Zimowa pożyczka dla każdego do 15 tys. złotych.

Sprawdź!

Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Wielowalutowa karta bankowa – jak to działa?

Wielowalutowa karta bankowa – jak to działa?

 

Posiadanie kart bankowych to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala na korzystanie z możliwości płacenia zarówno za zakupy internetowe jak w stacjonarnych sklepach bez konieczności posiadania gotówki.

Jednocześnie na rynku kart bankowych można znaleźć również takie produkty, które zostały przygotowane dla osób chcących wygodnie korzystać z nich również poza granicami kraju. Dotyczy to między innymi kart wielowalutowych.

Gdy chce się korzystać z kart w innych walutach niezbędne jest posiadanie konta walutowe. Obecnie otworzenie kont bankowych prowadzonych w innych walutach jest znacznie łatwiejsze, gdyż wiele banków oferuje takie konta do rachunku prowadzonego w polskiej walucie nawet za darmo.

Dotyczy to oczywiście najważniejszych walut światowych. Gdy otworzy się konto walutowe i chce się korzystać ze środków na takim koncie poprzez kartę bankomatową niezbędne jest wyrobienie do takie rachunku dodatkowej karty bankowej. Bywa to niekorzystnym rozwiązaniem gdyż karty najczęściej są w bankach płatne w ramach stałych, comiesięcznych opłat w przypadku gdy kart nie jest regularnie używana.

Najczęściej konto walutowe nie jest regularnie używane w przypadku gdy założyło się go w kraju. Taka sytuacja dotyczy szczególnie osób prywatnych, które nie realizują regularnie transakcji w różnych walutach.

Wielowalutowa karta

Wyrobienie wielowalutowej karty pozwala na korzystanie z jednej karty do kont w różnych walutach.

Atutem takiej karty jest przede wszystkim możliwość korzystania jedynie z jednej karty do różnych kont. Wówczas można zredukować koszty użytkowania kart bankowych. Jednocześnie można również zwiększyć wygodę korzystania z kart, gdyż można korzystać jedynie z jednej karty bankowej zamiast wielu.

Jak działa karta wielowalutowa?

Karty wielowalutowe działają w taki sposób, że rozpoznają walutę w jakiej jest realizowana transakcja. Następnie wypłacane są pieniądze z konta prowadzonego w danej walucie. Przy korzystaniu z takiej karty niezbędne jest branie pod uwagę, że kontach walutowych muszą być dostępne środki finansowe.

Tylko wówczas dana transakcja zostanie zrealizowana. Jednocześnie przy transakcji walutowej automatyczne systemy banku wybierają najlepsze rozwiązania w zakresie przewalutowania przy konkretnej transakcji. Pozwala to na płacenie poza granicami kraju w takiej walucie, która jest podstawową walutą danego kraju, co jest korzystnym rozwiązaniem w przypadku choćby krajów UE czy USA.

Dla kogo karta wielowalutowa?

Karty wielowalutowe to rozwiązanie choćby dla osób, które pracują w różnych krajach, często podróżują. Jest to również rozwiązanie dla osób wysyłających środki finansowe do rodzin poza granicami kraju i posiadających rachunki w różnych walutach.

Wówczas nie ma konieczności posiadania wielu kart, pamiętania do nich PIN. Jedna karta pozwala na realizowanie transakcji przy automatycznym wybieraniu odpowiedniej waluty.  Takie rozwiązanie pozwala również na zmniejszenie kosztów korzystania z wielu kart, za które trzeba opłacać regularnie opłaty za użytkowanie karty.

Ten wpis znajduje się w kategorii