Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Kto, ile i na co pożycza pieniądze w Polsce?

Kto, ile i na co pożycza pieniądze w Polsce?

Gdy potrzebujemy dodatkowych pieniędzy, pożyczamy je nie tylko od banków, ale również od pozabankowych firm pożyczkowych, a także od siebie nawzajem. Pieniądze najczęściej pożyczką osoby młode, które mieszkają w dużych miastach. Jaka jest suma przeciętnej pożyczki w Polsce i na jaki cel jest ona przeznaczana?

Aktualnie dostępność pożyczek i kredytów jest bardzo łatwa. O pieniądze możemy wnioskować nawet bez wychodzenia z domu albo z firmy, ponieważ możemy zrobić to całkowicie przez internet. To powoduje, że chętnie pożyczamy pieniądze i wydajemy je na cele – nie tylko konsumpcyjne.

Gdzie pożyczają i jak spłacają pożyczki Polacy?

Według informacji podanych przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK) Polacy w 2016 roku zaciągnęli pożyczki i kredyty konsumpcyjne na kwotę aż 78,5 miliarda złotych. Wobec tego oznacza to, że statystycznie co drugi mieszkaniec Polski posiada pożyczkę albo kredyt. Wielu z nas posiada także kilka różnych produktów pożyczkowych i kredytowych – aż 768 tysięcy klientów posiada jednocześnie kredyt na mieszkanie, pożyczkę konsumpcyjną, kartę kredytową i dodatkowo limit debetowy na swoim koncie bankowym.

Zgodnie z raportem „Europejski Raport Płatności Konsumenckich 2016 ponad połowa z nas, czyli 52% nie widzi nic złego w braniu pożyczek i kredytów konsumpcyjnych. Badanie to wskazało również, że 39% ankietowanych bierze pożyczki w bankach. Więcej, ponieważ aż 47% pożycza pieniądze od rodziny.

Inny raport przygotowany przez instytucję BIG InfoMonitor wskazuje, że jednocześnie wielu z nas ma problemy ze spłacaniem swoich zobowiązań. Badania tego biura informacji gospodarczej wykazały, że aż 2 miliony 322 tysięcy Polaków nie spłaciło w terminie swoich zobowiązań w 2016 roku.

Kim jest przeciętny polski pożyczkobiorca i kredytobiorca?

Zarówno Polki, jak i Polacy decydują się na pożyczanie podobnych sum. Różni ich jednak motywacja oraz rodzaje wybieranych pożyczek i kredytów do pokrycia wydatków. Poniżej prezentujemy dokładne informacje dotyczące kobiet i mężczyzn pożyczających pieniądze w Polsce.

Zgodnie z danymi BIK niemalże połowa kobiet w Polsce znajduje się w przedziale wiekowym 35-44 lata. Polski wybierają pożyczki i kredyty głównie po to, aby zaspokoić potrzeby rodziny – wydają pieniądze na remonty, prezenty, wyjazdy wakacyjne, zakup sprzęty do domu, a także pokrycie bieżących wydatków. Decydują się najczęściej na pożyczki gotówkowe, karty kredytowe, kredyty odnawialne. Polski są też rzetelnymi klientkami banków i firm pożyczkowych w przeciwieństwie do Polaków.

Gdy z kolei chodzi o Polaków, na swoim koncie mają oni przede wszystkim kredyty hipoteczne na wybudowanie domu lub zakup mieszkania. Także mężczyźni chętnie pożyczają pieniądze na zakupienie samochodu czy sprzętu RTV. Ponadto panowie częściej wykorzystują szybkie pożyczki do pokrycia bieżących wydatków. Popularnością w tej grupie cieszą się również kredyty konsolidacyjne, które pozwalają na zebranie zadłużeń w jedną ratę. W większości przypadków mężczyźni pożyczający pieniądze są w wieku około 30 lat.

Ten wpis znajduje się w kategorii