Jak i kiedy lepiej jest odrzucić spadek?
Nie zawsze odziedziczenie spadku jest korzystne. Spadek może być obciążony długiem a przyjęcie spadku przenosi zobowiązania na spadkobiorcę. W takiej sytuacji znacznie lepszym rozwiązaniem może być odrzucenie spadku. Pozwala ono na uniknięcie długów spadkowych.

Spis treści
Jeśli spadek składa się jedynie z długów wówczas najwygodniejszym dla spadkobiorący rozwiązaniem jest odrzucenie spadku w całości. Odrzucenie spadku można zrealizować zarówno przed notariuszem jak też sądem. Przed notariuszem odrzucenie spadku można zrealizować znaczenie szybciej.
Zdecydowanie się na skorzystanie z opcji odrzucenia spadku przed sądem jest bardziej czasochłonne. Sąd musi wyznaczyć posiedzenie, na którym nastąpi odrzucenie spadku. Odrzucenie spadku przed notariuszem wymaga przygotowania specjalnego oświadczenia, skróconego odpisu aktu zgony oraz dowodu osobistego. Wybierając drogę sądową wymaga złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku.
Czy można sprawdzić, że spadek jest zadłużony?
Sprawdzenie czy spadek jest obciążony długami jest bardzo trudne jeśli taka wiedza nie pochodzi od spadkodawcy, rodziny czy znajomych spadkodawcy. Warto jest sprawdzić czy spadkodawca nie pozostawił umów kredytowych, pożyczkowych. Istnieje również możliwość wystąpienie do sądu w celu wykonania czynności jaką jest spis inwentarza. Czynność taka realizowana jest przez komornika co pozwala na potwierdzenie, że realizowało się działania mające na celu uzyskanie wiedzy czy spadek jest obciążony długiem.
Dziedziczenie z urzędu
Zmiany prawne w prawie dotyczącym dziedziczenia wprowadzone nowelizacją z października 2015 roku sprawiają, że przypadkowe dziedziczenie długów nie jest możliwe. Z takimi sytuacjami miało do czynienia wielu spadkobierców przed nowelizację ustawy. Obecnie przypadkowe dziedziczenie długów po osobach zmarłych nie jest możliwe, gdyż urzędu możliwe jest dziedziczenie długów wyłączenie do wartości spadku. Przyjęcie długu w całości jest możliwe w ciągu sześciu miesięcy od momentu śmierci spadkodawcy. Jest to dziedziczenie z przyjęciem prostym, które możliwe jest poprzez złożenie oświadczenia u notariusza lub w sądzie rejonowym. Podobnie przy odrzuceniu spadku w całości niezbędne jest złożenie specjalnego oświadczenia. Z urzędu dziedziczenie odbywa się w formie dziedziczenia z dobrodziejstwem inwentarza.
Czym jest dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza?
Dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza jest dziedziczeniem, które ogranicza przejęcie długów powyżej aktywów spadku. Po zmianach prawnych z 2015 roku nie trzeba składać żadnych oświadczeń by skorzystać z dziedziczenia z dobrodziejstwem inwentarza.
Gdy spadkobierca posiada dzieci i odrzucił spadek wówczas spadek przechodzi na dzieci.
Należy to brać pod uwagę i w ciągu sześciu miesięcy od dnia uzyskania wiedzy o prawie do spadku złożyć odpowiednie oświadczenia o odrzuceniu spadku. Pozwala to na uniknięcie sytuacji, w której wierzyciele będą starali się o odzyskanie długów pozostawionych przez spadkodawcę od dzieci spadkobiercy co może być uciążliwe.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej

Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej

W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej