Prywatne ubezpieczenie medyczne – czy się opłaca?
3 min czytaniaChyba każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że leczenie na NFZ nie zawsze jest takie proste, jak może się wydawać. Długie kolejki, brak nowoczesnych metod leczenia, brak miejsc – to tylko parę problemów.
Spis treści
Alternatywnym rozwiązaniem może być prywatne ubezpieczenie medyczne. Co warto o nim wiedzieć i czy opłaca się je mieć?
Chociaż większość z nas może chodzić na wizyty lekarskie na NFZ, to jednak wolimy niekiedy zapłacić za prywatną wizytę czy badania. Wynika to przede wszystkim z faktu, że dostanie się do lekarza nie jest możliwe, a także z tego, że refundowane badania i terapie nie są najlepsze. Dobrym przykładem jest tutaj leczenie stomatologiczne, ponieważ NFZ refunduje tylko leczenie kanałowe przednich zębów – w przypadku tylnych może zaproponować nam tylko ich wyrwanie i wstawienie niskiej klasy protezy.
Właśnie dlatego Polacy coraz częściej interesują się prywatnymi ubezpieczeniami zdrowotnymi, które są oferowane przez prywatne centra medyczne oraz przez firmy ubezpieczeniowe. Co możemy zyskać dzięki takiej ochronie?
Na czym polega prywatne ubezpieczenie medyczne?
Prywatne ubezpieczenie tego rodzaju polega na podpisaniu umowy z ubezpieczycielem albo bezpośrednio z centrum medycznym. W tym pierwszym przypadku możemy korzystać z usług różnych gabinetów i klinik prywatnych, które współpracują z danym ubezpieczycielem, w drugim z kolei tylko z określonych placówek należących do sieci danego centrum medycznego.
Dzięki regularnemu opłacaniu takiego ubezpieczenia medycznego uzyskujemy łatwiejszy dostęp różnych usług medycznych oferowanych w ramach tej polisy. Oczywiście, dużo zależy od tego, gdzie i jakie ubezpieczenie kupiliśmy, dlatego zawsze przed sygnowaniem umowy musimy zapoznać się z jej zapisami.
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne zapewnia nam:
• dostęp do lekarzy specjalistów – możemy szybciej dostać się do różnych specjalistów, na których na NFZ będziemy musieli czekać znacznie dłużej
• dostęp do badań diagnostycznych – w ramach polisy możemy również wykonać określone badania diagnostyczne różnych chorób, w tym brania krwi, USG, EKG i inne
• dostęp do wybranych metod leczenia – dzięki ubezpieczeniu możemy też korzystać z różnych oferowanych przez prywatne centra medyczne kuracji, niekiedy wchodzą one w skład polisy, innym razem musimy jednak za nie dopłacić
Zatem prywatna polisa przede wszystkim będzie mogła pomóc nam wtedy, gdy będziemy potrzebowali konsultacji lekarskiej, a także badań diagnostycznych. Większość polis pozwala wtedy na darmowe korzystanie z różnych usług medycznych, na które w przypadku ubezpieczenia państwowego musielibyśmy czekać miesiącami.
Wady prywatnych ubezpieczeń medycznych
Musimy jednak pamiętać o tym, że takie ubezpieczenia mają też swoje minusy. Przede wszystkim nie są one w stanie zapewnić pełnej ochrony – takiej jak świadczenia gwarantowane przez NFZ. Przykładowo, nie otrzymamy zawsze pomocy przy nagłych wypadkach, przy poważnych schorzeniach wymagających operacji, przy droższych metodach diagnostycznych, na przykład badaniach rezonansem magnetycznym, tomografii komputerowej.
Nie oznacza to jednak, że takie polisy się nie opłacają. Gdy już teraz korzystamy z wielu usług medycznych prywatnie, ich wykupienie pozwoli nam na oszczędzenie pieniędzy!
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej
Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej
W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej