Jak wyczyścić bazy dłużników: BIK, KRD?

3 min czytania

Do rejestru dłużników możemy dostać się dość łatwo. Trudniej jest z niego wyjść. Na problemy narażone są w szczególności te osoby, które zaciągają pożyczki i kredyty. Gdy będziemy figurować w rejestrze jako dłużnik, wówczas możemy mieć trudności ze skorzystaniem z ofert bankowych i pozabankowych, a także innych firm.

Jak wyczyścić bazy dłużników: BIK, KRD?

Rejestrami dłużników nazywamy Biura Informacji Gospodarczej, w skrócie BIG, które przechowują dane o zaległościach finansowych przedsiębiorców oraz konsumentów. Na rynku polskim działają trzy duże w biura tego rodzaju, a mianowicie Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor, Krajowy Rejestr Długów, Rejestr Dłużników ERIF. Dodatkowo także dane gromadzą Biuro Informacji Kredytowej, czyli BIK oraz Związek Banków Polskich – ZBP, które współpracują z bazą InfoMonitor.

Głównym zadaniem rejestru dłużników jest pomoc w odzyskiwaniu należności wierzycielom, ale również informacje w rejestrach służą do oceny ryzyka. Wpisanie zadłużonej osoby na listy BIG czy innych baz oznacza, że będzie miał on trudności w uzyskaniu pożyczki, kredytu, także może otrzymać odmowę przy chęci zawarcia umowy z firmą telekomunikacyjną, ubezpieczycielem, firmą leasingową. Dlatego obecnie z baz korzysta wiele podmiotów, które chcą ustrzec się przed nierzetelnymi dłużnikami.

Czy możemy wydostać się z rejestru dłużników?

Jako osoba, która została wpisana do powyższych rejestrów, możemy mieć więc dużo problemów z korzystaniem z różnych usług. Gdy rzeczywiście mieliśmy długi, których nie spłaciliśmy, wówczas sprawa jest prosta – musimy je oddać, a potem zwrócić się ponownie do wierzyciela z prośbą o wykreślenie nas z bazy. Niestety, nie zawsze tak właśnie jest. Gdy jednak wiemy, że nie powinniśmy znaleźć się w bazie, ponieważ spłacaliśmy zobowiązania regularnie, musimy zacząć działać.

Aby zobaczyć swoje dane w rejestrze i ustalić, czy ktoś nie umieścił nas na liście, musimy założyć konto w danym rejestrze online. Pozwoli to na sprawdzenie informacji o tym, czy tam figurujemy, a także będziemy mogli otrzymywać dodatkowe informacje, gdy ktoś będzie chciał umieścić nas w bazie. Gdy rzeczywiście figurujemy jako dłużnik, ale nie mamy długów, musimy zwrócić się do podmiotu, który w bazie nas umieścił, na przykład może być to firma pożyczkowa. Same bazy dłużników nie mają możliwości usuwania danych – mogą z robić to jedynie na wniosek podmiotu, który dokonał umieszczenia danych w bazie. Zimowa pożyczka

Czy czyszczenie rejestrów dłużników działa?

Nierzadko możemy też spotkać się z ogłoszeniami, które informują o czyszczeniu wpisów w bazach dłużników. Pamiętajmy jednak o tym, że możemy zrobić to również samodzielnie. Firmy, które oferują taką usługę, mogą jedynie pomóc nam w tym, na przykład przygotować dokumenty.

Uważajmy też na skasowanie pozytywnych danych w bazach, które tworzą naszą wiarygodność kredytową – dochodzi do tego wtedy, gdy wycofujemy informacje o zgodzie na przetwarzanie danych. Wtedy możemy mierz też problemy z uzyskaniem pożyczek i kredytów, ponieważ bank czy firma pożyczkowa nie będą mogły dokonać oceny naszej wiarygodności kredytowej.