Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Profil Zaufany – pomocny nie tylko dla firm

Profil Zaufany – pomocny nie tylko dla firm

Coraz więcej spraw wolimy załatwiać bez wychodzenia z domu. Dotyczy to również spraw urzędowych. Z tego też powodu, wychodząc na przeciw oczekiwaniom wielu ludzi, powstało narzędzie zwane Profilem Zaufanym. Dzięki niemu zyskujemy dostęp do wielu serwisów administracyjnych, gdzie załatwimy ważne dla nas sprawy. Z profilu zaufanego korzystają nie tylko firmy, ale i osoby prywatne.

Profil Zaufany jest zupełnie darmowym narzędziem, które pozwala nam załatwiać wiele różnych spraw urzędowych przez Internet. Jest to nasz swoisty elektroniczny podpis, dzięki któremu możemy z powodzeniem potwierdzić naszą tożsamość w serwisach internetowych. Dzięki temu zyskujemy dostęp do funkcji stron internetowych urzędów i możemy przeglądać interesujące nas dokumenty, wysyłać wnioski, rozliczenia i wiele więcej.

Profil Zaufany może założyć każdy z nas. Zrobić można to w urzędzie lub też banku, składając odpowiedni wniosek. Założyć profil można także przez Internet. Można to zrobić przy użyciu swojego internetowego konta bankowego lub też posiadając certyfikat kwalifikowany.

W jakich serwisach przydaje się Profil Zaufany?

Istnieje wiele serwisów administracyjnych, gdzie wymagany jest Profil Zaufany, aby korzystać z informacji tam zawartych. Przede wszystkim korzystać możemy z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, co jest niezwykle istotne dla firm.

Oprócz tego zyskujemy dostęp do Platformy Usług Elektronicznych ZUS i tym samym mamy wgląd w nasze składki ubezpieczeniowe. Korzystać możemy również z Elektronicznej Platformy Usług Obywatelskich, serwisu Ministerstwa Sprawiedliwości i przeglądać Krajowy Rejestr Karny oraz serwis Krajowej Informacji Podatkowej czy regionalne platformy administracyjne. Takich miejsc jest dużo więcej i nie sposób ich wszystkich wymienić. Faktem jednak jest, że nasze możliwości są bardzo różnorodne.

Jakie sprawy można załatwić?

Profil Zaufany pozwala firmom i osobom prywatnym załatwiać bardzo wiele spraw przez Internet. Przede wszystkim możemy przekazywać różne dokumenty do urzędów, używając elektronicznego podpisu.

Z powodzeniem przy użyciu Profilu Zaufanego możemy się zameldować, złożyć wniosek o dowód osobisty i zgłosić jego utratę, a także sprawdzić swoje dane w Rejestrze Dowodów Osobistych. Bardzo pomocny okazuje się także Profil Zaufany, gdy chcemy szybko wyrobić kartę EKUZ. Dzięki temu narzędziu złożymy też wniosek o wydanie wtórnika prawa jazdy, wyślemy zawiadomienie o zbyciu zarejestrowanego pojazdu czy też sprawdzimy ilość posiadanych punktów karnych czy sprawdzimy historię używanego pojazdu.

Bez problemu Profil Zaufany pozwoli nam uzyskać także odpisy dokumentów z Urzędu Stanu Cywilnego czy też zaświadczenie o niekaralności. Firmy z kolei używając Profilu Zaufanego mogą zarejestrować swoją działalność, rozliczać się przez Internet, a także sprawdzać wszelkie składki i opłaty w ZUS i US. Okazuje się więc, że Profil Zaufany warto założyć nie tylko będąc właścicielem firmy, ale także będąc osobą prywatną. Zyskujemy wówczas wiele nowych możliwości.

Ten wpis znajduje się w kategorii