Jak sprawdzić wiarygodność sprzedającego?
Zakupy internetowe wcale nie muszą być związane z ryzykiem, chociaż transakcję zawieramy wtedy na odległość. Zanim jednak zdecydujemy się na kupno, warto sprawdzić wiarygodność sprzedającego. Jak możemy to zrobić?
W Polsce działa wiele sklepów internetowych – możemy zakupić w nich niemalże wszystko. Najczęściej decydujemy się na zakupienie takich przedmiotów jak elektronika, AGD, książki, odzież i obuwie, ale możemy też zamawiać bez problemów pożywienie czy meble – wszystko z szybką dostawą do domu.
Zakupy w sieci możemy zrobić zarówno w sklepach on-line, jak i w innych serwisach – nie tylko od firm, ale też od osób prywatnych. Transakcje można zawierać między innymi przez serwisy aukcyjne, ogłoszeniowe, portale społecznościowe, fora internetowe. Tylko niewielki odsetek tych transakcji kończy się dla konsumenta niezadowoleniem. Jeśli chcemy mieć pewność, że nasze zakupy będą udane, warto pamiętać o kilku podstawowych kwestiach.
Zobacz opnie o sprzedającym
To absolutna podstawa, która pomoże nam w uniknięciu ewentualnych problemów związanych z transakcją. Opinie o sprzedającym możemy znaleźć na kilka sposobów.
Jeśli chodzi o sklepy internetowe, możemy po prostu wpisać do wyszukiwarki nazwę sklepu i ewentualnie dodać do niej słowo „opinie”. Znajdziemy je na forach, a także specjalnych serwisach publikujących opinie.
Z kolei opinie o prywatnych sprzedających na aukcjach znajdziemy w ich profilach. Gdy chodzi o sprzedających na portalach aukcyjnych, warto posłużyć się też wyszukiwarką i wykorzystać do tego celu numer telefonu sprzedającego czy jego imię i nazwisko. Warto poświęcić więcej czasu na zapoznanie się z opiniami, ponieważ oszustwa często zdarzają się właśnie przez portale ogłoszeniowe.
Sprawdź informacje o sklepie online
Kolejna kwestia to zapoznanie się dokładnie ze sklepem on-line i ofertami wystawiającymi przez sprzedającego. Uważajmy na sklepy, które nie mają regulaminów, informacji o sprzedającym takich jak numer NIP, REGON, adres działalności.
Uważajmy na sklepy i sprzedających, którzy są oszczędni w przekazywaniu informacji, oferują wysyłkę z zagranicy, na przykład z Chin, pozwalają tylko na dokonanie zakupu z płatnością za pobraniem, nie udostępniają popularnych systemów płatności internetowych. Najlepiej, aby sklep on-line posiadał też certyfikaty, na przykład Trusted Shops, certyfikaty SSL przy logowaniu się na stronę i płatnościach internatowych.
W razie potrzeby pytaj
Jeśli dalej nie masz pewności co do tego, czy od danego sprzedającego warto zakupić towar, pytaj. Dodatkowe informacje możesz uzyskać od samego sprzedającego, ale również możesz zadać pytania na forach internetowych czy w serwisach społecznościowych.
Możemy próbować kontaktować się ze sklepem telefonicznie albo e-mailowo, aby otrzymać dodatkowe informacje i zdecydować, czy konkretna oferta będzie dla nas dobra. Możemy też zapytać na popularnych forach on-line czy na Facebooku – być może ktoś wie więcej o danym sprzedającym i będzie mógł podzielić się z nami swoimi doświadczeniami.