Jak obniżyć koszt korzystania z Internetu?
3 min czytaniaKorzystanie z Internetu nie jest obecnie związane z bardzo wysokimi kosztami. Jeśli jednak twój rachunek i tak jest zbyt wysoki, warto poszukać sposobów na oszczędności. Jak obniżyć koszt korzystania z Internetu?
Spis treści
W domach najczęściej mamy Internet światłowodowy, czasami także radiowy. Na urządzeniach mobilnych korzystamy z kolei z Internetu mobilnego dostarczanego nam przez operatorów telefonii komórkowej. Wbrew pozorom, ceny Internetu w Polsce wcale nie są takie wysokie, jednak zawsze lepiej płacić mniej niż więcej.
1. Sprawdź oferty konkurencji
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zmniejszenie kosztów Internetu jest przejście do takiego operatora, który będzie mógł po prostu zaproponować nam niższe ceny. Aktualnie do wyboru mamy wiele ofert Internetu, ale musimy pamiętać o tym, że w przypadku Internetu stacjonarnego nie we wszystkich miejscach skorzystamy z usług każdego operatora.
Do konkurencji możemy przejść wtedy, gdy kończy nam się umowa, ale też wtedy, gdy w umowie są wprowadzane jakieś zmiany – wówczas także pojawia się „okienko” i możemy przejść do innego operatora bez żadnych konsekwencji. W przeciwnym przypadku musielibyśmy zapłacić niemałą karę!
2. Obniż prędkość Internetu
To rada tylko dla tych osób, które nie potrzebują bardzo szybkiego Internetu, na przykład do grania w różne gry, do streamingu, oglądania filmów on-line. Wtedy nie warto zmieniać prędkości, ponieważ wpłynie to na komfort korzystania z sieci.
Gdy jednak nie korzystamy z takich właśnie możliwości, dokonanie obniżenia prędkości Internetu przy podpisywaniu nowej umowy również może być dobrym rozwiązaniem. Zwykle oszczędzimy na rachunku od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu złotych.
3. Nie korzystaj tak często z Internetu mobilnego
Zdecydowanie najwięcej płacimy za korzystanie z Internetu mobilnego. Wtedy musimy liczyć się ze sporymi kosztami, a ponadto rozliczani jesteśmy ze zużycia danych, więc im więcej będziemy korzystać z sieci, tym wyższy rachunek zapłacimy.
Prostym rozwiązaniem jest zmniejszenie zużycia danych w ramach internetu mobilnego. Nie zużywajmy ich ponad posiadany pakiet danych, ponieważ dokupienie nowego będzie związane z dodatkowym, nierzadko dość wysokim kosztem. Możemy wybrać też tańszy pakiet i ograniczyć zużycie – w tym celu można ustawić też na swoim telefonie monitoring zużycia danych, aby wiedzieć, kiedy należy zwolnić.
4. Podpisuj umowy na różne usługi
Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednej metodzie na to, aby obniżyć rachunki, a mianowicie o tak zwanym cross-sellingu. W tym przypadku mówimy o zamówieniu różnych usług od jednego operatora, na przykład internetu stacjonarnego, abonamentu na telefon, telewizji.
Pakiety oferowane przez operatorów pozwalają nam na uzyskanie dodatkowych korzyści finansowych niż wtedy, gdy kupowalibyśmy usługi te osobno. W rezultacie internet także może kosztować nas mniej.
Podsumowując, istnieje wiele sposobów na to, aby obniżyć koszt użytkowania internetu – zarówno tego stacjonarnego, jak i mobilnego. Gdy chcesz obniżyć rachunki, warto pamiętać o naszych propozycjach!
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej
Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej
W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej