Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Bankomat nie wydał pieniędzy. Co zrobić?

Bankomat nie wydał pieniędzy. Co zrobić?

Każdemu właścicielowi karty płatniczej lub kredytowej może zdarzyć się sytuacja, gdy bankomat nie wyda pieniędzy, ale wypłata zostaje zarejestrowana na naszym koncie.

To przede wszystkim kwestia awarii urządzenia, ale powody mogą być inne. Co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji, aby odzyskać swoje pieniądze?

Do bankomatu idziemy po to, aby wypłacić pieniądze. Wystarczy karta płatnicza, aby pobrać potrzebną nam sumę. Jednak czasami nie jest to takie proste – bankomaty także się psują i może zdarzyć się, że urządzenie nie wypłaci wskazanej sumy.

Powodów problemów może być bardzo dużo i często trudno wskazać, co sprawiło, że bankomat nie wydał nam pieniędzy. Poniżej prezentujemy wybrane z nich.

Główne przyczyny niewydania gotówki przez bankomat:

• awaria bankomatu

• błąd połączenia z bankiem

• brak gotówki w bankomacie

• zabrudzona albo uszkodzona karta

• zablokowana karta

• błędny PIN lub nieprawidłowe jego zatwierdzenie

• źle podana kwota wypłaty

• przekroczony limit transakcji w danym dniu

Oczywiście, dla osoby, której bankomat nie wypłacił pieniędzy, sama przyczyna ma drugorzędne znaczenie. Co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji?

1. Zachowaj spokój

Przede wszystkim nie powinniśmy wpadać w panikę – takie sytuacje zdarzają się i w tym przypadku prawo stoi po stronie klienta. Oczywiście, po drodze możemy narazić się na różne przeszkody, ale sprawy tego rodzaju kończą się niemalże zawsze uznaniem racji klienta.

2. Zidentyfikuj bankomat

Powinniśmy następnie zebrać informacje na temat bankomatu – zapisać jego lokalizację, jego numer identyfikacyjny. Możemy też zrobić zdjęcia. Zapamiętajmy też godzinę, w której doszło do nieudanej wypłaty pieniędzy.

3. Złóż reklamację w swoim banku

Kolejnym krokiem jest skontaktowanie się z naszym bankiem – nie z bankiem czy firmą obsługującą bankomat. Możemy zrobić to osobiście w placówce albo możemy skontaktować się z infolinią banku telefonicznie. Wtedy składamy reklamację z określeniem, w jakich okolicznościach doszło do problemu.

4. Ustalenie okoliczności przez bank

Na tym etapie, po złożeniu reklamacji, to bank ma obowiązek sprawdzić, w jaki sposób doszło do problemu. Gdy dotyczył on obcego bankomatu, bank kontaktuje się z jego operatorem. Wówczas zadaniem operatora jest sprawdzenie bankomatu – przeliczenie banknotów zdeklarowanych w systemie, a także tych fizycznych i porównanie ich ze sobą.

5. Zwrot gotówki

Gdy wszystkie procedury zostaną przeprowadzone zgodnie z przepisami, wówczas dochodzi do zwrotu gotówki. To wariant optymistyczny i na nim najczęściej kończy się cała sprawa. Zwykle to kwestia kilku lub kilkunastu dni.

Zdarza się jednak, że sprawa nie idzie po naszej myśli – wtedy możemy skorzystać z drogi sądowej albo z arbitrażu bankowego. Bank może wtedy wskazać, że system zarejestrował wszystko prawidłowo i to my kłamiemy, mówiąc, że nie otrzymaliśmy pieniędzy. Takie spory mogą ciągnąć się przez długi czas, ale nie powinniśmy rezygnować z dochodzenia swojej racji.

Podsumowując, jeżeli bankomat nie wydal nam naszych pieniędzy, wówczas powinniśmy skontaktować się z naszym bankiem i złożyć odpowiednią reklamację.

Ten wpis znajduje się w kategorii