Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Inflacja a oszczędności

Inflacja a oszczędności

Oszczędzasz pieniądze już teraz, a może dopiero chcesz zacząć? W takim przypadku warto zapoznać się bliżej z tematem inflacji. Czym dokładnie jest inflacja i co na nią wpływa? W jaki sposób oddziałuje ona na nasze oszczędności? Zapraszamy do sprawdzenia razem z nami!

Pieniądz służy nam do płacenia za różne produkty lub usługi. Jego wartość nie jest jednak stała i zmienia się z czasem. Na pewno każdy z nas pamięta, że przed laty ceny konkretnych usług czy produktów były znacznie niższe, na przykład mniej płaciliśmy za wynajem mieszkania czy za podstawowe produkty spożywcze.

Czym jest inflacja?

W tym kontekście należy umieścić inflację, która odnosi się do wzrostu przeciętnego poziomu cen w gospodarce. Skutkiem inflacji jest spadek siły nabywczej krajowego pieniądza. Przeciwieństwem inflacji jest deflacja, gdy wartość pieniądza rośnie. Zatem inflacja powoduje, że za taką samą sumę pieniędzy możemy kupić mniej towaru, czyli powoduje ona wzrosty cen.

Istnieje szereg powodów inflacji. Zalicza się do nich między innymi emisję zbyt dużej ilości pieniędzy przez banki centralne, niespodziewane wzrosty kosztów produkcyjnych, niezrównoważony budżet państwa, w którym wydatki z budżetu są większe niż jego wpływy. Także inne powody to wadliwa struktura gospodarki, przeinwestowanie gospodarki.

Inflacja jest wrogiem oszczędności

Każdy oszczędzający powinien zdawać sobie sprawę z tego, że inflacja jest wrogiem dla posiadanych oszczędności oraz prowadzonych inwestycji. Proces jest prosty – gdy pieniądz traci na wartości i za 100 złotych jesteśmy w stanie kupić mniej niż przedtem, także nasze oszczędności tracą na wartości.

Aktualnie w Polsce mamy inflację. Przez pewien okres panowała deflacja, ale w ostatnim czasie eksperci ogłosili czas inflacji i to rosnącej. W związku z tym możemy spodziewać się spadku wartości nabywczej naszych pieniędzy – będziemy musieli wydać więcej na utrzymanie.

Jak inflacja „pożera” nasze oszczerczości?

Jeśli przechowujemy pieniądze na nieoprocentowanym albo bardzo nisko oprocentowanym koncie bankowym lub też trzymamy je po prostu w domu, wówczas są one w najwyższym stopniu narażone na stratę.

Przykładowo, gdy inflacja wynosi 3% w danym roku, wówczas 1 000 złotych straci 30 złotych na wartości. Nie oznacza to jednak wcale, że nasze oszczędności muszą być narażone na straty i nie opłaca się oszczędzać. Istnieje kilka sposobów na walkę z inflacją. Jak to możliwe?

Jak walczyć z inflacją?

Przede wszystkim możemy robić to przez oszczędzanie pieniędzy i odkładanie ich na dobrze oprocentowanych lokatach bankowych albo poprzez ich inwestowanie. Warto jednak wskazać, że nie każde konto czy lokata są w stanie całkowicie uchronić nasze oszczędności przed skutkami inflacji.

Przykładowo, gdy inflacja wynosi 3%, a my wybieramy dla siebie lokatę z oprocentowaniem 2% w skali roku, w takim przypadku wynik naszej inwestycji jest na minusie i wynosi dokładnie -1%! Właśnie tyle stracimy pieniędzy. Właśnie dlatego ważne jest wybieranie dobrze oprocentowanych lokat, aby można było na nich realnie zarobić – nawet po odjęciu inflacji. Naturalnie, nigdy nie wiemy, ile wyniesie z góry wskaźnik inflacji dla danego roku – właśnie dlatego warto wybierać najlepiej oprocentowane lokaty bankowe.

Jednak lokata terminowa nie jest jedynym sposobem na ochronę przed inflacją. Drugą propozycja są obligacje emitowane przez Skarb Państwa. Są bezpieczne i często lepiej oprocentowane od lokat bankowych. Musimy jednak pamiętać o tym, że obligacje są długoterminowe – zwykle kupujemy je na kilka lat.

Możemy również inwestować w kruszce jak złoto czy w nieruchomości.

Ten wpis znajduje się w kategorii