Odkryj jesień pełną inspiracji! Zacznij ją z pełnym portfelem!

Sprawdź!

Oszczędzać czy inwestować? Sprawdź!

Oszczędzać czy inwestować? Sprawdź!

Masz większą gotówkę i nie wiesz, co z nią zrobić? Oczywiście, najlepiej nie wydawać jej od razu, aby mieć ją do dyspozycji wtedy, gdy będzie potrzebna. Jednak pieniądze leżące na koncie są narażone na inflację i w związku z tym tracą na wartości. Jak wobec tego bezpiecznie, ale też skutecznie pomnażać posiadane środki?

Niektórzy z nas wolą odłożyć pieniądze, inni z kolei starają się inwestować na różne sposoby. Aktualnie do dyspozycji mamy szeroką gamę produktów bankowych i pozabankowych pozwalających nam na pomnażanie posiadanego kapitału. Jeśli nie wiesz, na co się zdecydować, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.

Oszczędzanie – warto wybrać oprocentowane konto lub lokatę

Gdy chcemy odłożyć pieniądze na czarną godzinę, najlepiej w tym cel wykorzystać konto oszczędnościowe albo lokatę bankową. Aktualnie w każdym banku będziemy mogli skorzystać z takich usług, nawet przez internet. Konta oszczędnościowe wprawdzie nie są wysoko oprocentowane, ale za to pomagają w regularnym odkładaniu pieniędzy. Plusem kont oszczędnościowych jest łatwy dostęp do środków, gdy będą one potrzebne. Pamiętajmy jednak o tym, że zwykle tylko pierwszy przelew z konta oszczędnościowego na zwykłe jest darmowy – za każdy kolejny musimy zapłacić, na przykład 5 złotych.

Lokaty bankowe są już lepiej oprocentowane, ale obecnie, gdy stopy procentowe są niskie, nie są to tak wysokie sumy jak przed laty. Na najlepsze lokaty mogą liczyć nowi klienci, dla których banki przygotowują specjalne oferty z najwyższym oprocentowaniem. Do wyboru mamy zarówno lokaty krótkoterminowe, jak i długoterminowe. Najlepiej jednak nie wrzucać od razu wszystkich oszczędności na jedną, długoterminową lokatę. Możemy wybrać dwie lokaty – jedną na krótki, inną na długi okres, możemy też część środków zostawić na koncie oszczędnościowym. Warto pamiętać o tym, że często wtedy, gdy będziemy chcieli zamknąć lokatę przed czasem, utracimy zarobione odsetki.

Inwestowanie – co wybrać, aby nie stracić?

Gdy zależy nam na większych zyskach, pomyślmy o inwestycjach. Do wyboru mamy zarówno te mniej, jak i bardziej ryzykowne. Możemy skorzystać z funduszy inwestycyjnych, możemy grać na polskiej giełdzie, zakupić złoto czy nieruchomości. Możemy też skorzystać z gry na Forex – to obietnica bardzo wysokich zysków, ale też z drugiej strony ogromnych strat, które możemy ponieść w kilka minut. jesienna-pozyczka

Pamiętajmy o tym, że nie ma inwestycji stuprocentowo pewnych. Zależność jest prosta – na mniej ryzykownych inwestycjach zarobimy mniej, z kolei na tych bardziej ryzykownych więcej. Dlatego najlepiej zdywersyfikować swoje inwestycje, aby nie przeznaczać środków tylko na jeden cel. Wtedy w razie strat nie będziemy narażeni na utratę wszystkich posiadanych oszczędności.

Zatem, co warto wybrać, gdy mamy dodatkowe środki? Wszystko zależy już od nas oraz od naszej podatności na ryzyko. Niezależnie od tego, na co się zdecydujemy, pamiętajmy o tym, aby zawsze dobrze sprawdzić pełną ofertę oraz wszystkie za i przeciw, aby w ten sposób nie stracić ciężko zarobionych środków.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Aasa Standard - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 4 000 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 72,21%. Rata miesięczna od 242,52 zł. Roczna stopa oprocentowania (stopa zmienna) 8,0 %. Całkowity koszt pożyczki: 4 515,16 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 525,16 zł, prowizja 3 990,00 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 8 515,16 zł. Stan na dzień 13.10.2021 r.

Aasa Standard z Pakietem Korzyści - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 4 058,40 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 65,92%. Rata miesięczna od 199,93 zł. Roczna stopa oprocentowania (stopa zmienna) 8,0 %. Całkowity koszt pożyczki: 6 522,91 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 837,16 zł, prowizja 5 685,75 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 12 222,91 zł. Stan na dzień 13.10.2021 r. Pożyczka z dobrowolnym ubezpieczeniem na życie. Składka dobrowolnego ubezpieczenia na życie: 1 641,60 zł. Składka jest kredytowana i opłacana jednorazowo.

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Aasa Polska S.A. jest agentem ubezpieczeniowym wpisanym do Rejestru Agentów Ubezpieczeniowych pod numerem 11228955/A. Rejestr Agentów Ubezpieczeniowych znajduje się pod linkiem: https://rpu.knf.gov.pl/

Ochronę ubezpieczeniową dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy MetLife Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie i Reasekuracji Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie przy ul. Przemysłowej 26, 00-450 Warszawa, wpisane do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy, XII Wydział Gospodarczy, pod numerem KRS 0000028131, REGON 010928125, NIP 526-030-50-06, wysokość kapitału zakładowego 21.490.000,00 zł.