Gotówka czy karta – czym płacić za granicą?

3 min czytania

Wybierasz się na wakacje za granicę? W takim przypadku warto zastanowić się nad tym, jak zabrać ze sobą swoje pieniądze. Czy lepszym rozwiązaniem będzie płacenie kartą, a może gotówką?

Gotówka czy karta – czym płacić za granicą?

Dzisiaj podczas swoich zagranicznych wojaży nie musimy wymieniać wcześniej waluty w kantorze. Mamy do dyspozycji karty, którymi możemy płacić niemalże na całym świecie. Jednak i one mają swoje wady – dokonywanie płatności kartą może być dla nas dość kosztowne, a ponadto nie zapłacimy nią wszędzie.

Gdy także zastanawiasz się nad tym, co wziąć ze sobą za granicę, sprawdź nasz krótki poradnik dotyczący płacenia w innych krajach.

Płacenie gotówką za granicą – zalety i wady

Kiedyś była to jedyna forma płatności za granicą. Teraz nadal możemy z niej korzystać, ale do wyboru mamy też karty. Zaletą gotówki jest to, że jest ona powszechnie akceptowana. Oczywiście, wcześniej powinniśmy ją wymienić na tę walutę, która jest w użyciu w danym kraju. Możemy zrobić to jeszcze w Polsce, ale również za granicą. Warto jednak pamiętać o tym, że różne kantory mają różne kursy, więc warto zapoznać się z różnymi propozycjami, aby wybrać ten kantor, gdzie wymiana będzie kosztowała nas najmniej.

Gdy widzimy, ile mamy pieniędzy, możemy je łatwiej kontrolować. Zimowa pożyczka

Możemy też płacić nimi w różnych punktach, na przykład na lokalnych straganach, możemy łatwiej dać napiwek w restauracji czy zapłacić w taksówce albo za bilety. Nie musimy obawiać się, że jakiś punkt nie będzie przyjmował kart, a także, że dojdzie do awarii systemu bankowego i zostaniemy odcięci od gotówki.

Są jednak i minusy zabierania ze sobą gotówki na zagraniczne wakacje. Przede wszystkim musimy uważać na to, aby nasze pieniądze nie zostały skradzione. Może to zdarzyć się jeszcze w Polsce, na przykład po wyjściu z kantoru. Najlepiej rozdzielić posiadaną sumę na mniejsze i przechowywać je w różnych miejscach, aby w ten sposób zmniejszyć ryzyko kradzieży całej kwoty.

Płacenie kartą za granicą – zalety i wady

Druga opcja płatności to karty płatnicze – debetowe oraz karty kredytowe. Tutaj sytuacja nieco się komplikuje, ponieważ mamy do wyboru różne rodzaje kart. Musimy pamiętać o tym, że przy płatności zwykłą kartą rozliczaną w złotym będziemy ponosili dodatkowe koszty związane z przewalutowaniem – w zależności od banku mogą być one niższe lub wyższe, więc warto przeliczyć to wcześniej.

Lepszym rozwiązaniem będzie karta walutowa albo wielowalutowa, która pozwala na rozliczanie płatności w tej walucie, w której jej dokonujemy. Unikamy wtedy ekstra kosztów, ale musimy pamiętać o tym, że korzystanie z takiej karty kosztować może nas określoną, stałą sumę co miesiąc. Walutę na konto powiązane z kartą możemy wymienić w kantorach internetowych, które mają bardziej atrakcyjne kursy od kantorów stacjonarnych.

Przy płatności kartą musimy uważać na bezpieczeństwo

– kartę należy przechowywać w niedostępnym miejscu i ustalić limit dziennych transakcji, które pozwolą na unikniecie wyczyszczenia karty do zera. Warto też pomyśleć o wykupieniu ubezpieczenia karty. Bezpiecznie jest mieć też trochę gotówki do dyspozycji, aby płacić drobne wydatki.