Wynajmujesz mieszkanie? Podpisz umowę!
3 min czytaniaUmowa jest jednym z najważniejszych elementów każdej transakcji. Zapisane są tam bowiem wszystkie istotne dla obu stron informacje. Dotyczy to również umowy wynajmu mieszkania. Podpisując czy też tworząc taką umowę, należy uważnie prześledzić jej treść. Nigdy też nie należy wprowadzać się do mieszkania bez wcześniejszego podpisania takiej umowy. Jest to warunek bezwzględny naszego komfortu i bezpieczeństwa.
Decydując się na wynajem mieszkania należy spisać odpowiednią umowę i ją podpisać. Tylko wtedy taki wynajem jest legalny w świetle prawa. Podpisanie umowy jest korzystne dla obu stron, gdyż zarówno wynajmujący, jak i osoba oferująca wynajem, mogą wówczas korzystać z prawa do roszczeń na podstawie tak ważnego dokumentu, jakim jest umowa wynajmu. Tam bowiem zapisane są wszelkie kwestie sporne i warunki korzystania z takiego mieszkania przez wynajmującego.
Formy umowy najmu mieszkania
Umowy najmu mieszkania mogą mieć dwie formy. Pierwszą z nich jest zwykła umowa. Podpisywana jest ona na określony czas. Dokładnie opisane są w niej także wszelkie warunki związane z użytkowaniem mieszkania. Drugim rodzajem umowy jest ta oferująca najem okazjonalny. Różni się ona od zwykłej umowy tym, że właściciel mieszkania może w każdej chwili pozbyć się z mieszkania najemcy, jeżeli nie spełnia on warunków zapisanych w umowie.
Jest ona więc umową bardzo korzystną z punktu widzenia właściciela mieszkania, gdyż może on szybko zareagować, kiedy nie podoba mu się sposób, w jaki traktuje się wynajętą przez niego przestrzeń. Trzeba jednak pamiętać o tym, że tego typu umowa wymaga specjalnego oświadczenia spisywanego w obecności notariusza. Oświadczenie to wypisuje najemca, który zobowiązuje się do wyprowadzenia się z mieszkania na żądanie właściciela, kiedy to nie są spełnione przez najemcę jakiekolwiek warunki najmu mieszkania.
Co musi zawierać umowa najmu?
Umowa najmu mieszkania musi zawierać kilka istotnych elementów. Przede wszystkim zawarte są w nich dokładne dane właściciela mieszkania oraz najemcy. Spisywane są one zawsze z aktualnego dowodu osobistego. Oprócz tego poprawnie spisana umowa musi także zawierać dokładnie określony czas najmu i cenę.
Jeżeli chodzi o koszty wynajmowania mieszkania to powinny sprowadzać się one do wyszczególnienia na umowie nie tylko samej ceny czynszu, ale także opłat za wodę, prąd i inne media w zależności od ich użycia. Kolejnym ważnym elementem umowy jest dokładne ustalenie kto, za co odpowiada w danym mieszkaniu.
Trzeba wyszczególnić konkretne sytuacje, aby nie było potem niedomówień. Ogólnie należy przyjąć, że koszty wszelkich awarii, które będą miały miejsce podczas najmu i nie są wynikiem działań najemcy, pokrywa właściciel mieszkania. Ustalić w umowie należy również to, gdzie trafiać będzie korespondencja najemcy oraz właściciela mieszkania. W umowie wyszczególnione muszą być więc wszystkie istotne dla wynajmu mieszkania elementy i nie można pomijać żadnego z nich. Koniecznie przy podpisywaniu takiej umowy, należy również sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy, w którym spisany zostanie stan wszystkich liczników w mieszkaniu.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej
Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej
W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej