Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Zakupy on-line – o czym pamiętać przy kupowaniu na aukcjach internetowych?

Zakupy on-line – o czym pamiętać przy kupowaniu na aukcjach internetowych?

Na aukcjach internetowych możemy znaleźć wiele świetnych okazji. To doskonałe miejsce, aby kupić unikatowe i tanie przedmioty z drugiej ręki, ale również możemy zawierać tam transakcje ze sklepami on-line sprzedającymi nowe towary. O czym powinniśmy pamiętać podczas korzystania z serwisów aukcyjnych?

Wiele osób ma mnóstwo pozytywnych doświadczeń przy zakupach na aukcjach internetowych. Są również i takie, które trafiły na niezbyt rzetelnych sprzedających i w związku z tym nie korzystają z tej metody zakupów zbyt często.

W przypadku portali aukcyjnych mamy wiele różnych przedmiotów w szerokiej gamie kategorii, które są oferowane przez różnych sprzedających – powinniśmy więc pamiętać o tym, że każdy sprzedający może być inny.

Na portalach aukcyjnych możemy kupować:

  • od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, czyli od konsumentów – osób prywatnych
  • od przedsiębiorców prowadzących działalność polegającą na sprzedaży on-line

Warto pamiętać o tym, że w zależności od tego, u kogo dokonamy zakupy, mamy inne prawa. Dotyczą one w szczególności prawa do zwrotu, czyli odstąpienia od umowy. Takie prawo przysługuje tylko tym osobom, które kupują od przedsiębiorców – wtedy mamy 14 dni na powiadomienie sprzedającego o chęci odstąpienia od umowy. Konsumenci z kolei nie mają obowiązku przyjmować zwrotów – może być to tylko miły gest ze strony sprzedającego. Prawo do odstąpienia od umowy przysługuje zarówno w przypadku licytacji, jak i w opcji „Kup teraz”!

Niezależnie od tego, od kogo dokonamy zakupu, mamy także prawo do dokonania reklamacji, jeśli towar nie jest zgodny z opisem albo posiada wady. Wówczas mamy 2 lata ochrony – gdy w tym czasie pojawią się wady produktu, mamy możliwość dokonania reklamacji z tytułu rękojmi. Pamiętajmy o tym, że gwarancja jest dobrowolnym świadczeniem producenta – gwarancja i reklamacja to dwie różne procedury.

Jak kupować na aukcjach on-line wygodnie i bezpiecznie?

Gdy chcemy kupować na aukcjach internetowych wygodnie i bezpiecznie, powinniśmy pamiętać o tym, żeby zawsze poświęcić nieco więcej czasu na zapoznanie się z różnymi ofertami oraz z opiniami na temat sprzedających.

Na portalach aukcyjnych możemy łatwo porównać ceny wielu produktów – wystarczy tylko wpisać do wyszukiwarki ich nazwę. Pamiętajmy o tym, że do ceny produktu musimy też dodać cenę jego dostawy – ta może rosnąć w zależności do tego, jak dużo przedmiotów zakupimy. Warto zatem zobaczyć, ile kosztuje przesyłka przed kliknięciem w „Kup teraz” czy licytacją.

Za zakupy na aukcjach internetowych możemy zapłacić z góry albo za pobraniem. Dzięki systemom płatności on-line nasza płatność może dotrzeć do sprzedającego od razu, dlatego może on wtedy szybko rozpocząć proces realizacji zamówienia. W razie problemów zawsze możemy skontaktować się ze sprzedającym albo z serwisem, który pomoże w ich rozwikłaniu.

Podsumowując, kupowanie na aukcjach internetowych wcale nie musi być niebezpieczne – wprost przeciwnie, może być świetnym miejscem na wyszukanie wielu ciekawych promocji oraz produktów w bardzo niskich cenach. Życzymy udanych zakupów!

Ten wpis znajduje się w kategorii