W związku z decyzją Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydaną w dniu 19 września 2019 r. nr DOZIK-4/2019 Aasa Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie informuje, że stosowała praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów polegającą na nieobniżaniu w przypadku przedterminowej spłaty kredytu konsumenckiego całkowitego kosztu kredytu o koszty opłaty przygotowawczej, które dotyczą okresu, o który skrócono czas obowiązywania umowy, co jest niezgodne z art. 49 ust. 1 ustawy o kredycie konsumenckim (tekst jedn.: Dz.U. z 2018 r. poz. 993 ze zm.) oraz godzi w zbiorowe interesy konsumentów. Decyzja Prezesa UOKiK nr DOZIK-4/2019 z dnia 19 września 2019 r. dostępna jest pod adresem www.uokik.gov.pl

Podatek od wynajmu mieszkania – ile wynosi?

Podatek od wynajmu mieszkania – ile wynosi?

Od każdego dochodu, który uzyskujesz, trzeba zapłacić podatek. W przypadku etatu robi to pracodawca, a potem Ty korygujesz ewentualnie niedopłaty podczas rocznego rozliczenia. Wiele osób nie wie, że również trzeba odprowadzać podatek od wynajmu mieszkania, nawet gdy wynajmuje się prywatnie, bez prowadzenia działalności gospodarczej. Jak to zrobić, do kiedy, ile wynosi stawka podatku oraz którą formę opodatkowania wybrać? Podpowiadamy!

Podatek od wynajmu można odprowadzać na dwa sposoby: ryczałtem albo skalą podatkową (na tak zwanych zasadach ogólnych). Każda z tych form ma swoje plusy i minusy, więc zanim zaczniesz odprowadzać podatek od wynajmu mieszkania, warto się z nimi zapoznać. Dzięki temu będziesz wiedzieć, która forma mniej obciąży Twój portfel.

Wynajem mieszkania a podatek – od czego zacząć?

Warto wiedzieć, że czynsz, który pobierasz od osoby, która wynajmuje od Ciebie mieszkanie to Twój przychód. Niestety istota podatków jest taka, że również zyskiem z wynajmu mieszkania musisz podzielić się z fiskusem. W przypadku umowy o pracę pewnie tego nie zauważasz, bo zaliczki na podatek odprowadza za Ciebie pracodawca. Natomiast przy wynajmie mieszkania trzeba robić to samemu. Oprócz tego jesteś zobowiązany do złożenia rocznego zeznania podatkowego na dedykowanym formularzu. Jakim? Zależy to oczywiście od formy opodatkowania, którą wybierzesz.

Pamiętaj, że nie ma już obowiązku zgłaszania do urzędu skarbowego samego faktu rozpoczęcia czy zakończenia wynajmu. Wyjątkiem jest tutaj umowa najmu okazjonalnego, przy której ten obowiązek wciąż obowiązuje.

Twoje zobowiązania podatkowe zaczynają się w momencie, gdy trzeba odprowadzać zaliczki na podatek lub ryczałt, a w następnym roku zgodnie z ustawowymi terminami złożyć odpowiedni PIT. wiosenna-pozyczka

Ile wynosi podatek od wynajmu mieszkania?

Podatek od najmu, a konkretnie jego wysokość, jest uzależniona od Twoich przychodów lub dochodów, a także sposobu opodatkowania. Przy najmie prywatnym możesz wybrać:

  • skalę podatkową (zasady ogólne),
  • ryczałt.

Masz pełną dowolność co do wyboru formy dzielenia się z urzędem skarbowym swoimi zyskami ze źródła dochodu, jakim jest najem mieszkania. Podatek jednak będzie miał różną wysokość.

Stawki przy skali podatkowej są takie same jak w przypadku umowy o pracę, zlecenie, dzieło czy własnej działalności gospodarczej. Mamy dwa progi podatkowe, czyli 17% od dochodu płacisz, jeżeli nie przekracza on 85 528 zł i 32% od nadwyżki.

