Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Pożyczka dla samotnej matki – czy jest możliwa?

Pożyczka dla samotnej matki – czy jest możliwa?

 

Uzyskanie pożyczki dla wielu osób wiąże się ze znacznie większymi trudnościami. Dotyczy to między innymi osób samotnie wychowujących dzieci, które traktowane są za znacznie mniej bezpiecznych klientów przez firmy finansowe.

Osoby samotnie wychowujące dzieci mają znacznie większe obciążenia finansowe, które są stałymi obciążeniami domowego budżetu co znacznie ogranicza dysponowany dochód, który jest ważnym kryterium przy udzielaniu pożyczek czy kredytów.

Samotne matki mają znacznie trudniej uzyskać kredyt gotówkowy w stosunku do małżeństw a nawet osób będących w stałym związku. Oczywiście jeśli taka osoba nie ma trudności finansowych oraz ma dobrą zdolność kredytową wówczas uzyskanie kredytu nie jest tak trudne.

Natomiast w przypadku starania się o pożyczkę najważniejszym kryterium jest uzyskiwany dochód na podstawie, którego ustalane jest ryzyko kredytowe. Znaczenie ma przede wszystkim dochód do dyspozycji, z którego będą spłacane poszczególne raty. Im mniejsze są stałe zobowiązania finansowe, tym znacznie łatwiej jest uzyskać kredyt czy pożyczkę.

Rodzaj umowy o pracę

Gdy o pożyczkę stara się samotna matka ważne jest to czy wykonuje pracę na umowę na czas określony, czy też na czas nieokreślony. Przy umowie na czas nieokreślony i przeciętnych zarobkach pozyskanie pożyczki nie powinno być problemem nawet dla samotnej matki. Wynika to z faktu, że dochody, które pokrywają stałe wydatki zapewniając pewną nadwyżkę finansową są wystarczające do pozyskania pożyczki.

Znacznie trudniej jest uzyskać pożyczkę samotnym matką, które wychowują większą liczbę dzieci. Problemem mogą być również nadmierne, stałe wydatki. Wówczas wysokość dochodów może nie być odpowiednia do uzyskania pożyczki. Oczywiście wiele zależy również od wysokości pożyczki, o którą stara się samotna matka czy czasu, na których pożyczka jest zaciągana.

Natomiast ułatwieniem pry staraniu się o pożyczkę może być uzyskiwanie alimentów na dzieci. Jeśli alimenty są wysokie i stale wpływają na rachunek bankowy wówczas firmy finansowe uznają sytuację samotnych matek starających się o pożyczki za znacznie mniej ryzykowną.

Dobra historia kredytowa

Bardzo ważne jest by przy staraniu się o pożyczkę w banku posiadać dobrą historię kredytową oraz zdolność kredytową. Gdy historia kredytowa nie jest dobra wówczas pozostaje staranie się o pożyczki w firmach finansowych, które działają poza rynkiem bankowym.

Oczywiście w takich firmach również duże znaczenie ma posiadanie dobrej zdolności kredytowej, czyli odpowiednio wysokich dochodów. Jednak przy mniejszych kwotach pożyczek oraz stałej pracy można uzyskać pożyczkę nawet w przypadku zarabiania jedynie minimalnej pensji krajowej.

Dobrym rozwiązaniem przy szukaniu pożyczek jest sprawdzenie różnych ofert dostępnych na rynku. Gdy posiada się stałą pracę można również zdecydować się na skorzystanie z usług doradców kredytowych, którzy mogą znaleźć znacznie bardziej korzystne oferty pożyczek dostępnych na rynku finansowym. Innym rozwiązaniem jest osobiste sprawdzenie ofert pożyczkowych poprzez kontakt z wybranymi firmami finansowymi.

Ten wpis znajduje się w kategorii