Remont domu – ile kosztuje pomalowanie ścian?
Malowanie ścian jest jedną z bardziej popularnych usług budowlanych. Szeroki asortyment dostępnych farb na rynku budowlanym sprawia, że można decydować się na specjalistyczne farby, które idealnie będą dopasowane do miejsca aplikowania. Pozwala to na zapewnienie zarówno estetycznego prezentowania się ścian jak też trwałości wykonania prac malowania.
Prace budowlane w postaci malowania ścian są jednymi z tych prac remontowych, które można wykonać samodzielnie. W takiej sytuacji koszt wykonania malowania ścian będzie obejmował jedynie zakup materiałów budowlanych w postaci odpowiednio dopasowanych farb do miejsca ich aplikowania, a także akcesoriów niezbędnych do wykonania malowania.
Malowanie ścian może być realizowane zarówno przy wykorzystaniu pędzli jak też wałków czy pistoletów. Gdy nie posiada się umiejętności posługiwania się pędzlami czy pistoletami można zdecydować się na dużo łatwiejsze do samodzielnego wykonania malowanie wałkami.
Wielkość powierzchni do malowania
Jeśli malowanie dotyczy pojedynczego pomieszczenia wówczas można spodziewać się znacznie mniejszych kosztów bez względu czy samodzielnie wykonuje się malowanie, czy korzysta się z usług wyspecjalizowanych firm budowlanych. Wielkość powierzchni do malowania przekłada się bezpośrednio na ilość materiałów w postaci farb, które trzeba będzie pozyskać.
Przy malowaniu całego mieszkania czy domu koszty będą dużo wyższe, niż przy malowaniu pojedynczego, nawet dużego pokoju.
Jednak trzeba brać pod uwagę, że malowanie pokojów oddzielnie może być kosztowniejsze niż wykonanie malowania wszystkich pokojów w ramach generalnego remontu.
Wynika to z możliwości kupowania farb do malowania ścian przy generalnym remoncie w hurtowniach. Korzystać można również z większych zakupów w marketach budowlanych co pozwala na korzystanie z różnego rodzaju promocji czy rabatów cenowych.
Gruntowanie ścian
Nie zawsze konieczne jest wykonywanie takich prac przy malowaniu jak gruntowanie. Pokrycie ścian dodatkową warstwą preparatu oczywiście przekłada się na znaczny wzrost łącznych kosztów malowania. Natomiast gruntowanie pozwala na zapewnienie znacznie lepszego trzymania się farb ściany. Oczywiście wykonanie malowania bez gruntowania gdy jest ono konieczne może sprawić, że trzeba będzie malować od nowa.
Warto z tego powodu wykonać testy i sprawdzić na małym fragmencie ściany jak farb trzyma się ściany po aplikacji. Jeśli nie pozostają kawałki farby po oderwaniu kawałka farby jednym ruchem czy też nie pozostają białe ślady na rękach wówczas gruntowanie nie jest konieczne do wykonania. Nie ma wówczas konieczności kupowania materiałów do wykonania gruntowania.
Koszty malowania z gruntowaniem ścian
Jeśli niezbędne jest wykonanie gruntowania ścian wówczas koszty malowania będą rosły. Jednak gdy gruntowanie jest niezbędne do wykonania nie można z niego rezygnować.
Wówczas narazimy się na niepotrzebne koszty związane z koniecznością wykonania ponownego malowania w krótkim czasie po zakończeniu remontu. Jednocześnie na materiałach do gruntowania nie można oszczędzać, gdyż ściany muszą być odpowiednio przygotowane do nakładania na nią farby.
Planujesz malowanie ścian, ale przerażają Cię związane z tym koszty? A może przed generalnym remontem powstrzymuje Cię jedynie brak środków na koncie? Pamiętaj, że szybka pożyczka na raty może zostać przeznaczona na dowolny cel.