Pożyczka na nasze dane – co zrobić?
Kradzież tożsamości może przydarzyć się każdemu z nas. Jeśli przestępca przejmuje nasze dane osobowe, może zrobić z nimi różne rzeczy – także wziąć na nas pożyczkę. Co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji? Gdzie szukać pomocy?
Zaciągnięcie pożyczki nie jest obecnie bardzo trudne. Możemy zrobić to również przez internet – bez potrzeby wychodzenia z domu. W tym celu możemy po prostu wypełnić internetowy formularz i potwierdzić swoją tożsamość. Pożyczkę możemy dostać również w stacjonarnych firmach pożyczkowych, które działają w każdym z większych miast.
Jeśli firma pożyczkowa nie dochowa szczególnej ostrożności przy udzielaniu pożyczki, wówczas może udzielić jej oszustowi, który posługuje się ukradzionymi danymi.
Jak nie dopuścić do kradzieży tożsamości?
Do kradzieży tożsamości najczęściej dochodzi wtedy, gdy nasze dane z dowodu osobistego dostają się w niepowołane ręce. Wystarczy nasze imię i nazwisko, numer PESEL, a także numer dokumentu, aby wziąć pożyczkę.
Najczęściej do wycieku takich danych dochodzi wtedy, gdy przekazujemy komuś ksero dowodu osobistego. Właśnie dlatego powinniśmy oponować przed jego kserowaniem, a tylko przekazać go do wglądu, jeśli jest taka konieczność. Nie fotografujmy też dowodu osobistego i nie umieszczajmy jego zdjęć w internecie.
Są też sytuacje, na które nie mamy wpływu, na przykład wykradzenie danych z bazy danych, w której przechowywane są dane z dowodu osobistego.
Co zrobić, gdy pożyczka została wzięta na nasze nazwisko?
Jeśli dochodzi do przypadku wzięcia pożyczki na nasze nazwisko przez oszusta, często pojawia się pytanie – co powinniśmy wtedy zrobić, aby nie narazić się na powstanie długów?
Najczęściej ofiara oszustwa dowiaduje się o nim wtedy, gdy kontaktuje się z nią firma windykacja albo nawet komornik, który chce odzyskać dług. W takim przypadku nie warto pozostawiać sprawy i ignorować jej – należy zgłosić ją odpowiednim organom.
Przede wszystkim powinniśmy udać się do najbliższej jednostki Policji albo do prokuratury, aby tam zgłosić fakt kradzieży tożsamości, a także zaciągnięcia na nasze nazwisko pożyczki. Składamy wtedy zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
Oprócz tego warto udać się również do banku albo do firmy pożyczkowej, w której pożyczka została zaciągnięta. Gdy rozpoczęta została egzekucja komornicza albo procedury windykacyjne, także warto poinformować o tym komornika i firmę windykacyjną.
Oczywiście, najlepiej zgłaszać wszystko na piśmie z potwierdzeniem odbioru – będziemy mieli wtedy potwierdzenie, że przekazaliśmy tego rodzaju dokumenty.
Powinniśmy również zastrzec dokument, który został wykorzystany do kradzieży tożsamości. W ten sposób nie będzie mógł być już podobnie użyty.
Podsumowując, jeśli dochodzi do kradzieży tożsamości, powinniśmy pamiętać o tym, że prawo stoi wtedy po naszej stronie. Chociaż formalności mogą zająć nam dość dużo czasu i mogą być denerwujące, ale jednak warto je przejść, aby „odkręcić” sprawę i odzyskać pieniądze, a także oczyścić się z podejrzeń. Warto pamiętać o tym, że efektem kradzieży tożsamości może być też wpisanie na listy dłużników!