Pożyczka bez wiedzy drugiego małżonka

3 min czytania

W naszym cyklu „Pieniądze w małżeństwie” poświęcimy dzisiaj czas na pożyczki, a dokładnie na sytuacje, gdy jeden z małżonków zaciąga pożyczkę bez zgody drugiego. Jakie mogą być konsekwencje takiej decyzji?

Pożyczka bez wiedzy drugiego małżonka

Zaciąganie pożyczek i kredytów bez wiedzy drugiego małżonka nie jest takie rzadkie, jak może się wydawać. Nierzadko małżonkowie w tajemnicy pożyczają pieniądze, niekoniecznie po to, aby przeznaczyć je na używki czy inne cele, które mogłyby nie spodobać się drugiej stronie, ale też na własne wydatki, na przykład związane z hobby, wyjazdami czy na niespodzianki. Musimy jednak pamiętać o tym, że w takiej sytuacji pożyczka ratalna zaciągnięta przez jednego z małżonków może wpłynąć także na drugiego.

Najprościej z rozdzielnością majątkową

Sytuacja jest najprostsza wtedy, gdy mamy do czynienia z tak zwaną rozdzielnością majątkową. Aby zaistniała rozdzielność, konieczne jest zawarcie odpowiedniej umowy w formie aktu notarialnego. Zawarcie małżeństwa powoduje powstanie wspólności majątkowej, czyli majątek należy po połowie do każdego małżonka – gdy chcemy mieć rozdzielność, trzeba udać się do kancelarii notarialnej.

Przy rozdzielności majątkowej majątki małżonków są osobne i nie odpowiadają oni wzajemnie za swoje długi. To najkorzystniejsze rozwiązanie, chociaż nie odpowiada każdemu małżonkowi i może dla niektórych kłócić się z ideą małżeństwa.

Gdy pożyczkę gotówkową albo większy kredyt chce wziąć małżonek z rozdzielnością majątkową, wtedy bank czy instytucja pożyczkowa biorą pod uwagę jedynie jego dochody. Gdy pożyczkobiorca nie spłaci zadłużenia, wtedy wierzyciel nie może dochodzić spłaty długu od drugiego małżonka. Zimowa pożyczka

Pożyczka we wspólności majątkowej bez zgody małżonka

Druga sytuacja, która zdarza się już znacznie częściej, to zaciągnięcie kredytu albo pożyczki bez zgody małżonka, gdy w małżeństwie obowiązuje wspólność. Zgodnie z artykułem 41 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zaciągnięcie zobowiązania bez wymaganej zgody drugiego małżonka powoduje, że wierzyciel, na przykład bank, może dochodzić zaspokojenia tylko z majątku osoby, która tę pożyczkę wzięła. Wobec tego wierzyciel może ściągać ją z pensji pożyczkobiorcy, ale nie może zająć pieniędzy należących do drugiego małżonka.

Zatem niezgodna z prawem jest sytuacja, gdy dochodzi o ściągania długu z majątku należącego do drugiego małżonka. Wówczas należy złożyć odpowiednie pismo do wierzyciela i wyjaśnić sytuację, a jeśli to nie pomoże, należy powiadomić prokuraturę.

Pamiętajmy jednak o tym, że jest kilka sytuacji, gdy zaciągnięcie pożyczki bez zgody małżonka może spowodować obowiązek spłaty przez każdego z małżonków.

Dotyczy to trzech poniższych sytuacji:

• Pieniądze z pożyczki albo kredytu zostały wydane na wydatki życia codziennego, na przykład na żywność, rachunki.

• Pieniądze są wydane w celu zaspokojenia bieżących spraw życia codziennego, na przykład jako kredyt na kupno sprzętu AGD.

• Pieniądze przeznaczone są na czynności podejmowane przez małżonka w ramach działalności zarobkowej, na przykład są przeznaczone na doposażenie firmy. Zimowa pożyczka