Kluczem jest tutaj słowo dochód. Co to oznacza w tym przypadku? Czynsz od najemcy to przychód, od którego możesz odjąć koszty (np. amortyzację, wydatki na remont lokum czy część odsetkową raty kredytu hipotecznego). Powstaje wtedy dochód, od którego dopiero płacisz podatek.

Warto wiedzieć, że podatek od wynajmu w skali podatkowej oznacza możliwość skorzystania z kwoty wolnej od podatku. W tym roku wynosi ona 8 000 zł. Jeśli więc Twoje roczne dochody, opodatkowane skalą podatkową, nie przekroczą tej kwoty, to nie jesteś zobowiązany do odprowadzania podatku. Mimo tego jednak trzeba złożyć PIT. Jeśli wybierzesz skalę podatkową, to właściwym dla Ciebie formularzem jest PIT-36. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z wynajmem, to masz na to czas do końca kwietnia 2021 roku.

Aby poprawnie odprowadzić podatek od wynajmu, możesz wybrać również ryczałt. Podatek od najmu w 2020 r. wynosi 8,5%, gdy Twoje przychody roczne nie przekroczą 100 tys. zł albo 12,5%, jeśli są wyższe. Warto wiedzieć, że w odróżnieniu od skali podatkowej po wybraniu ryczałtu Twoje dochody z pracy się nie sumują. Limit obowiązuje tylko dla przychodów z najmu. wiosenna-pozyczka

Warto tutaj uważać na jedną rzecz. Ryczałtem opodatkowujesz przychód, czyli pełną kwotę, którą przelewa Ci najemca. Stawka podatku jest niższa niż przy skali podatkowej, ale nie można odliczyć kosztów. W związku z tym przy ryczałcie nie można skorzystać z kwoty wolnej, tylko trzeba go zapłacić od razu – do 20. dnia kolejnego miesiąca, licząc od tego, w którym rozpoczął się wynajem mieszkania. Podatek więc trzeba zapłacić np. do 20 września, gdy pierwszy czynsz wpłynął w sierpniu.

Wybierając ryczałt, również trzeba złożyć roczne zeznanie podatkowe. W tym celu musisz wypełnić PIT-28, a czas na jego złożenie mija z końcem stycznia przyszłego roku. Warto jednak śledzić zarządzenia organów podatkowych, bo czasami zdarza się, że termin zostaje wydłużony. Dobrym przykładem jest sytuacja z tego roku, bo podatek od najmu w 2020 r. można było odprowadzić aż do 2 marca.

Jak płacić podatek od najmu?

Jeśli wybierzesz ryczałt, to sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy pomnożyć 8,5% albo 12,5% od miesięcznych lub kwartalnych przychodów i przelać należność na swój mikrorachunek podatkowy.

W przypadku skali podatkowej sprawa jest odrobinę bardziej skomplikowana, bo od momentu, gdy roczne przychody przekroczą 3 089 zł, trzeba co miesiąc wpłacać zaliczki na podatek. Aby je obliczyć, należy odjąć koszty (np. część odsetkową raty kredytu hipotecznego, wydatki na remont czy amortyzację) od przychodu (kwoty, którą przelewa najemca). Następnie w zależności od kwoty uzyskanego dochodu odejmij kwotę zmniejszającą podatek i pomnóż wynik razy 17% lub 32% (w zależności od tego, w którym progu podatkowym się znajdujesz).

W ten sposób wyliczysz miesięczną zaliczkę na podatek i tę kwotę przelewasz na swój mikrorachunek podatkowy. W razie problemów z wyliczeniem należności warto, chociaż na początku skonsultować się z dobrym biurem rachunkowym, aby nie popełnić błędu w odprowadzaniu podatku.

Jak wybrać formę opodatkowania najmu?

Podatek od wynajmu mieszkania najlepiej przekalkulować sobie po poznaniu Twoich przychodów i kosztów z tego tytułu. Dzięki temu zobaczysz, przy którym sposobie trzeba będzie oddawać mniej do urzędu skarbowego.

Od zeszłego roku nie ma obowiązku informowania tej instytucji o tym, jaką formę podatku od najmu mieszkania wybrałeś. Wystarczy w terminie opłacać zaliczki i wybrać odpowiedni symbol przelewu podatkowego. Dla ryczałtu będzie to PPE, a dla skali podatkowej PIT.

