Jak płacić mniej za gaz w domu?
Korzystanie z gazu jest wygodne – dzięki niemu możemy nie tylko przygotowywać posiłki, ale również podgrzewać wodę oraz ogrzewać nasz dom. Niestety, gaz nie jest tani, dlatego regularne korzystanie z tego paliwa może być związane ze sporymi kosztami. W jaki sposób możemy je zmniejszyć?
Kuchenka gazowa jest obecna w większości polskich domów i mieszkań. Najczęściej jednak do jej zasilania służy gaz w butli, choć zakazane jest takie użycie butli w budynkach. Gdy chcemy ogrzewać dom gazem i podgrzewać nim wodę, konieczne będzie podłączenie się do sieci gazowej lub też postawienie na swoim podwórku zbiornika na gaz płynny.
Wygodnie i wcale nie tak drogo
Korzystanie z gazu jest zasadniczo bardzo komfortowe, co widać w szczególności na przykładzie ogrzewania gazowego. W porównaniu z popularnym węglem właściciele nowoczesnych kotłów gazowych nie muszą pamiętać o dorzucaniu niczego do kotła i wynoszeniu popiołu. Współczesne kotły gazowe działają automatycznie, także z wykorzystaniem specjalnych sterowników, dlatego to bezobsługowa metoda ogrzewania domu.
Jednak taka wygoda może sporo kosztować. Sprawdź z nami, jak zmniejszyć swoje rachunki za gaz.
Oszczędzanie w kuchni
Zacznijmy od kuchni – już tutaj możemy oszczędzać gaz. Używajmy palników odpowiednich do wielkości garnka, gotujmy pod przykryciem, co oszczędza energię, a także korzystajmy z garnków ze stali szlachetnej, które dobrze trzymają ciepło. Zmniejszajmy też płomień po zagotowaniu i gotujmy w czajniku tylko tyle wody, ile potrzebujemy.
Oszczędzanie na ogrzewaniu wody
Gdy gazem ogrzewamy także wodę, także powinniśmy zwrócić uwagę na parę rzeczy. Najlepszy wybór to przepływowy podgrzewacz w kotle gazowym – dzięki niemu woda nagrzewana jest tylko wtedy, gdy jest potrzebna. Gdy kocioł na to pozwala, zmniejszmy temperaturę wody. Zrezygnujmy z wanny i nie zmywajmy pod bieżącą wodą. Oszczędność to także zmywarka, z którą zużywamy mało wody.
Oszczędzanie na ogrzewaniu domu lub mieszkania gazem
Ogrzewanie może pochłonąć najwięcej gazu. Pamiętajmy więc o odpowiednim ustawieniu temperatury, na przykład w ciągu dnia powinna wynosić ona 20-21 stopni, natomiast nocą i wtedy, gdy nas nie ma 17-18 stopni. Odsłońmy grzejniki, wietrzmy pokoje krótko, ale intensywnie, wyczyśćmy kaloryfery, zadbajmy o izolację przewodów w instalacji centralnego ogrzewania. Oczywiście, niebagatelne znaczenie ma również izolacja budynku – gdy będzie on dobrze izolowany, koszty ogrzewania będą niższe.
Zmiana sprzedawcy gazu
Jeszcze jednym sposobem na oszczędność jest zmiana sprzedawcy gazu (nie powinniśmy mylić go z dystrybutorem gazu). Dystrybutorem dla większości klientów jest Polska Spółka Gazownictwa, z kolei w branży sprzedażowej działa ponad 200 różnych firm, z czego ofertę dla osób indywidualnych ma ponad 30 z nich.
Musimy jednak pamiętać o tym, aby przy zmianie sprzedawcy uważać na oszustów – zdarzają się firmy, które podsuwają niekorzystne dla klienta umowy. Wobec tego dokładnie analizujmy wszystkie koszty i pamiętajmy o tym, że wcześniejsze zerwanie umowy z dotychczasowym sprzedawcą może skutkować w naliczeniu kar.