Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Odgrzybianie klimatyzacji samochodowej w zimie

Odgrzybianie klimatyzacji samochodowej w zimie

Klimatyzacja stała się elementem standardowego wyposażenia współczesnych samochodów i trudno już wyobrazić sobie zakup auta bez tego bardzo przydatnego i potrzebnego dodatku – szczególnie, gdy za oknem doskwierają nam upały lub mrozy.

Jednak by móc czerpać oczekiwane korzyści z jej posiadania i cieszyć się długo jej bezawaryjną pracą trzeba o nią odpowiednio zadbać. Z pewnością wielu z posiadaczy samochodów zdarzyło się poczuć przykry zapach wydobywający się z klimatyzacji podczas jazdy. Może on kryć za sobą poważny problem - nie warto go bagatelizować! Najwyższy czas, by poznać dokładną przyczynę problemu.

Sprawdzimy, co jest odpowiedzialne za przykre zapachy w aucie, poznamy konsekwencje, które niesie za sobą zagrzybiona klimatyzacja, dowiemy się jakimi sposobami można utrzymać auto w czystości oraz jak uporać się z najcięższymi przypadkami – nawet zimą. To wszystko już w dzisiejszym poście. Zapraszamy do lektury!

Jak sprawdzić, czy klimatyzacja jest sprawna?

Jakie są najczęstsze znaki, które świadczą o tym, że już najwyższy czas na odwiedzenie serwisu i sprawdzenie, czy wszystko z naszą klimatyzacją jest w porządku?

Po pierwsze – brzydki zapach w aucie po uruchomieniu silnika. Wilgoć, pleśń, nieprzyjemna woń, która pojawia się w aucie po włączeniu klimatyzacji. To najczęściej zauważalny przez nas znak, że coś jest nie w porządku. Niestety czas w tym wypadku nie załatwi sprawy – wręcz przeciwnie. Im dłużej będziemy zwlekać z wyczyszczeniem klimatyzacji, tym rozwój bakterii będzie postępował.

Po drugie – nawiew nie działa tak, jak powinien. Kolejny oczywisty znak, że z klimatyzacją jest coś nie tak. Jeśli szyby parują, mimo maksymalnego przekręcenia pokrętła lub jeśli nie możemy zapanować nad temperaturą wewnątrz auta – diagnoza jest prosta i powinniśmy odwiedzić serwis. Chodzi przede wszystkim o własne zdrowie oraz najbliższych, którzy podróżują naszym pojazdem.

Na czym polega serwisowanie klimatyzacji?

Aby przedłużyć żywotność i funkcjonowanie klimatyzacji, należy serwisować ją minimum raz w roku. Równie często powinniśmy wymieniać filtr i ją odgrzybiać. Zadbana klimatyzacja pobiera mniej energii, a jej działanie jest znacznie cichsze – same pozytywy!

Oczywiście na częstotliwość serwisowania wpływa użytkowanie auta. Jeśli samochód jest codziennie wykorzystywany do poruszania się w zanieczyszczonych miejscach, autostradach – należy sprawdzać naszą klimatyzację nawet częściej.

Weźmy pod uwagę fakt, że klimatyzacja samochodowa jest urządzeniem o złożonej budowie, dlatego nie powinniśmy serwisować jej samodzielnie. Najbezpieczniej będzie udać się do zaufanego punktu z wykwalifikowanym personelem.

Kiedy najlepiej jest udać się do serwisu?

Odpowiednim czasem na czyszczenie klimatyzacji i wymianę jej komponentów, jest wiosna i jesień, ze względu na największą ilość zanieczyszczeń, która wtedy gromadzi się w układzie klimatyzacji. Warto pamiętać, że żadne warunki pogodowe nie stanowią przeszkody na serwisowanie klimatyzacji.

Jakie skutki może przynieść zanieczyszczona klimatyzacja samochodowa?

Rozwijające się wewnątrz bakterie (Legionella pneumophila) mogą okazać się bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet życia. Bakterie pojawiające się najczęściej w klimatyzatorach, mogą powodować wystąpienie uporczywego kaszlu, bólu głowy, a nawet alergii. Do jeszcze poważniejszych skutków, zaliczymy zapalenie górnych i dolnych dróg oddechowych oraz grzybicze zapalenie płuc.

Bakterie legionella odpowiadają także za pojawienie się innych przypadłości. Należą do nich między innymi czyraki i ropnie, które wywołane są bakterią gronkowca. Stanowi ona bezpośrednią przyczynę wielu innych poważnych chorób, takich jak zapalenie opon mózgowych, czy zapalenie płuc.

Nieczyszczony nawiew samochodowy to także ryzyko pojawienia się opryszczki, a nawet zapalenia spojówek. Weźmy pod uwagę, że główny wydmuch skierowany jest prosto na twarz osoby kierującej pojazdem. To ona jako pierwsza otrzymuje potężną dawkę kurzu i bakterii z zaniedbanej klimatyzacji.

Dlaczego narażamy siebie na takie niebezpieczeństwa? Czy jest to spowodowane niewiedzą, a może lenistwem? Niezależnie od przyczyny – należy działać. Od razu, bez wymówek! Przecież chodzi o nasze zdrowie.

Choroba legionistów – jak przebiega i co łączy ją z klimatyzacją samochodową?

Legionelloza (nazywana również chorobą legionistów) to poważny skutek rozwoju bakterii Legionella pneumophila – tych samych, które pojawiają się w naszych klimatyzacjach samochodowych.

Jakie wyglądają jej objawy? Najczęściej na początku pojawia się suchy kaszel, któremu towarzyszy wysoka gorączka. To może być początek bardzo niebezpiecznej choroby. Z czasem wystąpić mogą problemy z oddychaniem, a nawet zaburzenia świadomości – a to wszystko przez zagrzybiony nawiew. Jak widzimy – z bakteriami nie ma żartów. Im wcześniej zaczniemy działać, tym lepiej dla nas i naszych najbliższych.

Systematyczna wymiana filtrów jest bardzo ważna. Zalecany czas na ich wymianę w samochodzie to wiosna i jesień. Dodatkowo raz na kilka lat należy zadbać o całkowite oczyszczenie układu klimatyzacji w dobrym serwisie. Średni koszt kompleksowej usługi wynosi 100-120 złotych. Coroczna wymiana filtra jest już znacznie tańsza – wynosi około 20 złotych + cena filtra.

Warto pamiętać, że odpowiednio serwisowana klimatyzacja sprzyja komfortowi, a co za tym idzie bezpieczeństwu jazdy. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy więc oszczędzać na jej serwisie.

Ten wpis znajduje się w kategorii