Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Wybieramy najwygodniejszy materac

Wybieramy najwygodniejszy materac

Nie wysypiasz się? Bolą cię plecy po wstaniu z łóżka i czujesz się połamany? W takim przypadku to najczęściej sprawka nieodpowiedniego materaca. Nie warto się męczyć – lepiej kupić nowy, który zapewni spokojny i komfortowy sen przez całą noc.

W sprzedaży znajdziemy szeroką gamę różnych materaców – od tych kosztujących nawet po kilkadziesiąt złotych aż do tych po parę tysięcy złotych. Materace te przede wszystkim różnią się materiałami, z których je wykonano. Im lepszy materiał, tym wyższa cena, ale też większa wygoda.

Jakie materace są najlepsze? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Jeśli nie masz rozeznania w branży, sprawdź nasze porady, z którymi uda ci się wybrać najlepszy model.

Jaki rodzaj materaca wybrać?

Jak już wspomnieliśmy koszty materaców zależą głównie od materiałów, a te z kolei wpływają na komfort snu. Właśnie dlatego przygotowaliśmy krótką ściągawkę po różnych typach materaców, a dokładniej używanych w nich piankach. Poniżej prezentujemy je od najtańszych i uznawanych za najmniej komfortowe aż do tych luksusowych.

1. Materac ze zwykłej pianki tapicerskiej

Normalna pianka, zwykle oznaczona jako T-25, to najtańsza propozycja. Niestety, pianka nie jest wygodna – szybko się odkształca i nie daje komfortowego podparcia dla kręgosłupa. Lepiej zainwestować w coś lepszego.

2. Materac z pianki wysokoelastycznej (HR)

To już lepszy rodzaj pianki, która jest bardziej wytrzymała od powyższej i daje lepsze podparcie dla kręgosłupa. To dobry wybór dla osób szukających niskich cen.

3. Materac z pianki termoelastycznej (VISCO, memory)

To jedna z najdroższych pianek, która przed laty została stworzona dla NASA. W dotyku jest gęsta i mięsista, mięknie nie tylko pod wpływem nacisku, ale też ciepła ludzkiego ciała, idealnie dopasowując się do jego krzywizn i dając wspaniałe podparcie. Używana też w materacach rehabilitacyjnych, ortopedycznych, przeciwodleżynowych. Pianka ta nagrzewa się, więc nie zawsze pełni oczekiwania osób, którym w łóżku jest bardzo ciepło.

4. Materac z pianki lateksowej

To już prawdziwie ekskluzywna propozycja – lateks, w szczególności lateks 100% naturalny uznawany jest za najlepszy materiał do snu. Doskonale sprężysty, przewiewny, przeciwdziała rozwojowi drobnoustrojów i świetnie dopasowuje się do ciała. Niestety, za materac z naturalnego lateksu o wymiarach bloku 140x200 cm zapłacimy nawet 4 000 złotych. Nieco tańsze są materace z lateksu mieszanego – syntetycznego z naturalnym. Wtedy koszt to około 1 500 złotych, ale lateks syntetyczny nie jest tak trwały jak naturalny.

Tylko pianka czy ze sprężynami?

Powyższe pianki mogą być zestawione także z innymi piankami albo mogą być osadzone na rdzeniu ze sprężyn. Całkowicie piankowe materace polecane są alergikom, ponieważ sprężynowe mogą stwarzać we wnętrzu korzystne warunki do rozwoju różnych drobnoustrojów.

Miękki czy twardy?

Wbrew pozorom, materac twardy, na przykład z wkładem z maty kokosowej, nie jest dla każdego najlepszy. Najczęściej twardość materaca dobiera się do wagi użytkownika, ale również do jego indywidualnych preferencji. Sprawdź, jaki masz teraz materac, i wybierz taki, który będzie bardziej miękki lub twardy od niego. Najlepszy test to sprawdzenie nowego materaca na żywo.

Ten wpis znajduje się w kategorii