Wyjeżdżasz na dłużej? Zabezpiecz mieszkanie!
3 min czytaniaWybierasz się niedługo na wakacje albo w podróż służbową? Jeśli chcesz zostawić swoje mieszkanie bez opieki, w takim przypadku warto je do tego odpowiednio przygotować. O czym powinniśmy pamiętać?
Spis treści
Prawidłowo przygotowane na nasz wyjazd mieszkanie nie tylko spowoduje, że będziemy mogli spać spokojnie, ale również może przełożyć się na oszczędności w trakcie naszej nieobecności. Gdy zadbamy o wszystko, nie musimy martwić się o to, czy ktoś włamie się do naszego mieszkania albo dojdzie do katastrofy, ponieważ nie zakręciliśmy gazu. Podpowiadamy, jak przygotować mieszkanie do dłuższego wyjazdu.
1. Wyłącz lodówkę
Jeśli twój wyjazd ma trwać przynajmniej dwa tygodnie, powinniśmy wyłączyć lodówkę – w końcu w tym czasie nikt z nas nie będzie z niej korzystał. Oczywiście, musimy także zadbać o to, aby lodówka była pusta, dlatego wyjedzmy zapasy przed wyjazdem albo przekażmy je komuś innemu.
Nie musimy też obawiać się, że w trakcie naszej nieobecności lodówka ulegnie awarii i nasze jedzenie zepsuje się.
2. Wyłącz inne urządzenia z kontaktu
Wiele urządzeń w domu posiada tryb Standby – gdy jest on włączony, urządzenia te szybciej się uruchamiają. Musimy jednak pamiętać o tym, że telewizor, sprzęt grający czy inne urządzenia w trybie Standby pożerają energię.
Zatem warto wyłączyć je z kontaktu nawet wtedy, gdy wyjeżdżamy na krótszy wypoczynek – w ciągu tygodnia nieobecności możemy zaoszczędzić od 2 do nawet 10 złotych.
3. Zakręć gaz i wodę
Gdy wyjeżdżamy na urlop, powinniśmy również pamiętać o tym, aby zakręcić gaz i wodę w zaworach głównych. W ten sposób zmniejszamy ryzyko ulatniania się gazu oraz niekontrolowanego wypływu wody w razie awarii, na przykład przeciekającej spłuczki.
4. Wyłącz ogrzewanie
Gdy korzystasz z nowoczesnego kotła gazowego albo na paliwa stałe, sprawdź, czy możesz przestawić go w tryb wakacyjny – wtedy urządzenie będzie działało, ale będzie generowało niższą temperaturę, aby nie dopuścić do nadmiernego wyziębienia pomieszczeń. Gdy mieszkasz w mieszkaniu, przykręć kaloryfery, ale nie wyłączaj ich całkowicie.
5. Zabezpiecz się przed złodziejami
Jedną z głównych obaw w związku z wyjazdem na dłuższy czas jest włamanie do naszego domu albo mieszkania i kradzież. Możemy się przed tym zabezpieczyć. W tym celu możemy poprosić bliską nam osobę o regularne zaglądanie do nas – przy okazji może podlać kwiatki i sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Także możemy skorzystać z bardziej zaawansowanych rozwiązań – systemów sterowania światłem, monitoringu – teraz to możliwe również przez internet, możemy zamontować system alarmowy.
Warto też pamiętać o tym, żeby mieć ubezpieczony dom albo mieszkanie – w razie jakichkolwiek włamań i kradzieży będziemy mogli wtedy otrzymać odszkodowanie. Warto zapoznać się dokładnie z OWU – ogólnymi warunkami umowy, aby mieć pewność, że uzyskamy optymalną ochronę.
Podsumowując, nie zapominaj o tym, aby przygotować swoje mieszkanie lub dom na dłuższy wyjazd – dzięki temu możesz podróżować bezpieczniej, bez obaw o swoje mienie, a także możesz zaoszczędzić podczas swojej nieobecności!
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej
Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej
W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej