Jak bezpiecznie oszczędzać pieniądze?
2 min czytaniaOszczędzanie można podzielić generalnie na regularne oszczędzanie na przyszłość oraz na budowanie oszczędzanie z posiadanego kapitału. Bezpieczne oszczędzanie to form oszczędzania, które maksymalnie ogranicza ryzyko związane z utratą kapitału.
Spis treści
Nie ma w stu procentach bezpiecznych produktów finansowych, ale odpowiednio wybierając produkty finansowe można ograniczyć ryzyko do minimum.
Gdy wybiera się formy oszczędzania należy określić jak dużo zysków chce się uzyskać z produktów finansowych, które się wybiera w stosunku do bezpieczeństwa posiadanych środków finansowych. Im mniejsze jest ryzyko, które niesie ze sobą dany produkt finansowy, tym znacznie większe bezpieczeństwo dla środków finansowych można uzyskać.
Do jednych z bezpieczniejszych produktów finansowych zaliczają się produkty oferowane przez banki. Wynika to z konieczności przestrzegania przez banki prawa bankowego oraz kontroli, której banki są regularnie poddawane. Dodatkowo środki finansowe przechowywane przez banki podlegają Funduszowi Gwarancyjnemu.
Pozwala on odzyskać środki finansowe przez posiadaczy rachunków bankowych oraz lokat do równowartości stu tysięcy euro w przypadku gdyby bank miał problemy finansowe z wypłatami lub zbankrutował.
Konta oszczędnościowe i lokaty terminowe
Przechowywanie środków finansowych na rachunkach bankowych, które nie oferują oprocentowania nie pozwala budować oszczędności w dłuższym okresie czasu. Wynika to z działania inflacji, która wpływa na wartość pieniądza w czasie. Pieniądze przechowywane na nieoprocentowanych kontach tracą z czasem na wartości.
Zdecydowanie się na korzystanie z kont oszczędnościowych pozwala na ograniczenie wpływu inflacji na wartość środków finansowych przechowywanych w banku. Można również liczyć na niewielkie zyski, które przynosi oprocentowanie bankowe.
Lokaty terminowe najczęściej pozwalają na uzyskanie znacznie wyższego oprocentowania w stosunku do kont oszczędnościowych. Jednak przy lokatach terminowych trzeba zamrozić pieniądze na określony czas. Wypłacenie środków finansowych przed datą zakończenia lokaty powoduje najczęściej utratą możliwych do uzyskania z lokaty terminowej zysków z odsetek.
Lokaty terminowe można natomiast zakładać na różny okres czasu począwszy od lokat na kilka dni, aż po lokaty na rok czy dwa.
Obligacje
Do jednych z bezpieczniejszych aktywów na rynku finansowym zaliczają się obligacje. Kupować można zarówno obligacje państwowe, które sprzedawane są na rynku dla klientów indywidualnych. Można decydować się również na obligacje korporacyjne czy firmowe. Takie obligacje są jednak uznawane za znacznie mniej bezpieczne produkty finansowe.
Przy zakupach obligacji trzeba jednak dysponować większymi środkami finansowymi. Najczęściej zakup obligacji wymaga zainwestowania co najmniej kilkunastu tysięcy. Jednak obligacje wielu państw pozwalają na zapewnienie znacznie wyższego w stosunku do wielu bankowych produktów oprocentowania. Do produktów o dość niskim ryzyku można zaliczyć również obligacje stabilnych na rynku korporacji.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej
Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej
W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej