Czy przedawnione długi trzeba płacić?
3 min czytaniaGdy dochodzi do przedawnienia długu, nie ma już obowiązku jego regulowania. Są jednak sytuacje, gdy może dojść do tak zwanego przerwania lub zatrzymania biegu przedawnienia.
Spis treści
Jak wspominaliśmy w jednym z naszych wcześniejszych wpisów dotyczących tego, czym jest przedawnienie, jest to możliwość uchylenia się od zaspokojenia roszczenia po upływie określonego terminu. Zatem jeśli dług przedawni się, wówczas dłużnik nie musi już go regulować.
Samo przedawnienie długu może jednak zająć dużo czasu i muszą pojawić się również dodatkowe czynniki. Wiele pytań dotyczących przedawnienia dotyczy pożyczek. O czym powinniśmy wtedy pamiętać?
Przedawnienie długu z tytułu pożyczki – termin
Zgodnie z przepisami prawa, długi wynikające z zaciągniętych pożyczek, kredytów, a także zadłużenie na karcie kredytowej przedawniają się po 3 latach.
Warto jednak wskazać, że w tym przypadku termin liczony jest nie od momentu zaciągnięcia zobowiązania, czyli otrzymania pożyczki, ale od dnia, w którym powstał obowiązek spłaty i nie został on spełniony. Przykładowo, jeśli musimy spłacić ratę pożyczki do 20 marca i jej nie płacimy, okres ten liczony jest od 21 marca, czyli dnia następnego.
Jeśli właśnie w tym okresie, czyli 3 lat, pożyczkodawca nie będzie ubiegał się o odzyskanie pożyczki, a pożyczkobiorca również nie będzie kontaktował się z nim w celu jej spłaty, wtedy dojdzie do przedawnienia długu.
Takiego długu nie trzeba już spłacać, ale nie znaczy to wcale, że dług znika. Dalej mogą być związane z nim takie konsekwencje jak wpisanie na listę dłużników oraz na inne czarne listy, także u pożyczkobiorcy, który nie będzie chciał nam udzielić już pożyczki.
Przerwanie biegu przedawnienia
Do przedawnienia długu nie dojdzie wtedy, gdy zostanie przerwany bieg przedawnienia. W tym przypadku mamy do czynienia z sytuacją, gdy jedna ze stron – pożyczkodawca albo pożyczkobiorca – zainteresują się ponownie długiem. Poniżej prezentujemy sytuacje, które powodują przerwanie biegu przedawnienia.
- czynności przed sądem albo innym organem powołanym do rozpoznawania spraw i egzekwowania roszczeń, na przykład wniesienie pozwu o spłatę, złożenie wniosku o nadanie tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności, złożenie wniosku o wszczęcie egzekucji do komornika
- wszczęcie mediacji pomiędzy stronami
- uznanie roszczenia przez dłużnika przez jego oświadczenie, że dług istnieje w danej wysokości albo pośrednio przez prośbę o rozłożenie na raty, przedłużenie terminu spłaty – przykładem może być uznanie długu w kontaktach z firmą windykacyjną
Gdy dochodzi do przerwania biegu przedawnienia, wówczas jego bieg zaczyna się od nowa – dotychczasowy okres przedawnienia jest uznawany za niebyły.
Spłata przedawnionego długu – możliwa, ale nieobowiązkowa
Zatem spłata przedawnionego długu nie jest już obowiązkiem dłużnika, ale nadal może on to zrobić. Warto przy tym wskazać, że jeśli wierzyciel czy firma windykacyjna domagają się spłaty przedawnionego już długu, warto powołać się na przepisy Kodeksu cywilnego, które mówią o przedawnieniu – prawo stoi wtedy po stronie dłużnika.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej
Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej
W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej