Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Które filtry w samochodzie można wymienić samodzielnie?

Które filtry w samochodzie można wymienić samodzielnie?

Filtry w samochodzie pełnią bardzo ważne funkcje, dlatego też w trosce o swój pojazd, trzeba je regularnie wymieniać. Nie zawsze konieczna jest wówczas wizyta w warsztacie samochodowym i pomoc profesjonalisty. Okazuje się bowiem, że niektóre filtry możemy wymienić sami.

W każdym samochodzie znajdziemy filtry powietrza, oleju, paliwa oraz filtr kabinowy. W zależności od marki i modelu samochodu, znajdują się one w różnych miejscach w pojeździe. Niektóre marki mają bardzo łatwe dojście do wspomnianych elementów, inne z kolei nie i wówczas trzeba udać się do warsztatu samochodowego, aby wymienić poszczególne filtry.

Bardzo ważna jest ich regularna wymiana, gdyż dzięki temu pojazd jest sprawny i inne podzespoły mogą należycie pełnić swoje funkcje.

Samodzielna wymiana filtrów

Spośród wszystkich filtrów najłatwiej amatorom będzie wymienić filtr powietrza. Znajduje się on bowiem najczęściej w bardzo widocznym miejscu pod maską. Zazwyczaj umiejscowiony jest w plastikowej obudowie. Z jego wyjęciem poradzimy sobie bez problemu, bo nie trzeba do tego używać żadnych dodatkowych narzędzi.

Potrzebujemy tylko odpowiedniego śrubokręta. Ważne jest, aby dopasować filtr do naszego samochodu. Najlepszym rozwiązaniem jest wyjęcie starego filtra i udanie się do sklepu z częściami samochodowymi, a tam bez problemu dopasują odpowiedni model. Możemy również zakupić go samodzielnie przez Internet, podając rok produkcji samochodu, rodzaj silnika, a także numer podany na starym filtrze powietrza. Najważniejsze jest to, aby kupować oryginalne filtry, gdyż tylko wówczas mogą one odpowiednio spełniać swoje zadanie. Dzięki sprawnym filtrom powietrza silnik może pracować prawidłowo.

Samodzielnie możemy również bez większych problemów wymienić filtr kabinowy. Znajduje się on bowiem najczęściej w podszybiu. Niektóre marki samochodów mają filtr kabinowy umieszczony gdzieś od wewnątrz schowka na rękawiczki.

Możemy tam dotrzeć sami i tak jak w przypadku filtra powietrza, nie potrzebujemy do jego wymiany skomplikowanych narzędzi. Warto go wymieniać co jakiś czas, aby w naszym samochodzie powietrze było zawsze czyste i odpowiednio filtrowane.

Filtry trudniejsze do samodzielnej wymiany

Trudniejsze do wymiany są filtry paliwa i filtry cząstek stałych. Możliwość ich samodzielnej wymiany mają tylko osoby, których samochody mają je umieszczone w łatwo dostępnym miejscu. Podczas wymiany filtra paliwa należy zacisnąć przewody i wówczas zmienić filtr zgodnie z kierunkiem przepływu paliwa do silnika.

Jest to zadanie trudne, jeżeli ktoś nie zna się na budowie swojego samochodu. Nie jest jednak niemożliwe. Także wymiana filtra oleju dla niektórych będzie prosta. Wszystko zależy od naszych umiejętności i wiedzy na temat samochodów.

Jeżeli myślimy z kolei o wymianie filtra cząstek stałych, który znajduje się przy katalizatorze, to musimy oddać auto do warsztatu, bowiem tego typu wymiany nie zrobimy samodzielnie chyba, że posiadamy kanał i odpowiednie narzędzia oraz wiedzę. Faktem jednak jest, że w większości przypadków z wymianą podstawowych filtrów nie będziemy mieć problemów.

Ten wpis znajduje się w kategorii