Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Jakie PITy w działalności i do kiedy rozliczenie?

Jakie PITy w działalności i do kiedy rozliczenie?

Zbliżający się koniec roku podatkowego to gorący okres dla wielu z nas. To czas, kiedy każda osoba, która prowadzi własną działalność gospodarczą, zobowiązana jest do rozliczenia własnych dochodów. Co zrobić, by rozliczanie podatków minęło nam szybko i bez zmartwień?

Jaki PIT będzie odpowiedni dla jakiej działalności? O czym należy pamiętać i jak nie dać się zaskoczyć? Na te i inne pytania odpowiemy już w dzisiejszym poście. Po przeczytaniu go, zasady rozliczania dochodów w przedsiębiorstwach nie będą miały przed Wami tajemnic!

PIT-36 pod lupą

To rodzaj deklaracji, która obejmuje rozliczenie dochodów. Wysokość podatku jest zależna od uzyskanych przychodów oraz kosztów poniesionych przez właściciela działalności. W tym przypadku istnieje też możliwość włączenia ulg lub odliczeń - na przykład na dziecko, małżonka, a nawet na internet. Warto jest zapoznać się z pełnym wykazem odliczeń dla PIT-36.

Jednak czy dla każdego przedsiębiorcy takie zasady są opłacalne? Niekoniecznie! Istnieją również inne standardy opodatkowania, które przybliżymy w dalszej części wpisu.

Warto wiedzieć, że w przypadku, kiedy nie zostanie podjęta decyzja o rodzaju rozliczenia, przydzielana jest zasada ogólna, polegająca właśnie na rozgraniczeniu progów podatkowych według rocznych dochodów. To od nas zależy ocena, która metoda rozliczenia okaże się najkorzystniejsza. Warto więc poznać je wszystkie, żeby podjąć dobrą decyzję. Pamiętajcie też, że opisane powyżej zeznanie podatkowe, musi zostać złożone do końca kwietnia. To bardzo ważne!

Czym charakteryzują się progi podatkowe?

Z pewnością wiele osób słyszało o progach podatkowych, ale czy wszyscy potrafimy zdefiniować te pojęcia? Sprawdźmy!

Progami nazywamy stawki, które obowiązują określone kwoty rocznych dochodów. Istnieją dwa progi podatkowe, a ich wysokość nie zmieniła się od zeszłego roku.

Pierwszy próg podatkowy dla kwoty do 85 528 zł wynosi 18%, a drugi, przewyższający tę kwotę 32%. Oznacza to, że kwota, która znajduje się poza ustalonym progiem, objęta jest podatkiem w wysokości 32%.

PIT-36L – na czym polega rozliczenie według podatku linowego?

To metoda rozliczenia rocznego, w którym kwota podatku jest zależna od wysokości opodatkowanej podstawy. Mogą z niej korzystać zarówno osoby indywidualne, jak i należące do spółki. Stała stawka podatku wynosi 19% - niezależnie od wysokości przychodów i dochodów. Przedsiębiorca decydujący się na ten rodzaj opodatkowania jest zobowiązany do wpłacania zaliczek co miesiąc lub co kwartał – w zależności od tego jaki rodzaj zaliczki preferuje.

W odróżnieniu od innych sposobów rozliczania, podatek liniowy nie daje możliwości rozliczenia się z małżonkiem. Niemożliwe jest również skorzystanie z ulg np. na dziecko, czy też na rehabilitację. To znaczna różnica, którą warto przeanalizować.

Opisywany sposób rozliczenia może okazać się korzystny dla osób, których zarobki przekraczają drugi próg podatkowy. Opłacanie stałej stawki 19% prawdopodobnie okaże się bardziej rentowne niż 32% podatku od kwoty w drugim progu, w myśl zasad PIT-36. Przed wyborem rodzaju rozliczenia dobrze jest obliczyć sumę ulg, jakie nam przysługują i porównać to z innymi metodami rozliczeń. Różnice mogą Was zaskoczyć!

PIT-36L, czyli ten, który opiera się na podatku liniowym, należy złożyć do urzędu skarbowego do końca kwietnia.

Wszystko co powinieneś wiedzieć o PIT-28

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, istnieje kilka możliwości zeznań podatkowych. W tym punkcie przybliżymy, na czym polega kolejny z nich.

Dla właścicieli pozarolniczych działalności gospodarczych – niezależnie czy jest to forma indywidualna, czy też spółka – istnieje uprawnienie do rozliczania się za pomocą PIT-28. Również w przypadku najmu lub dzierżawy istnieje możliwość rozliczania się tą metodą. Aby rozliczać się poprzez PIT-28, należy spełniać tzw. limit kwotowy roczny.

Główną cechą tego sposobu jest ryczałt ewidencjonowany. Polega on na opłacaniu jednakowej stawki, która jest zależna od określonej działalności. Wynosi on 19% z usługi oraz 3% ze sprzedaży. W tym przypadku brane pod uwagę są tylko przychody, a nie dochody – tak jak w pozostałych metodach opodatkowania. Dla wielu przedsiębiorców jest to najkorzystniejsze rozwiązanie, mimo tego, że nie są brane pod uwagę koszty, jakie ponosi przedsiębiorca w ramach prowadzonej działalności.

Aby skorzystać z możliwości rozliczania się za pomocą ryczałtu ewidencjonowanego, należy poinformować urząd skarbowy o chęci rozliczania się przez PIT-28 do 20 stycznia. Pamiętajcie, że PIT-28 można złożyć najpóźniej do końca stycznia. Po upływie tego terminu należy zdecydować się na inny sposób rozliczenia rocznego.

Już dziś warto wybrać najlepszą ofertę, dostosowaną do własnych warunków. Wystarczy wykonać potrzebne obliczenia, a następnie zapisać datę oddania wybranego dokumentu PIT i reszty formalności. Dzięki temu nie przegapicie najważniejszych dat i unikniecie załatwiania dokumentacji na ostatnią chwilę – przecież nikt z nas tego nie lubi.

Mamy nadzieję, że ten wpis okazał się przydatny dla wielu z Was – powodzenia!

Ten wpis znajduje się w kategorii