Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Jak przygotować mieszkanie przed dłuższym wyjazdem?

Jak przygotować mieszkanie przed dłuższym wyjazdem?

Wybierasz się niedługo na wakacje albo w podróż służbową? Jeśli chcesz zostawić swoje mieszkanie bez opieki, w takim przypadku warto je do tego odpowiednio przygotować. O czym powinniśmy pamiętać?

Prawidłowo przygotowane na nasz wyjazd mieszkanie nie tylko spowoduje, że będziemy mogli spać spokojnie, ale również może przełożyć się na oszczędności w trakcie naszej nieobecności. Gdy zadbamy o wszystko, nie musimy martwić się o to, czy ktoś włamie się do naszego mieszkania albo dojdzie do katastrofy, ponieważ nie zakręciliśmy gazu. Podpowiadamy, jak przygotować mieszkanie do dłuższego wyjazdu.

1. Wyłącz lodówkę

Jeśli twój wyjazd ma trwać przynajmniej dwa tygodnie, powinniśmy wyłączyć lodówkę – w końcu w tym czasie nikt z nas nie będzie z niej korzystał. Oczywiście, musimy także zadbać o to, aby lodówka była pusta, dlatego wyjedzmy zapasy przed wyjazdem albo przekażmy je komuś innemu.

Nie musimy też obawiać się, że w trakcie naszej nieobecności lodówka ulegnie awarii i nasze jedzenie zepsuje się.

2. Wyłącz inne urządzenia z kontaktu

Wiele urządzeń w domu posiada tryb Standby – gdy jest on włączony, urządzenia te szybciej się uruchamiają. Musimy jednak pamiętać o tym, że telewizor, sprzęt grający czy inne urządzenia w trybie Standby pożerają energię.

Zatem warto wyłączyć je z kontaktu nawet wtedy, gdy wyjeżdżamy na krótszy wypoczynek – w ciągu tygodnia nieobecności możemy zaoszczędzić od 2 do nawet 10 złotych.

3. Zakręć gaz i wodę

Gdy wyjeżdżamy na urlop, powinniśmy również pamiętać o tym, aby zakręcić gaz i wodę w zaworach głównych. W ten sposób zmniejszamy ryzyko ulatniania się gazu oraz niekontrolowanego wypływu wody w razie awarii, na przykład przeciekającej spłuczki.

4. Wyłącz ogrzewanie

Gdy korzystasz z nowoczesnego kotła gazowego albo na paliwa stałe, sprawdź, czy możesz przestawić go w tryb wakacyjny – wtedy urządzenie będzie działało, ale będzie generowało niższą temperaturę, aby nie dopuścić do nadmiernego wyziębienia pomieszczeń. Gdy mieszkasz w mieszkaniu, przykręć kaloryfery, ale nie wyłączaj ich całkowicie.

5. Zabezpiecz się przed złodziejami

Jedną z głównych obaw w związku z wyjazdem na dłuższy czas jest włamanie do naszego domu albo mieszkania i kradzież. Możemy się przed tym zabezpieczyć. W tym celu możemy poprosić bliską nam osobę o regularne zaglądanie do nas – przy okazji może podlać kwiatki i sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Także możemy skorzystać z bardziej zaawansowanych rozwiązań – systemów sterowania światłem, monitoringu – teraz to możliwe również przez internet, możemy zamontować system alarmowy.

Warto też pamiętać o tym, żeby mieć ubezpieczony dom albo mieszkanie – w razie jakichkolwiek włamań i kradzieży będziemy mogli wtedy otrzymać odszkodowanie. Warto zapoznać się dokładnie z OWU – ogólnymi warunkami umowy, aby mieć pewność, że uzyskamy optymalną ochronę.

Podsumowując, nie zapominaj o tym, aby przygotować swoje mieszkanie lub dom na dłuższy wyjazd – dzięki temu możesz podróżować bezpieczniej, bez obaw o swoje mienie, a także możesz zaoszczędzić podczas swojej nieobecności!

Ten wpis znajduje się w kategorii