Zimowa pożyczka dla każdego do 15 tys. złotych.

Sprawdź!

Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Co powoduje, że lokaty mają tak niskie oprocentowanie?

Co powoduje, że lokaty mają tak niskie oprocentowanie?

Wielu oszczędzających interesuje się lokatami bankowymi – to bezpieczny i wygodny sposób na pomnażanie pieniędzy. Jednak od dłuższego czasu lokaty nie przyciągają atrakcyjnym oprocentowaniem. Dlaczego?

Lokaty terminowe oferowane przez banki są jednym z najbezpieczniejszych sposobów na oszczędzanie. Przechowywane na nich środki są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, dlatego nawet wtedy, gdy bank upadnie, będziemy mogli otrzymać swoje pieniądze z powrotem. Kwota depozytów do równowartości w złotych 100 000 euro jest gwarantowana w całości.

Jednak obecne lokaty terminowe oferowane przez banki nie mają zbyt atrakcyjnego oprocentowania. Zwykle jest to od 1% do około 3%, co jest kilkukrotnie niższą sumą niż lokaty przed laty, w przypadku których oprocentowanie wynosiło nawet 10%. Skąd tak niskie oprocentowanie lokat?

Winne niskie stopy procentowe

Głównym powodem niskiego oprocentowania lokat bankowych są obecne niskie stopy procentowe. Stopy ustalane są przez Radę Polityki Pieniężnej, która może podwyższać je lub obniżać w zależności od sytuacji gospodarczej kraju.

Niskie stopy procentowe oznaczają niskie oprocentowanie lokat, czyli możemy wtedy zarobić na nich mniej, ale też niskie oprocentowanie kredytów i pożyczek, dlatego ich spłata nie kosztuje wtedy tak dużo. Przeciwnie – wysokie stopy procentowe przekładają się na bardzo dobre oprocentowanie lokat, dlatego zachęcają do oszczędzania, ale też na wysokie oprocentowanie kredytów i pożyczek, więc zniechęcają o pożyczania pieniędzy.

Inflacja zmniejsza zyski z lokat bankowych

Co więcej, wrogiem oszczędzających na lokatach jest także inflacja. Obecnie jest ona coraz wyższa, co powoduje, że pieniądz traci na wartości. Inflacja sprawia, że za taką samą ilość pieniędzy możemy kupić mniej dóbr. Wobec tego powoduje ona również, że pieniądze odłożone na lokacie bankowej nie zarobią tak dużo – część zysków może być wchłonięta przez inflację.

Oczywiście, w takim przypadku lokata bankowa jest zawsze lepszym rozwiązaniem niż przechowywanie pieniędzy na zwykłym, nieoprocentowanym koncie. Wtedy możemy stracić jeszcze więcej.

Jak zarobić na lokacie w dobie niskiego oprocentowania?

Na lokatach najwięcej możemy zarobić wtedy, gdy zdecydujemy się na skorzystanie z nowych ofert banków – nowi klienci mogą ugrać więcej niż ci stali. To dla nich przygotowuje się specjalne promocyjne oferty, które są najlepiej oprocentowane. Oczywiście, są także ograniczenia, na przykład co do długości trwania lokaty lub do kwoty, która możemy wpłacić. Wobec tego osoba, która na lokacie chciałaby zarobić najwięcej, musi przygotować się na regularne „przeskakiwanie” z banku do banku ze swoimi pieniędzmi.

Pamiętajmy również o tym, żeby nie umieszczać wszystkich swoich oszczędności na jednej lokacie bankowej – najlepiej założyć kilka z nich, aby w sytuacji, gdy potrzebujemy pieniędzy, móc zerwać tylko jedną lokatę, pozostawiając pozostałe nietknięte. Musimy jednak mieć na uwadze, że zerwanie lokaty bankowej przed czasem może spowodować, że utracimy wypracowane odsetki.

Ten wpis znajduje się w kategorii