Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Jak wybrać właściwą kwotę pożyczki dla siebie?

Jak wybrać właściwą kwotę pożyczki dla siebie?

Chcesz zaciągnąć pożyczkę, ale nie wiesz, jaka kwota będzie dla ciebie odpowiednia? Warto dobrze to przemyśleć, aby nie wziąć ani za dużo, ani za mało. Jak określić, ile pieniędzy potrzebujemy z pożyczki? Sprawdź razem z nami!

Pożyczki zaciągamy na różne cele, między innymi na remont, zakup wyposażenia domu, na wyjazdy wakacyjne, dziecięcą wyprawkę do szkoły czy też na pokrycie długów. Pożyczkę możemy wziąć na dowolny cel – tylko od nas zależy, jak wykorzystamy uzyskane pieniądze.

Kwota pożyczki, którą możemy uzyskać, zależna jest od szeregu różnych czynników, między innymi od tego, jaką ofertę wybierzemy, a także od tego, jaka jest nasza zdolność oraz wiarygodność kredytowa. W przypadku chwilówek to zwykle kwota do kilku tysięcy złotych, dla pożyczek ratalnych nawet kilkaset tysięcy złotych.

Pożyczka trafiona w dziesiątkę

Dobra pożyczka to taka, która będzie spełniała wymagania pożyczkobiorcy – także pod kątem dostępnej kwoty. Pożyczki najczęściej bierzmy na konkretny cel, dlatego powinniśmy dobrać jej kwotę właśnie do tego, ile planujemy wydać pieniędzy. Przykładowo, gdy chcemy kupić nową pralkę za 1200 złotych, możemy wziąć po prostu pożyczkę na kwotę 1200 złotych.

Jednak wtedy, gdy możemy uzyskać wyższą sumę, pojawia się pokusa, aby dodatkowe pieniądze przeznaczyć na inne, mniej naglące cele. Oczywiście, nie musi tak wcale być – możemy przykładowo wziąć więcej pieniędzy i wykonać od dawna planowane malowanie ścian. Niemniej w sytuacji, gdy myślimy o wydaniu pieniędzy na coś, co tak naprawdę nie jest nam potrzebne, warto zastanowić się dwa razy.

Co za dużo, to niezdrowo

Kwota pożyczki powinna nie tylko odpowiadać celowi, na który chcemy ją wydać, ale też naszym możliwościom finansowym. Branie sporej pożyczki wtedy, gdy jesteśmy w gorszej sytuacji, może być prostym sposobem na jeszcze większe problemy.

Wobec tego powinniśmy uważać wtedy, gdy firma pożyczkowa czy bank chcą zaoferować nam pożyczkę wyższą niż nasze obecne potrzeby. Przeliczmy, czy dana rata nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla naszego domowego budżetu. Wtedy możemy wpaść w spiralę zadłużenia, nasza sprawa może trafić do windykatora, w końcu do komornika.

Aby nie brać kolejnej pożyczki, gdy zabraknie pieniędzy

Z drugiej strony musimy również pamiętać o tym, żeby wyznaczyć naszą sumę pożyczki tak, aby nie okazało się, że będziemy musieli w niedługim czasie zaciągać kolejną. Dotyczy to przede wszystkim takich przypadków, w których chcemy wykonać remont czy naprawę samochodu i nie wiemy dokładnie, czy nie pojawią się jakieś dodatkowe koszty, o których jeszcze nie wiemy.

W takim przypadku warto pomyśleć o wzięciu nieco większej pożyczki, na przykład o 10% czy 20% w stosunku do zakładanej kwoty. Nie wydawajmy jednak nadwyżki od razu – poczekajmy, aż prace się skończą. Gdy okaże się, że nie musimy wykorzystywać dodatkowej sumy, możemy przeznaczyć ją na spłatę rat i oddać pożyczkę wcześniej lub po prostu wydać na inne cele, ale tylko wtedy, gdy wiemy, że pieniędzy wystarczy nam na spłatę pozostałego zadłużenia.

Ten wpis znajduje się w kategorii