Jak mądrze korzystać z porównywarek finansowych?

Jak mądrze korzystać z porównywarek finansowych?

W internecie możemy znaleźć wiele porównywarek finansowych pozwalających na szybkie i wygodne porównanie różnych ofert. Oprócz porównywarek cen produktów w sklepach możemy także korzystać z porównywarek finansowych. Zanim jednak podejmiemy decyzję na podstawie informacji z porównywarki, powinniśmy pamiętać o kilku kluczowych kwestiach.

Znalezienie odpowiedniej oferty pożyczkowej lub lokaty z dobrym oprocentowaniem może być poważnym problemem – obecnie banków i instytucji pozabankowych jest tak dużo, że możemy mieć trudności z wybraniem dla siebie najlepszych produktów finansowych. Gdy nie mamy rozeznania w rynku finansowym, wybranie taniej pożyczki, dobrze oprocentowanej lokaty czy darmowego konta może być sporym wyzwaniem.

Gdy chcemy trafić w dziesiątkę z konkretnym produktem finansowym, powinniśmy albo poświecić więcej czasu na zapoznanie się z rożnymi ofertami, albo skorzystać z pomocy fachowców, którzy nam w tym pomogą, na przykład doradcy kredytowego. Gdy jednak zależy nam na czasie lub nie mamy w okolicy żadnego biura doradcy, warto sprawdzić porównywarki finansowe.

Porównywarki finansowe – w czym mogą nam pomóc?

Porównywarki finansowe to specjalne serwisy internetowe, które w jednym miejscu prezentują większość ofert dotyczących danego produktu, na przykład pożyczek gotówkowych. Możemy wtedy łatwo zobaczyć, co oferują nam różne banki i pozabankowe firmy pożyczkowe w jednym miejscu, bez konieczności zaglądania na każdą stronę po kolei.

Niektóre porównywarki pozwalają nam również na skorzystanie ze specjalnych kalkulatorów finansowych. Wtedy, w przypadku pożyczki, możemy wpisać kwotę, która nas interesuje, a także okres pożyczki, aby zobaczyć, gdzie rata będzie najniższa.

pozyczka-online-na-lato

Wobec tego porównywarki finansowe mogą nam wskazać, gdzie znajdziemy obecnie najtańsze pożyczki. Ponadto mogą zaprezentować nam warunki potrzebne do spełnienia, aby pożyczkę uzyskać, aktualne promocje, aby oszczędzić nie tylko swój czas na poszukiwaniach, ale też pieniądze.

O czym pamiętać przy sprawdzaniu ofert przez porównywarki finansowe?

Przede wszystkim musimy wskazać, że nie w każdej porównywarce internetowej znajdziemy takie same dane. Zdarza się, że ceny są dość rozbieżne, co utrudnia znalezienie odpowiedniej oferty. Wynika to przede wszystkim z niekompletnej lub nieaktualnej bazy produktów lub błędnych algorytmów. Także niektóre porównywarki zawierają informacje o promocyjnych produktach, podczas gdy inne ich nie obejmują. Wobec tego może zdarzyć się, że najlepsza oferta w jednej porównywarce wcale taka nie jest, ponieważ tak naprawdę jest ona tańsza czy pozwala nam na uzyskanie lepszych warunków.

Poza tym warto wskazać, że w porównywarkach możemy znaleźć także oferty premiowane – są one najczęściej prezentowane na szczycie listy, dlatego nieuważny klient może wziąć je za najlepsze. Warto na to zwracać uwagę.

Ponadto problemem mogą być oferty „polecane przez klientów”, które także mogą być mylące. Najczęściej komentarzy z opiniami jest zaledwie kilka i wcale nie oznacza to, że zostały one napisane przez rzeczywistych klientów, ponieważ mogą być one elementem promocji prowadzonej przez bank.

Podsumowując, gdy chcemy skorzystać z porównywarki, zawsze pamiętajmy o tym, że zawarte w niej dane mogą być niepełne. Warto więc zobaczyć oferty także bezpośrednio w banku czy w firmie pozabankowej, aby mieć pewność, że znaleźliśmy najlepszą.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Aasa Standard - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 4 500 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 71,12 %. Rata miesięczna od 271,18 zł. Roczna stopa oprocentowania (stopa stała) 7,2%. Całkowity koszt pożyczki: 5 019,41 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 530,66 zł, prowizja 4 488,75 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 9 519,41 zł. Stan na dzień 30.06.2021 r.

Aasa Standard z Pakietem Korzyści - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 4300 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 64,86%. Rata miesięczna od 148,68 zł. Roczna stopa oprocentowania (stopa stała) 7,2%. Całkowity koszt pożyczki: 4 856,33 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 567,08 zł, prowizja 4 289,25 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 9 156,33 zł. Stan na dzień 30.06.2021 r. Pożyczka z dobrowolnym ubezpieczeniem na życie. Składka dobrowolnego ubezpieczenia na życie: 1 238,40 zł. Składka jest kredytowana i opłacana jednorazowo.

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.