Jak długo trwa umowa o pracę na czas określony?
Pracodawcy zatrudniający nowych pracowników najczęściej zawierają z nimi umowy na czas określony. Warto jednak pamiętać o tym, że liczba tych umów nie może być nieograniczona w myśl nowych przepisów. Jak długo może wobec tego trwać umowa o pracę na czas określony?
22 lutego 2016 roku weszły w życie nowe przepisy Kodeksu pracy dotyczące umów o pracę na czas określony. Zgodnie z nimi umowy o pracę tego rodzaju będą mogły być zawierane z pracownikami na okres maksymalnie 33 miesięcy i dodatkowo maksymalne na 3-miesiące zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na okres próbny. Gdy ten czas upłynie, wówczas pomiędzy tym samym pracodawcą oraz pracownikiem będą mogły obowiązywać jedynie umowy o pracę na czas nieokreślony.
Jakie przepisy obowiązywały do tej pory?
Obowiązujące dotychczas przepisy pozwalały pracodawcom na stałe zatrudnianie pracowników na podstawie umowy o pracę na czas określony. Nowe zmiany mają ukrócić te nadużycia, do których dochodziło bardzo często, szczególnie w mniejszych przedsiębiorstwach.
Aż do zmian, jeśli pracodawca zawarł już z pracownikiem dwie kolejno następujące po sobie umowy o pracę na czas określony, trzecia umowa musiała być już umową bezterminową. Niemniej jednak w sytuacji, gdy miała miejsce przeszło miesięczna przerwa w zatrudnieniu, pracodawca nie musiał już zawierać umowy na czas nieokreślony.
Wprowadzone zmiany mają więc zabezpieczyć pracowników przed takim nadużyciem, które może prowadzić do przedłużania umów w nieskończoność, a tym samym pracownik nie miał pełni praw przysługujących osobom zatrudnionym na podstawie umów na czas nieokreślony.
Jakie przepis obowiązują obecnie
Jak wspomnieliśmy wcześniej, teraz pracodawca i pracownik będą musieli po określonym czasie zawrzeć obowiązkowo umowę na czas nieokreślony. Nadal obowiązuje przy tym ograniczenie dotyczące liczby umów o pracę na czas określony – nie może być ich więcej niż trzy, natomiast czwarta ma już obowiązywać na czas nieokreślony.
Przepisy wskazują też, że umowa o pracę na czas określony będzie mogła być wypowiedziana niezależnie od długości w każdym momencie. Zrównany został również okres wypowiedzeń w przypadku umów na czas określony i nieokreślony. Jeśli staż pracy u danego pracodawcy będzie poniżej 6 miesięcy, wtedy okres wypowiedzenia umowy na czas określony i nieokreślony to 2 tygodnie. Gdy staż to więcej niż 6 miesięcy do 3 lat, okres wypowiedzenia to miesiąc, natomiast powyżej 3 lat stażu to 3 miesiące.
Wyjątki
Wyjątek zawarty w nowych przepisach dotyczy zatrudnienia pracowników na zastępstwo, na okres kadencji, przy pracy dorywczej czy sezonowej, ponadto w przypadku, gdy pracodawca wskaże obiektywnie przyczyny znajdujące się po jego stronie. Wówczas limit 33 miesięcy ani 3 umów o pracę na czas określony nie będzie obowiązywał.
Pracodawca będzie w stanie zawrzeć z pracownikiem umowę o pracę na okres próbny tylko jeden raz, aby zapoznać się z jego kwalifikacjami do wykonywania pracy oraz możliwościami w jej wykonywaniu. W szczególnych, uzasadnionych przypadkach możliwe będzie ponowne zatrudnienie tego samego pracownika na okres próbny.