Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Jak obniżyć rachunek za prąd?

Jak obniżyć rachunek za prąd?

Twój rachunek za prąd nie jest niski? Co miesiąc lub kilka razy w roku musisz zapłacić niemałą sumę za energię elektryczną? W takim przypadku warto pomyśleć o oszczędnościach. W jaki sposób możemy obniżyć rachunek za prąd? Dzięki tym prostym sposobom możesz zauważyć różnicę.

Ceny energii elektrycznej rosną z roku na rok i nic nie zapowiada, że miałyby spaść. Wobec tego rachunek za prąd może być dość poważnym wydatkiem w domowym budżecie. Jeśli zużywamy dużo prądu, koszty będą wyższe, ale musimy pamiętać o tym, że nawet mniejsze zużycie prądu nie oznacza, że rachunek będzie o wiele niższy. W rachunku zawierają się nie tylko koszty pobranej energii, ale też inne opłaty – abonamentowa, dystrybucyjna i pozostałe.

Oszczędzanie prądu wcale nie oznacza, że musimy siedzieć wieczorem przy świeczkach. Dzięki prostym i łatwym w realizacji metodom możemy uzyskać bardzo dobre efekty – warto je poznać i opowiedzieć o nich pozostałym członkom rodziny.

Wyłączaj sprzęt na dobre

Wiele urządzeń posiada tak zwany moduł stand-by, na przykład telewizory, dekodery. Moduł ten wprowadza urządzenia w stan czuwania i pozwala na szybsze włączenie urządzenia, ale jednocześnie pobiera ono wtedy więcej prądu.

W ciągu roku korzystanie z trybu czuwania może kosztować nas nawet około 100 złotych! Warto więc pamiętać o tym, aby na noc czy na czas naszej nieobecności wyłączać urządzenia na dobre, na przykład z użyciem praktycznej listwy, do której są one podłączone.

Wyłączaj światło, gdy z niego nie korzystasz

Chociaż nowoczesne żarówki LED, które również polecamy, pobierają mało prądu, to jednak nie warto korzystać z niego bez potrzeby. Jeśli nie przebywasz w danym pomieszczeniu, po prostu wyłącz w nim światła.

Kupuj sprzęty energooszczędne

Chcesz zakupić nową pralkę, lodówkę albo odkurzacz? Postaw na sprzęty energooszczędne, które pobierają mniej prądu i korzystanie z nich kosztuje nas mniej. Poszukuj urządzeń o wysokiej klasie efektywności energetyczne określonej symbolami A, A+, A++ w przypadku urządzeń takich jak lodówka, zmywarka czy pralka.

Gdy poszukujesz odkurzacza, pamiętaj o tym, że wysoka moc wcale nie oznacza większej skuteczności odkurzania. W sprzedaży znajdziemy modele mające po kilkaset watów, które odkurzają znacznie lepiej od tych o kilkukrotnie wyższej mocy.

Korzystaj oszczędnie z urządzeń na prąd

Mowa tutaj nie tylko o wyłączaniu urządzeń z gniazdka, o czym pisaliśmy wcześniej, ale też o innych poradach. Gdy korzystasz z lodówki, nie zostawiaj jej otwartej na długi czas i nie umieszczaj w niej ciepłych produktów. Gdy pieczesz coś w piekarniku, nie otwieraj go zbyt często, ponieważ wypuszczasz wtedy ciepło i piekarnik musi pobrać więcej prądu. Pamiętaj też o tym, że lodówka powinna stać w odpowiednim miejscu – z dala od źródeł ciepła.

Gdy masz zmywarkę, korzystaj z niej wtedy, gdy jest wypełniona. Podobnie postępuj z pralką – nie pierz paru rzeczy, ale więcej tekstyliów na raz.

Podsumowując, oszczędzanie energii elektrycznej nie jest takie trudne, jak może się wydawać – warto spróbować!

Ten wpis znajduje się w kategorii