Kto oprócz banku udziela pożyczek?
3 min czytaniaBank nie udzielił ci pożyczki lub kredytu? Banki nie są jedynym sposobem na uzyskanie zastrzyku finansowego. Zapraszamy do sprawdzenia alternatywnych metod na pieniądze na dowolny cel, gdy w banku nie możemy lub nie chcemy brać pożyczki albo kredytu.
Żeby móc otrzymać pożyczkę lub kredyt w banku, musimy spełnić szereg specjalnych wymagań. Banki najczęściej oferują pieniądze osobom pracującym na podstawie umowy o pracę lub mającym inne regularne dochody. Nie powinniśmy również mieć negatywnej historii kredytowej odnotowanej w różnych bazach, na przykład BIK. Wobec tego nie każdy z nas może otrzymać pożyczkę albo kredyt bankowy.
Gdy bank odmawia nam przyznania pieniędzy lub też nie chcemy wnioskować o pożyczkę albo kredyt w tej instytucji, mamy przed sobą kilka kolejnych propozycji. Jakie są alternatywy dla pożyczek i kredytów w bankach?
Pożyczki pozabankowe
Obecnie pożyczki pozabankowe cieszą się dużym zainteresowaniem, ponieważ pozwalają na uzyskanie pieniędzy szybko i wygodnie – także całkowicie przez internet. Nie musimy więc wychodzić z domu, aby podreperować swój domowy budżet, gdy potrzebujemy dodatkowej sumy na różne wydatki.
Do wyboru mamy pożyczki w formie chwilówek – oferowane na niewielkie sumy oraz na krótkie terminy, a także pożyczki ratalne, które udzielane są już na wyższe kwoty ze spłatą ratalną w ciągu kilku miesięcy czy lat.
Pożyczki społecznościowe
Social lending, czyli pożyczki społecznościowe to jedna z nowości – w tym przypadku nie pożyczamy pieniędzy od instytucji, ale od innych osób, które nazywane są wtedy inwestorami. Pożyczki tego rodzaju stały się popularne właśnie za sprawą internetu – dzięki temu możemy również uzyskać je bardzo wygodnie.
O pożyczkę społecznościową ubiegamy się poprzez stworzenie specjalnej aukcji pożyczkowej – wskazujemy w niej kwotę, termin spłaty, proponujemy oprocentowanie. Gdy nasza aukcja będzie budziła zainteresowanie wśród inwestorów, otrzymamy od nich pożyczkę.
Pożyczki pod zastaw
Pożyczki tego rodzaju oferowane są na różne sumy – gdy potrzebujemy sporej kwoty, możemy zastawić nieruchomość, gdy mniejszej – ruchomość, na przykład samochód, biżuterię, zegarek, sprzęt domowy.
Pożyczki pod zastaw oferowane są przez firmy pożyczkowe oraz przez lombardy. Musimy pamiętać o tym, że w razie braku spłaty zobowiązania narażamy się na utratę przedmiotu zastawu.
Pożyczki prywatne
Są to pożyczki udzielane przez osoby prywatne – możemy otrzymać je od rodziny czy znajomych, ale też od osób, których wcześniej nie znaliśmy. Oferty można znaleźć najczęściej na portalach ogłoszeniowych czy forach internetowych poświęconych pożyczaniu.
Najczęściej pożyczki tego rodzaju są dość kosztowne, wobec tego, lepiej ich unikać. Zdarzają się również przypadki, że pożyczki te udzielane są „pod zastaw”, ale w rzeczywistości w umowie znajdują się informacje, że przedmiot zastawu jest sprzedawany, na przykład dom czy mieszkanie. Lepiej więc uważać wtedy, gdy chcemy wziąć taką pożyczkę.
Podsumowując, gdy potrzebujemy dodatkowych pieniędzy, bank nie jest jedynym sposobem na ich uzyskanie!
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej
Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej
W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej