Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Czy pracujący za granicą ma szansę na pożyczkę w Polsce?

Czy pracujący za granicą ma szansę na pożyczkę w Polsce?

Obecnie bardzo wielu Polaków pracuje poza granicami kraju – w Niemczech, w Anglii, w Irlandii, w Holandii czy też w Norwegii. Gdy również pracujesz za granicą i chcesz otrzymać pożyczkę w Polsce, możesz mieć jednak problemy, ale są też sposoby na to, aby je ominąć.

Większość Polaków pracujących w innych krajach europejskich zarabia znacznie lepiej niż w swojej ojczyźnie. Czasami zarobki te są kilkukrotnie wyższe, co daje także nowe możliwości. Zakupienie auta, wybudowanie domu, pojechanie na egzotyczną wycieczkę – to wszystko staje się dostępne na wyciągnięcie ręki.

Wydawałoby się, że większa zdolność kredytowa, czyli wyższe zarobki będą przekładały się na możliwość wzięcia sporej pożyczki. Przez długi czas banki i instytucje pozabankowe w Polsce z otwartymi rękoma przyjmowały takich klientów, nawet jeżeli na co dzień mieszkali oni w innym kraju. Teraz jednak sprawa się skomplikowała.

Kredyt tylko w tej walucie, w której zarabiamy

Wraz z wprowadzeniem tak zwanej rekomendacji S przez Komisję Nadzoru Finansowego, zmieniły się również przepisy dotyczące udzielania kredytów. Głównym celem rekomendacji było uniemożliwienie Polakom zawierania umów na kredyty walutowe w myśl zasady, że bierzmy kredyt w takiej walucie, w której zarabiamy.

Jednocześnie jednak spowodowało to problemy dla tych osób, które na co dzień zarabiają w innym kraju, ale też nadal wracają do Polski. Przykładowo wtedy, gdy chcielibyśmy wziąć kredyt hipoteczny na kupno mieszkania czy budowę domu, możemy mieć z tym spore trudności. Wynika to z faktu, że banki obecnie nie oferują tak wielu kredytów walutowych. Głównie są to kredyty w euro, czasami w dolarze amerykańskim czy we franku szwajcarskim.

Co z pożyczkami gotówkowymi w banku i firmach pożyczkowych?

Rekomendacja S dotyczy kredytów, czyli produktów oferowanych przez banki. Jak jednak sytuacja wygląda na rynku pożyczek, które oferowane są zarówno przez banki, jak i przez firmy pożyczkowe?

Generalnie sprawa też nie jest zbyt prosta. Większość firm pożyczkowych oraz banków po prostu wymaga, aby klient posiadał stały adres zameldowania w Polsce. Oczywiście, gdy nadal jesteśmy zameldowani w kraju, wówczas nie ma problemu, ale musimy pamiętać też o tym, że czasami to za mało, gdy rzadko bywamy w domu. Może zdarzyć się, że firma pożyczkowa czy bank będą wymagały podpisania dokumentów przywiezionych przez kuriera, a wtedy ich odebranie nie będzie możliwe.

Spłata rat w złotówkach

Oczywiście, musimy też pamiętać o tym, że jeżeli nie wnioskujemy o pożyczkę walutową, raty będziemy musieli spłacać w złotówkach. Wtedy zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy kantorów internetowych, które pozwalają nam na szybkie wymienienie waluty bez konieczności wychodzenia z domu. Potrzebujemy wtedy dwóch kont bankowych – jednego walutowego, a drugiego w złotym, aby przelewać na nie pieniądze i potem spłacać z nich raty.

Podsumowując, wzięcie kredytu wtedy, gdy mieszkamy za granicą, nie będzie takie proste, chyba że chodzi o kredyty walutowe. Z kolei pożyczki są już łatwiej dostępne, ale zapoznamy się też dokładnie z warunkami przed złożeniem wniosku.

Ten wpis znajduje się w kategorii