Ryczałt czy skala podatkowa – co się bardziej opłaca?

Generalnie zasada jest taka, że im więcej masz kosztów, tym korzystniej jest wybrać skalę podatkową. Dzięki temu wiele wydatków możesz sobie odliczyć i tym samym obniżyć podstawę do opodatkowania. Warto więc wybrać zasady ogólne, gdy remontujesz mieszkanie albo dopiero rozpoczynasz spłatę kredytu hipotecznego i są to raty malejące, na początku bardzo wysokie.

Z kolei ryczałt opłaci Ci się bardziej, gdy nie ponosisz zbyt wielu kosztów związanych z wynajmem, a do tego cenisz sobie prostotę rozliczenia. Ryczałt polecamy również wtedy, gdy istnieje ryzyko, że połączone dochody z pracy i wynajmu sprawią, że wpadniesz w drugi próg podatkowy. Przypomnijmy, że przy tej formie opodatkowania dochody się nie sumują. Możesz więc spokojnie odprowadzać podatek z etatu zgodnie ze stawką pierwszego progu.

Warto jednak samemu przeliczyć, aby dowiedzieć się, co opłaca się bardziej. W przypadku problemów najlepiej skonsultować się na początku z księgową lub księgowym. Pamiętaj, że raz w roku (na początku) możesz zmienić to, jaki podatek od najmu chcesz płacić.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Aasa Standard - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 6 000 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy 48,12%. Rata miesięczna od 297,58 zł. Roczna stopa oprocentowania 20,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 4 518,69 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki –  2 124,69 zł, prowizja 2 394,00 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 10 518,69 zł. Stan na dzień 15.12.2022 r.

Aasa z Pakietem Korzyści - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 9 900 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 48,12%. Rata miesięczna od 491,00 zł. Roczna stopa oprocentowania 20,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 7 455,87 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 3 505,77 zł, prowizja 3 950,10 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 17355,87 zł. Stan na dzień 15.12.2022 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Usług Medycznych. Opłata za dobrowolny Pakiet Usług Medycznych: 3 600,00 zł. 

Aasa z Pakietem Korzyści i Pakietem SIM - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 6 400 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 24 miesięcy wynosi 52,78%. Rata miesięczna od 422,00 zł. Roczna stopa oprocentowania 20,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 3 424,49 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 1 510,89 zł, prowizja 1 913,60 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 9 824,49 zł. Stan na dzień 16.03.2023 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Usług Medycznych oraz Pakietem SIM. Opłata za dobrowolny Pakiet Usług Medycznych: 2 000,00 zł. Opłata za dobrowolny Pakiet SIM 200,00 zł.

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Aasa Polska S.A. jest agentem ubezpieczeniowym wpisanym do Rejestru Agentów Ubezpieczeniowych pod numerem 11228955/A. Rejestr Agentów Ubezpieczeniowych znajduje się pod linkiem: https://rpu.knf.gov.pl/

Ochronę ubezpieczeniową dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy  Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.; ul. Topiel 12, 00-342 Warszawa; www.nn.pl; Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy; XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego KRS 0000028131, NIP: 526-030-50-06; Kapitał zakładowy: 59 460 000 zł, wpłacony w całości.
 

Usługi medyczne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy JP Medica Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Piękna 24/26A, 00-549 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy z siedzibą w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000836368, NIP 7010977674, REGON 385867261 o kapitale zakładowym w wysokości 5000,00 zł.
 
JP Medica Sp. z o.o. jest podmiotem leczniczym wpisanym do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą prowadzonego przez Wojewodę Mazowieckiego pod numerem 000000228622.
 

Usługi telekomunikacyjne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy Polska Grupa Konsultingowa Spółka z ograniczona odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Mokotowska 15A/16, 00-640 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000245406, NIP: 5272487651, REGON: 140277411, kapitał zakładowy w wysokości: 500.000 złotych (w całości opłacony), wpisana do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych prowadzonego przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod numerem 13252, będąca dostawcą usług w rozumieniu art. 2 pkt 27 lit. a Prawa Telekomunikacyjnego.