów pożyczkowych i kredytowych – aż 768 tysięcy klientów posiada jednocześnie kredyt na mieszkanie, pożyczkę konsumpcyjną, kartę kredytową i dodatkowo limit debetowy na swoim koncie bankowym.

Zgodnie z raportem "Europejski Raport Płatności Konsumenckich 2016" ponad połowa z nas, czyli 52% nie widzi nic złego w braniu pożyczek i kredytów konsumpcyjnych. Badanie to wskazało również, że 39% ankietowanych bierze pożyczki w bankach. Więcej, ponieważ aż 47% pożycza pieniądze od rodziny. jesienna-pozyczka

Inny raport przygotowany przez instytucję BIG InfoMonitor wskazuje, że jednocześnie wielu z nas ma problemy ze spłacaniem swoich zobowiązań. Badania tego biura informacji gospodarczej wykazały, że aż 2 miliony 322 tysięcy Polaków nie spłaciło w terminie swoich zobowiązań w 2016 roku.

Kim jest przeciętny polski pożyczkobiorca i kredytobiorca?

Zarówno Polki, jak i Polacy decydują się na pożyczanie podobnych sum. Różni ich jednak motywacja oraz rodzaje wybieranych pożyczek i kredytów do pokrycia wydatków. Poniżej prezentujemy dokładne informacje dotyczące kobiet i mężczyzn pożyczających pieniądze w Polsce.

Zgodnie z danymi BIK niemalże połowa kobiet w Polsce znajduje się w przedziale wiekowym 35-44 lata. Polski wybierają pożyczki i kredyty głównie po to, aby zaspokoić potrzeby rodziny – wydają pieniądze na remonty, prezenty, wyjazdy wakacyjne, zakup sprzęty do domu, a także pokrycie bieżących wydatków. Decydują się najczęściej na pożyczki gotówkowe, karty kredytowe, kredyty odnawialne. Polski są też rzetelnymi klientkami banków i firm pożyczkowych w przeciwieństwie do Polaków.

Gdy z kolei chodzi o Polaków, na swoim koncie mają oni przede wszystkim kredyty hipoteczne na wybudowanie domu lub zakup mieszkania. Także mężczyźni chętnie pożyczają pieniądze na zakupienie samochodu czy sprzętu RTV. Ponadto panowie częściej wykorzystują szybkie pożyczki do pokrycia bieżących wydatków. Popularnością w tej grupie cieszą się również kredyty konsolidacyjne, które pozwalają na zebranie zadłużeń w jedną ratę. W większości przypadków mężczyźni pożyczający pieniądze są w wieku około 30 lat.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Aasa Standard - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 4 000 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 72,21%. Rata miesięczna od 242,52 zł. Roczna stopa oprocentowania (stopa zmienna) 8,0 %. Całkowity koszt pożyczki: 4 515,16 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 525,16 zł, prowizja 3 990,00 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 8 515,16 zł. Stan na dzień 13.10.2021 r.

Aasa Standard z Pakietem Korzyści - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 4 058,40 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 65,92%. Rata miesięczna od 199,93 zł. Roczna stopa oprocentowania (stopa zmienna) 8,0 %. Całkowity koszt pożyczki: 6 522,91 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 837,16 zł, prowizja 5 685,75 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 12 222,91 zł. Stan na dzień 13.10.2021 r. Pożyczka z dobrowolnym ubezpieczeniem na życie. Składka dobrowolnego ubezpieczenia na życie: 1 641,60 zł. Składka jest kredytowana i opłacana jednorazowo.

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.