Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Sprawdź swoje punkty karne przez internet

Sprawdź swoje punkty karne przez internet

Jesteś kierowcą i wiesz, że na swoim koncie masz już punkty karne? Nie masz jednak pewności, jak dużo ich już jest? W takim przypadku możesz zapytać o to na najbliższym komisariacie Policji, ale również masz możliwość skorzystania z najnowszych technologii – serwisy, który pozwala na uzyskanie informacji o punktach przez internet.

Punkty karne możemy otrzymać za wiele różnych przewinień drogowych. Dostajemy je wraz z mandatem. Gdy zgromadzimy ich na swoim indywidualnym koncie zbyt duży, w takim przypadku stracimy prawo jazdy i będziemy musieli zdawać je ponownie. Maksymalny limit punktów to 24, w szczególnych przypadkach tylko 20, na przykład wtedy, gdy chodzi o młodych kierowców, którzy dopiero zdali egzamin na prawo jazdy.

Większość kierowców po prostu pamięta, ile mają punktów karnych na swoim koncie. Są jednak i tacy, którzy już stracili rachubę lub po prostu zapomnieli i są ciekawi, jak dużo ich zgromadzili. Aby do sprawdzić, dotychczas musieliśmy udać się na komisariat Policji, ale teraz możemy również zrobić to przez internet.

Podstawa to profil zaufany

Gdy chcesz sprawdzić liczbę swoich punktów karnych przez internet, w takim przypadku musisz posiadać tak zwany profil zaufany. Jest to profil internetowy, który przeznaczony jest do potwierdzania swojej tożsamości on-line w kontaktach z urzędami oraz w innych celach.

Profil zaufany możemy założyć przez internet, na przykład z użyciem naszego konta bankowego czy certyfikatu kwalifikowanego, możemy też zrobić to w punkcie potwierdzającym – różnych urzędach i bankach.

Kilka kliknięć i już wiesz, ile masz punktów karnych!

Gdy mamy już profil zaufany, przechodzimy na stronę internetową: obywatel.gov.pl, gdzie możemy również załatwić innego rodzaju sprawy urzędowe przez internet. Tam wybieramy opcję sprawdzenia punktów karnych przez internet i logujemy się na swoje konto. Po zalogowaniu się możemy od razu zobaczyć, ile punktów posiadamy.

Informację dotycząca posiadanych przez nas punktów karnych możemy też zapisać w formacie PDF oraz wydrukować. Musimy pamiętać o tym, że wydruk ma tylko charakter informacyjny. Gdy potrzebujemy urzędowego zaświadczenia, musimy udać się na Policję, gdzie będziemy mogli otrzymać odpowiedni dokument posiadający moc urzędową.

Kiedy punkty karne znikną z konta?

Punkty karne zebrane przez kierowcę znikają z konta po roku od momentu popełnienia naruszenia. Nie są wobec tego kasowane od razu po nastaniu Nowego Roku, ale czas ten liczy się właśnie od momentu ich naliczenia.

Także punkty karne kasowane są wtedy, gdy zakończymy szkolenie pozwalające na zmniejszeni liczby punktów karnych. Szkolenia tego rodzaju organizuje Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego (WORD). Z szkoleniu możemy uczestniczyć raz na pół roku. Po szkoleniu liczba punktów zmniejsza się o 6 najstarszych.

Wyjątkowo punkty karne, nie znikną z konta, gdy suma tymczasowych punktów karnych i aktywnych punktów karnych przekracza dozwolony limit 24 punktów albo 20 punktów, jeżeli mamy pierwsze prawo jazdy i mamy je krócej niż jeden rok.

Ten wpis znajduje się w kategorii