Jak tanio latać samolotem? Sprawdź!
Za przeloty samolotami wcale nie musimy płacić bardzo dużo – do dyspozycji mamy wiele linii lotniczych konkurujących o klientów przystępnymi cenami. Jeśli chcesz wybrać się na wakacje albo planujesz podróż służbową, sprawdź razem z nami, jak oszczędzać na lataniu samolotem!
W przypadku lotów samolotami sytuacja ma się inaczej niż przy przejazdach koleją lub autokarami, gdzie ceny ustalone są najczęściej z góry. Oczywiście, niektórzy przewoźnicy wprowadzają także różne promocje dla swoich klientów – z takiej polityki cenowej korzystają również operatorzy linii lotniczych. Zatem niekiedy za bilet zapłacimy naprawdę bardzo mało, innym razem cena będzie kilkukrotnie wyższa.
Aby oszczędzać, trzeba wiedzieć, kiedy kupować bilety bez przepłacania. O czym powinniśmy wtedy pamiętać?
Co wpływa na cenę przelotu?
Na końcową cenę biletu lotniczego wpływa szereg różnych czynników. To nie tylko sam dystans lotu oraz linie lotnicze, które obsługują daną trasę, ale również dzień tygodnia, pora dnia, zainteresowanie danym lotem, lotnisko, z którego będzie odbywać się wylot, a także to, na które będzie kierował się samolot. Oczywiście, to tylko kilka przykładowych czynników, ponieważ jest ich o wiele więcej.
W przypadku rezerwacji przez internet musimy też pamiętać o tym, że na cenę może wpłynąć nawet nasze zainteresowanie lotem! To wszystko za sprawą ciasteczek, czyli Cookies – małych plików zapisywanych na komputerze po naszej wizycie na danej stronie. Gdy będziemy regularnie sprawdzali ceny, mogą one dla nas pójść w górę, podczas gdy na innym komputerze nadal będziemy mieli do czynienia z niższą ceną!
Oczywiście, musimy też pamiętać o tym, że jeśli będziemy chcieli kupić bilety przez internet, powinniśmy sprawdzać je na różnych stronach zajmujących się rezerwacją – ceny w tym przypadku również mogą się różnić. Naturalnie, tanie bilety lotnicze można zakupić też na wielu stronach internetowych operatorów.
O czym warto pamiętać, aby zapłacić za bilet lotniczy jak najmniej?
• termin wylotu i przylotu – loty w weekendy oraz w okresie świąt są najczęściej droższe niż te w dni powszednie
• zainteresowanie lotem – gdy na lot nie ma wielu zainteresowanych, często bilety możemy kupić taniej
• czas dokonania rezerwacji – zasadniczo, im szybciej dokonamy rezerwacji, tym bilet może być dla nas tańszy
• przesiadki – czasami bardziej opłaca się zakupić bilety z przesiadkami niż bilety na lot bezpośrednio
• promocje i zniżki – warto mieć rękę na pulsie i regularnie sprawdzać różne zniżki i promocje proponowane nam przez przewoźników
• liczba osób do rezerwacji – często zdarza się, że przy rezerwacji biletów dla kilku osób jednocześnie możemy uzyskać niższe koszty
Aby zmniejszyć koszty, trzeba też pamiętać o następujących kwestiach:
• karta pokładowa – brak wydrukowanej karty pokładowej może spowodować podwyższenie opłat na lotnisku
• bagaż – pilnujmy jego wymiarów i ciężaru, ponieważ nadbagaż może sporo nas kosztować
• płatna infolinia – kontakt z infolinią operatora linii lotniczej może nas sporo kosztować