Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Kiedy można dokonać zwrotu przy zakupie w sklepie stacjonarnym?

Kiedy można dokonać zwrotu przy zakupie w sklepie stacjonarnym?

Zrobiłeś zakup w sklepie stacjonarnym, ale rozmyśliłeś się? Czy w takim przypadku możemy dokonać zwrotu? W niektórych sklepach jest to możliwe, ale czasami sklep po prostu nie przyjmuje zwrotów.

Kupujesz coś w sklepie w galerii handlowej i okazuje się, że jednak dana rzecz nie odpowiada ci w pełni. Może być to ubranie, sprzęt elektroniczny czy dekoracja do domu. Czy w takim przypadku będzie można po prostu iść do sklepu z paragonem i zwrócić rzecz, a potem otrzymać pieniądze? To nie takie proste, ponieważ pod tym względem sklepy mogą samodzielnie ustalać swoją politykę zwrotów.

Przepisy nie nakazują przyjmowania zwrotów w sklepach stacjonarnych

Aktualnie obowiązujące w Polsce przepisy nie nakazują właścicielom sklepów stacjonarnych na przyjmowanie zwrotów od klientów. Wobec tego, jeśli kupiliśmy coś w takim sklepie i rozmyśliliśmy się, sprzedający może odmówić przyjęcia rzeczy z powrotem.

Jednak wiele sklepów wygodzi naprzeciwko oczekiwaniom swoich klientów i pozwala na wykonanie zwrotów. Wtedy to sklep samodzielnie określa warunki, na podstawie których przyjmuje zwroty od klientów. Najczęściej mamy na to 30 dni, ale może być to też dłuższy lub krótszy termin. Sprzedający może zażądać od nas wtedy paragonu za zakupy. Co ważne, pieniądze ze zwrotu możemy otrzymać jako gotówka, gdy płaciliśmy gotówką, jako zwrot na kartę, gdy płaciliśmy kartą, ale sprzedający może również zwrócić nam pieniądze w formie karty podarunkowej do wydania w sklepie.

Dokładne informacje o zasadach zwrotów możemy najczęściej znaleźć na odwrocie paragonu oraz na stronach internetowych sklepów. Zwracana rzecz powinna być w takim samym stanie, w jakim została wydana klientowi – nie możemy zwrócić jej bez metek, zabrudzoną, z zapachem perfum.

Co wtedy, gdy przedmiot jest uszkodzony?

Zdarza się również, że zwrotu chcemy dokonać dlatego, że z przedmiotem coś jest nie tak. Przykładowo, może on mieć uszkodzenia, może się zepsuć. Wtedy zamiast zwrotu powinniśmy skorzystać z przysługującego nam prawa do reklamacji.

Mają tutaj zastosowanie przepisy dotyczące rękojmi, które znajdziemy w Kodeksie cywilnym. Towar możemy wtedy zwrócić w terminie do 2 lat, jeśli kupowaliśmy go jako konsument. Warto przy tym rozdzielić gwarancję oraz rękojmię, ponieważ są to dwa całkowicie oddzielne tematy – gwarancja jest dobrowolna i udzielana przez producenta, natomiast z rękojmią udajemy się do sklepu i jest ona uregulowana wspomnianymi przepisami.

Zwroty w sklepie internetowym łatwiejsze do zrobienia

Co ciekawe, łatwiej możemy dokonać obecnie zwrotu wtedy, gdy zakupy zrobiliśmy w sklepie internetowym. Wówczas także zastosowanie mają odpowiednie przepisy, które pozwalają nam na dokonanie zwrotu w terminie 14 dni od momentu otrzymania paczki. W tym czasie musimy powiadomić sprzedającego o chęci zwrotu, a następnie w ciągu kolejnych 14 dni powinniśmy dostarczyć przedmiot, na przykład wysłać pocztą albo kurierem.

Podsumowując, zwroty w sklepach stacjonarnych są tylko i wyłącznie dobrą wolą sklepu – sprzedawca nie ma obowiązku ich przyjmowania!

Ten wpis znajduje się w kategorii