Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Jak długo mogę być wpisany do bazy BIK?

Jak długo mogę być wpisany do bazy BIK?

Do baz Biura Informacji Kredytowej dostają się wszystkie osoby, które zaciągnęły w swoim życiu pożyczkę lub kredyt. Zwykle bazy BIK kojarzymy jednak z dłużnikami, ponieważ wtedy, gdy informacje na nasz temat nie są w nich pozytywne, możemy mieć trudności z uzyskaniem kolejnych pożyczek i kredytów. Nie oznacza to jednak, że negatywna historia w BIK-u ciągnie się za dłużnikiem już przez całe życie.

Biuro Informacji Kredytowej zajmuje się gromadzeniem i udostępnianiem informacji dotyczących zaciąganych pożyczek i kredytów przez klientów banków, SKOK-ów oraz instytucji pozabankowych. Do baz trafiamy z momentem zaciągnięcia pierwszej pożyczki czy kredytu, na przykład może być to gotówkowa pożyczka ratalna, chwilówka, zakupienie jakiegoś towaru na raty w sklepie.

Gdy nie mieliśmy żadnych problemów ze spłatą zadłużeń, informacje w BIK są naszymi sprzymierzeńcami. Wtedy bank czy firma pożyczkowa widzą, że jesteśmy rzetelnym, godnym zaufania klientem, dlatego pożyczkę czy kredyt dostaniemy łatwiej. Problemy zaczynają się jednak wtedy, gdy w związku z zadłużeniem nasza historia w BIK jest negatywna. Wtedy wniosek o pożyczkę czy kredyt może być po prostu odrzucony.

Kiedy możemy trafić do bazy dłużników w BIK?

Na naszą wiarygodność kredytową w BIK wpływa szereg różnych czynników. Jest to przede wszystkim nasza terminowość w spłacaniu zobowiązań. Nie oznacza to jednak, że do baz dłużników trafimy w przypadku spóźnienia ze spłatą przez kilka dni. Granicznym terminem jest tutaj 90 dni, więc jeśli przez 3 miesiące zwlekamy ze spłatą rat, nasza wiarygodność poszybuje w dół.

Na wiarygodność wpływa też liczba udzielanych pożyczek i kredytów, ich jakość, liczba zapytań o pożyczki i kredyty oraz szereg innych czynników. Razem składają się one na tak zwany scoring – określa on wiarygodność kredytową w punktach. Im więcej punktów, tym nasza zdolność kredytowa jest lepsza.

Jak długo będziemy wpisani w BIK i czy możemy wypisać się z bazy?

Zasadniczo wtedy, gdy zostajemy wpisani do BIK jako dłużnik, wtedy musimy pamiętać o tym, że informacje te pozostają w bazie przez okres 5 lat. To właśnie w tym okresie możemy mieć największy problem z uzyskaniem pożyczki czy kredytu. Potem dane są już nieaktualne.

Dane w BIK mogą być też modyfikowane. Nie może robić tego jednak sam BIK, ale jest to możliwe tylko na wniosek instytucji, która spowodowała zmianę scoringu, na przykład banku. Możemy wobec tego poprosić bank czy inną instytucję, aby wykreślił dane przed terminem 5 lat, generalnie ma to miejsce dość rzadko.

Możemy też spotkać się z ofertami typu czyszczenie BIK, ale pamiętajmy o tym, że zewnętrzne firmy mogą zrobić w zasadzie to samo, co my, czyli wysłać odpowiednie dokumenty do banków, firm pożyczkowych czy SKOK-ów z prośbą o wyczyszczenie złych informacji.

Pożyczka bez BIK – czy to dobry pomysł?

Dla osoby, która jest dłużnikiem wpisanym w BIK, jedynym rozwiązaniem na dodatkowe pieniądze jest pożyczka bez BIK. Tego rodzaju pożyczki są jednak dość drogie, dlatego powinniśmy dobrze zastanowić się nad tym, czy jest to dobry wybór, zwłaszcza gdy nasza sytuacja finansowa nie jest najlepsza.

Ten wpis znajduje się w kategorii