Zimowa pożyczka dla każdego do 15 tys. złotych.

Sprawdź!

Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Zmień swojego sprzedawcę prądu na tańszego

Zmień swojego sprzedawcę prądu na tańszego

Operatorów telefonicznych zmieniamy obecnie często – możemy wtedy przenieść swój numer i korzystać z oferty na lepszych warunkach. Jednak nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że możemy zmienić sprzedawcę prądu. Dzisiaj, gdy rachunki za energię elektryczną nie są niskie, taka zmiana może pozwolić nam na zaoszczędzenie nawet kilkuset złotych rocznie.

Z prądu korzystamy na co dzień. Potrzebujemy go do zasilania różnorodnych sprzętów w naszym domu, między innymi lodówki, pralki, telewizora, komputera, bojlera, aby wspomnieć tylko o paru z nich. Ceny prądu regularnie pną się w górę, a tym samym na rachunki przeznaczamy coraz to wyższe sumy.

Gdy chcemy płacić mniej, możemy wprowadzić w swoim domu zmiany mające na celu obniżenie zużycia prądu. Możemy kupić energooszczędne żarówki oraz sprzęty, wyłączać urządzenia z trybu Stand-by, możemy również częściej gasić światło. Musimy jednak pamiętać o tym, że faktyczne zużycie prądu to tak naprawdę tylko jeden z elementów naszego rachunku. Gdy spojrzymy na dokument, od razu możemy przekonać się, że w jego skład wchodzi też wiele innych opłat, które nie są zależne od tego, jak dużo prądu zużywamy.

Czy warto zmienić sprzedawcę prądu?

Gdy zależy nam na tym, aby płacić za prąd mniej, w takim przypadku warto więc pomyśleć o zmianie sprzedawcy energii. Wtedy oprócz samych oszczędności poczynionych w naszym domu będziemy mogli też oszczędzać na innych opłatach. W Polsce działa obecnie wielu nowych sprzedawców prądu, którzy nierzadko proponują bardziej konkurencyjne ceny od gigantów, czyli ENEA, Energa, PGE, RWE i Tauron.

Oczywiście, zmiana sprzedawcy prądu powinna być podyktowana dokładnym zbadaniem ofert sprzedawców, aby znaleźć takiego, którego cenniki oraz warunki spełniają nasze wymagania. Nigdy nie podejmujmy takich decyzji pochopnie, ponieważ możemy wtedy sporo stracić. Gdy mamy trudności, możemy też pomyśleć o skorzystaniu z pomocy doradców, którzy specjalizują się właśnie w energii elektrycznej.

Z czym wiąże się zmiana sprzedawcy prądu?

Zmiana dostawcy prądu to nie tylko podpisywanie odpowiedniego dokumentu. Musimy też przemyśleć kilka ważnych kwestii, między innymi dotyczących czasu trwania umowy, a także taryfy, z której będziemy chcieli skorzystać.

Wielu sprzedawców prądu kusi nas obietnicą niezmienionej ceny przez kilka lat, zachęcając tym samym do zawarcia dłuższej umowy. Musimy jednak pamiętać, że podobnie jak taka umowa chroni przed podwyżkami, także nie pozwoli nim na skorzystanie z obniżek, które zatwierdzane są przez URE – Urząd Regulacji Energetyki.

Warto też dokładnie przyjrzeć się taryfom, także u swojego obecnego sprzedawcy prądu, ponieważ może się okazać, że atrakcyjne oszczędności uzyskamy także bez jego zmiany. Oprócz podstawowej taryfy G11, gdy ceny są jednakowe przez całą dobę, możemy też skorzystać z pakietu G12, gdzie w nocy oraz we wskazanych godzinach za dnia nasze opłaty będą niższe. Musimy wtedy określić, w których godzinach zużywamy najwięcej prądu.

Nie zapominajmy też o tym, że podpisanie nowej umowy ze sprzedawcą może być związane z kosztami wypowiedzenia umowy ze starym sprzedającym.

Ten wpis znajduje się w kategorii