Oszczędzać czy inwestować? Sprawdź!
3 min czytaniaMasz większą gotówkę i nie wiesz, co z nią zrobić? Oczywiście, najlepiej nie wydawać jej od razu, aby mieć ją do dyspozycji wtedy, gdy będzie potrzebna. Jednak pieniądze leżące na koncie są narażone na inflację i w związku z tym tracą na wartości. Jak wobec tego bezpiecznie, ale też skutecznie pomnażać posiadane środki?
Spis treści
Niektórzy z nas wolą odłożyć pieniądze, inni z kolei starają się inwestować na różne sposoby. Aktualnie do dyspozycji mamy szeroką gamę produktów bankowych i pozabankowych pozwalających nam na pomnażanie posiadanego kapitału. Jeśli nie wiesz, na co się zdecydować, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.
Oszczędzanie – warto wybrać oprocentowane konto lub lokatę
Gdy chcemy odłożyć pieniądze na czarną godzinę, najlepiej w tym cel wykorzystać konto oszczędnościowe albo lokatę bankową. Aktualnie w każdym banku będziemy mogli skorzystać z takich usług, nawet przez internet. Konta oszczędnościowe wprawdzie nie są wysoko oprocentowane, ale za to pomagają w regularnym odkładaniu pieniędzy. Plusem kont oszczędnościowych jest łatwy dostęp do środków, gdy będą one potrzebne. Pamiętajmy jednak o tym, że zwykle tylko pierwszy przelew z konta oszczędnościowego na zwykłe jest darmowy – za każdy kolejny musimy zapłacić, na przykład 5 złotych.
Lokaty bankowe są już lepiej oprocentowane, ale obecnie, gdy stopy procentowe są niskie, nie są to tak wysokie sumy, jak przed laty. Na najlepsze lokaty mogą liczyć nowi klienci, dla których banki przygotowują specjalne oferty z najwyższym oprocentowaniem. Do wyboru mamy zarówno lokaty krótkoterminowe, jak i długoterminowe. Najlepiej jednak nie wrzucać od razu wszystkich oszczędności na jedną, długoterminową lokatę. Możemy wybrać dwie lokaty – jedną na krótki, inną na długi okres, możemy też część środków zostawić na koncie oszczędnościowym. Warto pamiętać o tym, że często wtedy, gdy będziemy chcieli zamknąć lokatę przed czasem, utracimy zarobione odsetki.
Inwestowanie – co wybrać, aby nie stracić?
Gdy zależy nam na większych zyskach, pomyślmy o inwestycjach. Do wyboru mamy zarówno te mniej, jak i bardziej ryzykowne. Możemy skorzystać z funduszy inwestycyjnych, możemy grać na polskiej giełdzie, zakupić złoto czy nieruchomości. Możemy też skorzystać z gry na Forex – to obietnica bardzo wysokich zysków, ale też z drugiej strony ogromnych strat, które możemy ponieść w kilka minut.
Pamiętajmy o tym, że nie ma inwestycji stuprocentowo pewnych. Zależność jest prosta – na mniej ryzykownych inwestycjach zarobimy mniej, z kolei na tych bardziej ryzykownych więcej. Dlatego najlepiej zdywersyfikować swoje inwestycje, aby nie przeznaczać środków tylko na jeden cel. Wtedy w razie strat nie będziemy narażeni na utratę wszystkich posiadanych oszczędności.
Zatem, co warto wybrać, gdy mamy dodatkowe środki? Wszystko zależy już od nas oraz od naszej podatności na ryzyko. Niezależnie od tego, na co się zdecydujemy, pamiętajmy o tym, aby zawsze dobrze sprawdzić pełną ofertę oraz wszystkie za i przeciw aby w ten sposób nie stracić ciężko zarobionych środków.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej
Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej
W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej