Jak zmniejszyć rachunki za energię elektryczną?
Ceny energii elektrycznej nie są niskie i nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie pójdą one w dół. Warto wobec tego wiedzieć, w jaki sposób oszczędzać prąd, aby nie płacić zbyt wiele. Jak wobec tego możemy obniżyć rachunki za energię elektryczną?
Każdy z nas na co dzień korzysta z różnych urządzeń elektrycznych. W domu energię pobierają zarówno AGD, jak i sprzęty RTV, ponadto komputery, urządzenia wchodzące w skład instalacji grzewczych i wodnych. Wysokie rachunki za energię elektryczną przede wszystkim wynikają z faktu, że zużywamy go za dużo całkowicie nie potrzebnie. Jednak koszty związane są też z faktem, że korzystamy z przestarzałego sprzętu, który nie jest energooszczędny.
Gdy również chcesz zmniejszyć wysokość rachunków za prąd, zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami!
Wyłączaj nieużywane urządzenia
Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że telewizory, dekodery, odtwarzacze czy konsole pobierają prąd także wtedy, gdy nie są włączone, ale pracują w trybie stand-by. Wtedy możemy je szybko włączyć przyciskiem na pilocie. Gdy jednak z nich nie korzystamy, wyłączmy je z prądu lub z użyciem fizycznego przycisku. Możemy też kupić wygodną listwę, do której podłączymy cały zestaw RTV – wtedy wyłączenie wszystkich urządzeń będzie szybsze.
Warto też wskazać, że prąd pobierają komputery, które zasilają gniazda USB nawet wtedy, gdy są wyłączone. Również prąd pobiera nieużywana, ale niewyłączona z sieci drukarka. Warto więc także i te urządzenia odłączać z gniazdek.
Wypełniaj pralkę i zmywarkę
Pranie tylko paru rzeczy w pralce lub zmywanie tylko kilku naczyń także nie jest opłacalne. Włączajmy pralkę tylko w sytuacji, gdy będziemy mogli ją wypełnić. Tak samo postępujmy w przypadku zmywarki i uruchamiamy ją tylko wtedy, gdy będzie ona pełna. Wtedy, zużywając tyle samo prądu, wypierzemy i pozmywamy znacznie więcej i nie będziemy musieli włączać urządzeń po kilka razy.
Pierzmy i zmywajmy na ekologicznych programach, które pobierają najmniej wody i prądu. Pamiętajmy też o tym, że pralka najwięcej prądu pobiera na ogrzanie wody do prania, dlatego nie ustawiajmy jej wysoko. W większości przypadków tylko najbardziej zabrudzone ubrania wymagają wody powyżej 40 stopni Celsjusza.
Korzystaj ze światła z głową
Pamiętaj też o tym, że dużo prądu mogą pobierać lampy. Najlepiej korzystać wtedy z żarówek energooszczędnych – w tej roli doskonale sprawdzają się obecnie żarówki LED, które zużywają nawet o 80% mniej prądu niż w przypadku zwykłych żarówek żarowych.
Także nie włączajmy lamp bez potrzeby. Gdy nie korzystamy z danego pomieszczenia, wyłączmy światło. Na klatkę schodową czy na podwórko możemy wybrać lampy z czujnikiem ruchu.
Wybieraj energooszczędne sprzęty
Także pamiętajmy o tym, żeby kupować sprzęty energooszczędne. Dotyczy to w szczególności AGD – lodówki, która działa przez całą dobę, zmywarki, pralki czy piekarnika. Pamiętajmy również o tym, że więcej zapłacimy za korzystanie z komputera stacjonarnego niż z laptopa.
Zatem dzięki tym prostym poradom będziemy mogli zmniejszyć koszty naszych rachunków za prąd. Pamiętajmy jednak o tym, że w skład rachunku wchodzi nie tylko prąd, ale też szereg różnych opłat dodatkowych. Dlatego warto sprawdzić też oferty innych sprzedawców energii.