Zimowa pożyczka dla każdego do 15 tys. złotych.

Sprawdź!

Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Pożyczki w walutach obcych

Pożyczki w walutach obcych

Obecnie pożyczki i kredyty w walutach obcych nie są już tak powszechnie spotykane. Przed laty jednak były bardzo popularne, na przykład w przypadku kredytów mieszkaniowych. Czy teraz możemy jeszcze wziąć pożyczkę w obcej walucie? Czy to się opłaca? Jakie są zalety i wady takich pożyczek?

Pożyczki i kredyty walutowe to interesująca propozycja, niemniej jednak ma swoje minusy. Możemy zaciągnąć je między innymi w euro (EUR), funtach (GBP), frankach szwajcarskich (CHF) czy w dolarach (USD).

Produkty tego rodzaju były chętnie wybierane dekadę temu przez osoby chcące wybudować swój dom czy kupić mieszkanie. Wówczas najczęściej udzielane były we franku szwajcarskim, który ze względu na niskie stopy procentowe pozwalał na uzyskanie kredytu łatwiej niż w złotym. Teraz chyba każdy z nas wie, jak wygląda sytuacja „frankowiczów”.

Produkty walutowe były popularne w Polsce zasadniczo aż do momentu, w którym frank szwajcarski nie zmienił nagle swojego kursu na ponad dwukrotnie wyższy. Jednoczesny kryzys finansowy sprawił, że Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła ograniczenia związane z udzielaniem pożyczek i kredytów w walutach obcych.

Ograniczenia Komisji Nadzoru Finansowego

Aktualnie Rekomendacja S IV wydana przez Komisję Nadzoru Finansowego nakłada na banki obowiązek udzielania kredytów jedynie w walucie takiej samej, jak waluta stałych dochodów kredytobiorcy.

To spowodowało, że osoby zarabiające w złotym nie mają tak naprawdę możliwości otrzymania pożyczki walutowej, co przełożyło się również na wąską ofertę kredytów walutowych.

Takie ograniczenia dotyczące kredytów i pożyczek walutowych mają na celu zredukowanie ryzyka kredytowego, które znajduje się zarówno po stronie kredytobiorcy, jak i kredytodawcy.

Kredyty indeksowane – waloryzowane w walutach obcych

Obecnie zamiast kredytów walutowych dostępne są kredyty waloryzowane w walutach obcych, czyli indeksowane w stosunku do waluty obcej. Nie są one oferowane w danej walucie, ale odnoszą się do waluty obcej i kurs danej waluty wpływa wtedy na wysokość raty. To wobec tego ryzykowna oferta, niemniej może być opłacalna ze względu na niskie stopy procentowe.

Takie kredyty i pożyczki uzyskać je w wybranych bankach, ale tyko przy spełnieniu określonych wymagań. Wymagany jest dość wysoki wkład własny wynoszący zwykle od 20% do 30%, a także wysoka zdolność kredytowa.

Dla posiadaczy pożyczek i kredytów w walutach obcych

W Polsce jest jednak dużo osób, które posiadają pożyczki i kredyty w walutach obcych zaciągnięte przed laty. Są to przede wszystkim kredyty hipoteczne we franku szwajcarskim na budowę domu czy zakup mieszkania.

Takie osoby muszą nierzadko borykać się z problemem znacznie wyższej raty niż w momencie zaciągania kredytu. Mają one możliwość dokonania przewalutowania kredytu na złoty, ale może być to mało opłacalne – rata może stać się jeszcze wyższa. Alternatywnym wyborem jest spłacanie rat w oryginalnej walucie, czyli w tym przypadku we franku szwajcarskim. Teraz to znacznie prostsze za sprawą kantorów internetowych – razem z nimi możemy oszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych na jednej racie.

Ten wpis znajduje się w kategorii