Praca na okres próbny - ile może trwać?
3 min czytaniaWielu pracodawców decyduje się na początku na zatrudnienie pracowników na okres próbny. Oznacza to, że pracownik wtedy jest przyjmowany do pracy „na próbę”, a gdy się sprawdzi, pracodawca zawrze z nim umowę na czas określony albo nieokreślony. Z jakimi prawami i obowiązkami wiążę się praca na okres próbny?
Spis treści
Aby zapobiegać różnego rodzaju nadużyciom, w przepisach prawa zdefiniowano, czym jest umowa na czas próbny, a także w jakich okolicznościach może być ona zawarta. Wobec tego pracodawca ma obowiązek postępować zgodnie z zapisami umowy, ponieważ w przeciwnym przypadku może narazić się na konsekwencje, na przykład na karę grzywny.
Jak długo może trwać okres próbny?
Zgodnie z przepisami prawa okres próbny nie może być dłuższy niż 3 miesiące. Tyle czasu powinno wystarczyć pracodawcy do tego, aby przekonać się, czy dany pracownik jest przydatny i sprawdzi się na danym stanowisku.
Z kolei pracownik może wtedy ocenić warunki zatrudnienia. Gdy nie będą mu odpowiadały, może zrezygnować i poszukać innego zajęcia.
Warto przy tym wskazać, że umowa o pracę na okres próbny rozwiązuje się z momentem upływu terminu zawartego w tej właśnie umowie. Może być też rozwiązana za porozumieniem stron. Wówczas stosuje się okres wypowiedzenia.
Okres wypowiedzenia przy umowie na okres próbny to:
• 3 dni robocze, gdy okres próbny nie przekracza 2 tygodni
• 1 tydzień, gdy okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie
• 2 tygodnie, gdy okres próbny wynosi 3 miesiące
Kiedy ponownie można zatrudnić pracownika na okres próbny?
Jaka sama nazwa umowy na okres próbny wskazuje, pracodawca nie powinien ponownie zatrudniać tego samego pracownika na taką właśnie umowę. Są jednak określone przypadki, gdy można ponownie dać pracownikowi umowę „na próbę”.
Przypadki te opisane są w ostatniej nowelizacji Kodeksu pracy z 2016 roku. Wskazują one, że umowa o pracę na okres próbny może być zawarta z tym samym pracownikiem ponownie, gdy pracownik ten ma być zatrudniony do wykonywania innego rodzaju pracy.
Prawo dopuszcza również zawarcie kolejnej umowy na okres próbny po upływie minimum 3 lat od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę, gdy pracownik ma być zatrudniony na to samo stanowisko pracy.
Jakie są prawa pracownika zatrudnionego na umowę na okres próbny?
Prawa pracownika zatrudnionego na umowę na okres próbny są takie same jak pracownika zatrudnionego na podstawie umowy na czas określony oraz nieokreślony. Główna różnica dotyczy tutaj celu zawarcia umowy, czyli jest ona podpisywana po to, aby sprawdzić kwalifikacje pracownika.
Pracownik na okresie próbnym ma prawo do odpowiedniego wynagrodzenia za pracę zawartego w umowie, o pracy w bezpiecznych i higienicznych warunkach pracy, za co odpowiedzialny jest pracodawca. Wynagrodzenie powinno odbywać się przynajmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Istnieje także możliwość wypłacania pracownikowi wypłaty częściej, na przykład cotygodniowo, ale nigdy nie może być to rzadziej niż na miesiąc.
Wobec tego wtedy, gdy poszukujemy pracy, pracodawca może zaproponować nam umowę na okres próbny, aby sprawdzić, czy nadajemy się na dane stanowisko. Umowa taka nie może opiewać na okres dłuższy niż 3 miesiące. Po tym czasie pracodawca ma obowiązek powiadomić pracownika, czy chce kontynuować z nim umowę już na czas określony albo nieokreślony, czy też rezygnuje ze współpracy.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej
Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej
W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej