Odgrzybianie klimatyzacji samochodowej zimą

Odgrzybianie klimatyzacji samochodowej zimą

Klimatyzacja stała się elementem standardowego wyposażenia współczesnych samochodów i trudno już wyobrazić sobie zakup auta bez tego bardzo przydatnego i potrzebnego dodatku – szczególnie, gdy za oknem doskwierają nam upały lub mrozy.

Jednak by móc czerpać oczekiwane korzyści z jej posiadania i cieszyć się długo jej bezawaryjną pracą trzeba o nią odpowiednio zadbać. Z pewnością wielu z posiadaczy samochodów zdarzyło się poczuć przykry zapach wydobywający się z klimatyzacji podczas jazdy. Może on kryć za sobą poważny problem - nie warto go bagatelizować! Najwyższy czas, by poznać dokładną przyczynę problemu.

Sprawdzimy, co jest odpowiedzialne za przykre zapachy w aucie, poznamy konsekwencje, które niesie za sobą zagrzybiona klimatyzacja, dowiemy się jakimi sposobami można utrzymać auto w czystości oraz jak uporać się z najcięższymi przypadkami – nawet zimą. To wszystko już w dzisiejszym poście. Zapraszamy do lektury!

Jak sprawdzić, czy klimatyzacja jest sprawna?

Jakie są najczęstsze znaki, które świadczą o tym, że już najwyższy czas na odwiedzenie serwisu i sprawdzenie, czy wszystko z naszą klimatyzacją jest w porządku?

Po pierwsze – brzydki zapach w aucie po uruchomieniu silnika. Wilgoć, pleśń, nieprzyjemna woń, która pojawia się w aucie po włączeniu klimatyzacji. To najczęściej zauważalny przez nas znak, że coś jest nie w porządku. Niestety czas w tym wypadku nie załatwi sprawy – wręcz przeciwnie. Im dłużej będziemy zwlekać z wyczyszczeniem klimatyzacji, tym rozwój bakterii będzie postępował.

Po drugie – nawiew nie działa tak, jak powinien. Kolejny oczywisty znak, że z klimatyzacją jest coś nie tak. Jeśli szyby parują, mimo maksymalnego przekręcenia pokrętła lub jeśli nie możemy zapanować nad temperaturą wewnątrz auta – diagnoza jest prosta i powinniśmy odwiedzić serwis. Chodzi przede wszystkim o własne zdrowie oraz najbliższych, którzy podróżują naszym pojazdem.

Na czym polega serwisowanie klimatyzacji?

Aby przedłużyć żywotność i funkcjonowanie klimatyzacji, należy serwisować ją minimum raz w roku. Równie często powinniśmy wymieniać filtr i ją odgrzybiać. Zadbana klimatyzacja pobiera mniej energii, a jej działanie jest znacznie cichsze – same pozytywy!

Oczywiście na częstotliwość serwisowania wpływa użytkowanie auta. Jeśli samochód jest codziennie wykorzystywany do poruszania się w zanieczyszczonych miejscach, autostradach – należy sprawdzać naszą klimatyzację nawet częściej.

Weźmy pod uwagę fakt, że klimatyzacja samochodowa jest urządzeniem o złożonej budowie, dlatego nie powinniśmy serwisować jej samodzielnie. Najbezpieczniej będzie udać się do zaufanego punktu z wykwalifikowanym personelem.

Kiedy najlepiej jest udać się do serwisu?

Odpowiednim czasem na czyszczenie klimatyzacji i wymianę jej komponentów, jest wiosna i jesień, ze względu na największą ilość zanieczyszczeń, która wtedy gromadzi się w układzie klimatyzacji. Warto pamiętać, że żadne warunki pogodowe nie stanowią przeszkody na serwisowanie klimatyzacji.

Jakie skutki może przynieść zanieczyszczona klimatyzacja samochodowa?

Rozwijające się wewnątrz bakterie (Legionella pneumophila) mogą okazać się bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet życia. Bakterie pojawiające się najczęściej w klimatyzatorach, mogą powodować wystąpienie uporczywego kaszlu, bólu głowy, a nawet alergii. Do jeszcze poważniejszych skutków, zaliczymy zapalenie górnych i dolnych dróg oddechowych oraz grzybicze zapalenie płuc.

Bakterie legionella odpowiadają także za pojawienie się innych przypadłości. Należą do nich między innymi czyraki i ropnie, które wywołane są bakterią gronkowca. Stanowi ona bezpośrednią przyczynę wielu innych poważnych chorób, takich jak zapalenie opon mózgowych, czy zapalenie płuc.

Nieczyszczony nawiew samochodowy to także ryzyko pojawienia się opryszczki, a nawet zapalenia spojówek. Weźmy pod uwagę, że główny wydmuch skierowany jest prosto na twarz osoby kierującej pojazdem. To ona jako pierwsza otrzymuje potężną dawkę kurzu i bakterii z zaniedbanej klimatyzacji.

Dlaczego narażamy siebie na takie niebezpieczeństwa? Czy jest to spowodowane niewiedzą, a może lenistwem? Niezależnie od przyczyny – należy działać. Od razu, bez wymówek! Przecież chodzi o nasze zdrowie.

Choroba legionistów – jak przebiega i co łączy ją z klimatyzacją samochodową?

Legionelloza (nazywana również chorobą legionistów) to poważny skutek rozwoju bakterii Legionella pneumophila – tych samych, które pojawiają się w naszych klimatyzacjach samochodowych.

Jakie wyglądają jej objawy? Najczęściej na początku pojawia się suchy kaszel, któremu towarzyszy wysoka gorączka. To może być początek bardzo niebezpiecznej choroby. Z czasem wystąpić mogą problemy z oddychaniem, a nawet zaburzenia świadomości – a to wszystko przez zagrzybiony nawiew. Jak widzimy – z bakteriami nie ma żartów. Im wcześniej zaczniemy działać, tym lepiej dla nas i naszych najbliższych.

Systematyczna wymiana filtrów jest bardzo ważna. Zalecany czas na ich wymianę w samochodzie to wiosna i jesień. Dodatkowo raz na kilka lat należy zadbać o całkowite oczyszczenie układu klimatyzacji w dobrym serwisie. Średni koszt kompleksowej usługi wynosi 100-120 złotych. Coroczna wymiana filtra jest już znacznie tańsza – wynosi około 20 złotych + cena filtra.

Warto pamiętać, że odpowiednio serwisowana klimatyzacja sprzyja komfortowi, a co za tym idzie bezpieczeństwu jazdy. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy więc oszczędzać na jej serwisie.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Inspektorem ochrony danych jest Agnieszka Rzycka-Osiej, e-mail: iod@aasapolska.pl

Aasa Standard - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 2500 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,57%. Rata miesięczna od 121,47 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 1791,98 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 794,48 zł, prowizja 997,50 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 4291,98 zł. Stan na dzień 20.05.2024 r.                                                                     

Aasa z Pakietem Gold - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 8600 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,56%. Rata miesięczna od 417,83 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 6164,75 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 2733,35 zł, prowizja 3431,40 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 14764,75 zł. Stan na dzień 20.05.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Medycznym. Opłata za dobrowolny Pakiet Medyczny: 2400 zł.                                        

Aasa z Pakietem Premium - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 7900 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,56%. Rata miesięczna od 383,82 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 5662,98 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 2510,88 zł, prowizja 3152,10 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 13562,98 zł. Stan na dzień 20.05.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Językowym. Opłata za dobrowolny Pakiet Językowy: 2400 zł.       

Aasa z Pakietem Biznes - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 10800 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,56%. Rata miesięczna od 524,71 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 7741,87 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 3432,67 zł, prowizja 4309,20 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 18541,87 zł. Stan na dzień 20.05.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Medycznym. Opłata za dobrowolny Pakiet Medyczny: 3200 zł.                                

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Aasa Polska S.A. jest agentem ubezpieczeniowym wpisanym do Rejestru Agentów Ubezpieczeniowych pod numerem 11228955/A. Rejestr Agentów Ubezpieczeniowych znajduje się pod linkiem: https://rpu.knf.gov.pl/

Ochronę ubezpieczeniową dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy  Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.; ul. Topiel 12, 00-342 Warszawa; www.nn.pl; Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy; XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego KRS 0000028131, NIP: 526-030-50-06; Kapitał zakładowy: 59 460 000 zł, wpłacony w całości.
 

Usługi medyczne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy JP Medica Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Piękna 24/26A, 00-549 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy z siedzibą w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000836368, NIP 7010977674, REGON 385867261 o kapitale zakładowym w wysokości 200 000 zł. 
 
JP Medica Sp. z o.o. jest podmiotem leczniczym wpisanym do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą prowadzonego przez Wojewodę Mazowieckiego pod numerem 000000228622.
 

Usługi telekomunikacyjne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy Polska Grupa Konsultingowa Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Mokotowska 15A/16, 00-640 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000245406, NIP: 5272487651, REGON: 140277411, kapitał zakładowy w wysokości: 500.000 złotych (w całości opłacony), wpisana do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych prowadzonego przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod numerem 13252, będąca dostawcą usług w rozumieniu art. 2 pkt 27 lit. a Prawa Telekomunikacyjnego.

Usługi telekomunikacyjne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy również Privee Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Mokotowska 15A/16, 00-640 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0001029112, NIP: 7011138042, REGON: 524943799, kapitał zakładowy w wysokości: 5 000,00 zł, wpisana do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych prowadzonego przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod numerem 13282, będąca dostawcą usług w rozumieniu art. 2 pkt 27 lit. a Prawa Telekomunikacyjnego.

Kurs językowy dla Klientów Aasa Polska S.A. realizowany jest przez Tele-Nauka Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, przy ul. Piękna 24/26 A, 00-549 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców, prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku, VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000762801, NIP: 5842779937, o kapitale zakładowym w wysokości 100 000 zł.