Karta płatnicza także dla dziecka
Aby stać się posiadaczem karty płatniczej, nie musimy mieć wcale 18 lat. Może być ona wydana również młodszym użytkownikom. Jakie wymagania trzeba wtedy spełnić i jakie są koszty związane z użytkowaniem karty płatniczej dla dziecka?
Dzieci mogą płacić nie tylko gotówką, ale coraz częściej posługują się również kartami płatniczymi. Są one wydawane przez banki do kont dla dzieci i młodzieży, które mogą być założone dla osób mających co najmniej 13 lat, niemniej jednak niektóre banki pozwalają też na wyrobienie karty dla dzieci poniżej 13. roku życia.
Dlaczego warto wyrobić kartę płatniczą dla dziecka?
Wielu rodziców zastanawia się jednak, czy karta płatnicza dla dziecka jest dobrym rozwiązaniem. W rzeczywistości jest ona jednak bezpieczniejsza od gotówki – kartę można zastrzec w razie jej zgubienia, a także przy płatnościach pojawia się potrzeba wpisania kodu PIN (oprócz transakcji zbliżeniowych, które możemy wykonać do 50 złotych).
Karta płatnicza jest też doskonałym wyborem wtedy, gdy dziecko wyjeżdża samodzielnie na wakacje. Wówczas w każdym momencie możemy dokonać przelewu i będzie miało do dyspozycji większą sumę.
Oczywiście, karta daje również rodzicowi możliwość kontroli wydatków dziecka. Wspólnie z kontem bankowym uczy odpowiedzialności za pieniądze oraz zarządzania jeszcze przed wkroczeniem w dorosłość.
Jaką kartę wybrać?
Zasadniczo banki dają dwie możliwości – to zwykła karta płatnicza, którą możemy otrzymać także jako osoba dorosła, a także karta przedpłacona, która pełni rolę skarbonki. Na co warto się zdecydować?
Zwykła karta jest podpięta do konta bankowego, czyli konieczne jest założenie konta, a następnie wyrobienie karty. Pieniądze do płatności kartą pochodzą z konta bankowego, dlatego dziecko może wtedy mieć łatwy podgląd na swoje finanse.
Z kolei karta przedpłacona to karta, która nie jest związana z żadnym kontem, ale możemy ją doładowywać z wykorzystaniem przelewów. Zatem jest ona bezpieczniejsza, ponieważ wtedy, gdy skończą się na niej pieniądze, nie będą one pobierane z konta bankowego.
Każdą z tych kart można wykonywać bezpieczne płatności bezgotówkowe w sklepach stacjonarnych, a także często tych internetowych, a także wypłaty z bankomatów. W przypadku transakcji on-line warto sprawdzić, czy nie są one zablokowane, ponieważ niektóre banki automatycznie je blokują.
Dla kart możemy też ustalić limity wypłat i transakcji na jeden dzień oraz na cały miesiąc rozliczeniowy.
Ile kosztuje karta dla dziecka?
W większości banków za korzystanie z karty dla dziecka nie są pobierane żadne dodatkowe opłaty. Warto jednak wskazać, że mogą być one z kolei związane z prowadzeniem konta bankowego dla dziecka.
Dokładne informacje o opłatach za kartę można znaleźć w dokumentacji i warunkach usługi – znajdziemy je również przez internet i otrzymamy w placówkach banku.
Podsumowując, karta płatnicza dla dziecka może być bardzo dobrym dodatkiem do konta, ale możemy też wybrać kartę przedpłaconą. Każda z nich pomoże dziecku w łatwiejszym i bezpieczniejszym korzystaniu z pieniędzy.