Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Zapłata za pobraniem. Co to jest?

Zapłata za pobraniem. Co to jest?

Przy zakupach internetowych możemy często spotkać się z formą zapłaty za pobraniem. Nie każdy z nas jednak zdaje sobie sprawę z tego, czym jest pobranie. Gdy również się nad tym zastanawiasz nad tym, czym dokładnie jest, sprawdź to razem z nami i przekonaj się, kiedy sprawdzi się najlepiej.

Sklepy internetowe dają nam obecnie do wyboru kilka różnych metod zapłaty za zakupy. Jedną z najstarszych, dostępnych już od wielu lat, jest zapłata za pobraniem. Oferowana jest ona dzisiaj przez większość sklepów, zarówno tych mniejszych, jak i dużych. Skorzystamy z niej również na aukcjach internetowych czy przy zakupach przez portale ogłoszeniowe, jeżeli sprzedający udostępniają taką opcję.

Czym jest pobranie?

Pobraniem nazywamy płatność za przesyłkę, która odbywa się dopiero przy odbiorze zamówionych towarów. Mówimy wtedy o przesyłce, płatności, wysyłce czy dostawie za pobraniem – wszystkie te terminy dotyczą jednej usługi.

Wobec tego wtedy, gdy zdecydujemy się na zakupy za pobraniem, wtedy sprzedający przygotuje dla nas paczkę bez konieczności opłacania jej z góry przelewem czy systemem płatności on-line. Za paczkę zapłacimy wtedy, gdy otrzymamy ją do swoich rąk.

Musimy jednocześnie pamiętać, że najpierw wykonujemy zapłatę, w dopiero potem otrzymujemy paczkę i możemy ją otworzyć. Na poczcie i u innych operatorów możemy jednak skorzystać ze specjalnej, dodatkowo płatnej opcji, która polega na możliwości otwarcia i sprawdzenia zawartości paczki przed pokwitowaniem jej odbioru.

Z czym wiążę się zapłata za pobraniem?

Powinniśmy pamiętać o tym, że zapłata za pobraniem ma swoje plusy i minusy, podobnie jak wtedy, gdy chodzi o inne metody płatności.

Przede wszystkim paczka za pobraniem może dotrzeć do nas szybko – jako że sprzedający nie musi czekać na zapłatę od klienta, na przykład za przelew, może od razu wysłać paczkę. W ten sposób, gdy wykonamy zakupy rano, może być ona nadana tego samego dnia, a u nas będzie kolejnego, gdy to paczka priorytetowa lub kurierska.

Z drugiej strony musimy pamiętać o tym, że paczka za pobraniem jest zwykle droższa od paczki wysyłanej przy zapłacie z góry. Różnica wynosi od 5 do nawet 10 złotych. Zdarza się jednak, że sklep nie różnicuje kosztów wysyłki i przy zapłacie z góry i za pobraniem zapłacimy zawsze tyle samo.

Powinniśmy również pamiętać o tym, że przy zapłacie za pobraniem powinniśmy posiadać odliczoną gotówkę. Nie zawsze listonosz lub kurier doręczający nam taką paczkę mają pieniądze, aby wydać nam resztę. Zdarza się jednak, że firmy kurierskie posiadają urządzenia do zapłaty kartą lub też możemy zrobić to w przypadku popularnych paczkomatów, które również posiadają opcję odbioru paczek za pobraniem.

Kiedy warto wybrać płatność za pobraniem?

Podsumowując, płatność za pobraniem jest bardzo pomocna wtedy, gdy chcemy przyspieszyć wysyłkę. Także możemy wtedy za dodatkową opłatą sprawdzić zawartość paczki (taką opcję musi zaznaczyć przy wysyłce nadawca). Gdy wolimy zapłacić przy odbiorze, mamy gotówkę, a nie pieniądze na koncie i dodatkowo przesyłka tego rodzaju nie będzie kosztowała nas dużo, warto ją wybrać.

Ten wpis znajduje się w kategorii