Pożyczka na pożyczkę, czyli spirala zadłużenia
Potrzebujesz pieniędzy? W takim przypadku możesz wziąć pożyczkę. W pożyczaniu pieniędzy nie ma nic złego. Kłopoty zaczynają się wtedy, gdy pożyczamy coraz więcej – także na spłatę naszych obecnych zobowiązań.
Spiralą zadłużenia określamy nadmierne obciążenie zobowiązaniami kredytowymi i pożyczkowymi. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy klient zaciąga coraz to nowe pożyczki i kredyty, z czego część przeznaczona jest na spłatę obecnie posiadanych długów. To bardzo niebezpieczne – można wtedy wpaść w pułapkę trwałego zadłużenia. Jak tego uniknąć?
Kiedy dochodzi do spirali zadłużenia?
Spirala zadłużenia może dotknąć każdego – nawet osobę, która ma dobrą historię kredytową i nie miała nigdy wcześniej problemów z regulowaniem swoich zobowiązań. Do powstania takiego problemu może dojść wtedy, gdy klient nie potrafi samodzielnie kontrolować swoich wydatków i kupuje coraz więcej.
Również problem może pojawić się wtedy, gdy pożyczkobiorca wpadnie w tarapaty finansowe, na przykład straci pracę, pojawią się duże i niespodziewane wydatki, na przykład związane z chorobą, katastrofą, problemami osobistymi.
Osoba posiadająca pożyczkę zaczyna zaciągać kolejne pożyczki bankowe i pozabankowe. Są one wydawane na różne cele, a część pozyskanych środków przeznaczana jest też na spłatę rat obecnego zadłużenia. W rezultacie długi zaczynają piętrzyć się, wierzyciele niecierpliwią się, ponieważ nie otrzymują pieniędzy. Może dojść nawet do windykacji należności lub zajęcia komorniczego, jeśli sprawa trafi przed sąd.
Spirala zadłużenia – jak się przed nią ochronić?
Główną zasadą, o której powinniśmy pamiętać, jest pożyczanie pieniędzy tylko wtedy, gdy naprawdę ich potrzebujemy. Lepiej zacząć regularnie odkładać niż brać ciągle pożyczki. Jeśli mamy problemy z oszczędzaniem, możemy spróbować ograniczyć niektóre koszty, aby w kieszeni zostało nam więcej pieniędzy. Gdy mamy już pożyczkę lub pożyczki, uważajmy, aby pod wpływem impulsu nie zaciągać kolejnych.
Również swoje mechanizmy ochrony przed spiralą zadłużenia u klientów mają banki i firmy pożyczkowe. Aktualnie pożyczenie pieniędzy nie jest problemem, ponieważ możemy zrobić to nawet przez internet, ale musimy spełnić określone wymagania. Banki, a także pozabankowe firmy pożyczkowe sprawdzają swoich klientów – kontrolują bazy BIK i BIG, a w razie wątpliwości proszą o przekazanie dokumentów potwierdzających dochody. Wobec tego możemy spotkać się z odmową wtedy, gdy nie będziemy godnym zaufania klientem według pożyczkodawcy.
Jak wyjść ze spirali zadłużenia?
Wyjście ze spirali zadłużenia może być poważnym problemem. Powinniśmy pamiętać o tym, że konieczne jest dokładne zaplanowanie spłaty zadłużenia – z odpowiednim planem będziemy mogli określić, które długi należy spłacić najpierw. Konieczne będzie również opracowanie odpowiedniego budżetu domowego – obniżenie kosztów, pozyskanie nowych dochodów.
Również można wziąć pod uwagę kredyt konsolidacyjne, niemniej jednak wtedy, gdy nie spłacamy już jakichś długów, uzyskanie takiego kredytu może nie być możliwe.