Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Lokata terminowa czy konto oszczędnościowe?

Lokata terminowa czy konto oszczędnościowe?

Gdy posiada się nadwyżkę środków finansowych w postaci oszczędności warto rozważyć przechowywanie środków finansowych w sposób, który pozwala na uzyskanie zysków. Takie możliwości zapewniają w bankach takie produkty finansowe jak lokaty terminowe oraz konta oszczędnościowe.

Oba rodzaje produktów finansowych mają swoje plusy oraz minusy, więc warto się z nimi zapoznać przy wybieraniu konkretnego produktu.

Jeśli chce się przechowywać środki finansowe w banku a jednocześnie zyskać na tym dodatkowe pieniądze w formie zysków z odsetek można postawić na konta oszczędnościowe. Obecnie założenie kont oszczędnościowych w bankach nie stanowi większego problemu. Dostęp do bankowości elektronicznej sprawia, że konta oszczędnościowe można założyć nawet w kilkanaście minut.

Takie konta w większości banków są bezpłatne w zakresie ich prowadzenia. Lokaty terminowe można zakładać zarówno poprzez kontakt z bankiem w oddziale, telefoniczny oraz internetowy. Lokaty można zakładać na różny okres czasu co przekłada się na zyski z odsetek, które można uzyskać od danej kwoty wpłacanej na lokatę terminową.

Elastyczność lokat i kont oszczędnościowych

Lokaty terminowe nie są elastycznymi produktami. Większość lokat nie pozwala na wypłacenie środków finansowych przez czas trwania umowy. Gdy pieniądze chce się wypłacić przede terminem zakończenia umowy trzeba się liczyć z utratą uzyskanych na lokacie odsetek.

Rzadko zdarza się, że przy długoterminowych lokatach terminowych można liczyć na brak utraty części odsetek przy wypłacie pieniędzy w ostatnich miesiącach przez zakończeniem umowy na lokatę terminową.

Gdy zakłada się lokaty terminowe niezbędne jest zastanowienie się czy wpłacane środki na lokatę nie będą potrzebne przez zakończeniem umowy.

Warto na lokaty terminowe wpłacać jedynie te środki finansowe, przy których ma się dużą pewność, że nie będą one potrzebne przez określony okres czasu. Zamiast na długoterminowe lokaty terminowe można również decydować się na lokaty krótkoterminowe. Takie lokaty można założyć na kilka dni, miesiąc, kilka miesięcy. Minusem takiego rozwiązania, gdy chce się korzystać z lokat terminowych w dłuższym okresie czasu jest konieczność w większości przypadków konieczność przedłużania lokaty po zakończeniu umowy poprzedniej lokaty terminowej.

Rachunki oszczędnościowe to bardzo elastyczne produkty finansowe. Można przechowywać na nich wolne środki finansowe zamiast na rachunku rozliczeniowym. Pozwala to korzystanie ze znacznie wyższego oprocentowania niż na rachunkach rozliczeniowych, które są oprocentowane. Korzystanie z rachunków oszczędnościowych jest szczególnie korzystne gdy rozliczeniowe rachunki nie są w ogóle oprocentowane.

Oprocentowania lokaty a rachunku oszczędnościowego

Lokaty terminowe w stosunku do rachunków oszczędnościowych mają w większości przypadków wyższego oprocentowanie nominalne w skali roku. Jeśli ma się wolną gotówkę, z której na pewno nie będzie się korzystało w określonym czasie wówczas wybranie lokat terminowych, nawet krótkoterminowych jest znacznie lepszym rozwiązaniem.

Jeśli nie ma się pewności czy pieniądze przechowywane w banku nie będą nam potrzebne w przyszłości wówczas warto wybierać rachunki oszczędnościowe.

Ten wpis znajduje się w kategorii