Odkryj jesień pełną inspiracji! Zacznij ją z pełnym portfelem!

Sprawdź!

Czy dostanę pożyczkę, gdy pracuję za granicą?

Czy dostanę pożyczkę, gdy pracuję za granicą?

Obecnie bardzo wielu Polaków pracuje poza granicami kraju – w Niemczech, w Anglii, w Irlandii, w Holandii czy też w Norwegii. Gdy również pracujesz za granicą i chcesz otrzymać pożyczkę w Polsce, możesz mieć jednak problemy, ale są też sposoby na to, aby je ominąć.

Większość Polaków pracujących w innych krajach europejskich zarabia znacznie lepiej niż w swojej ojczyźnie. Czasami zarobki te są kilkukrotnie wyższe, co daje także nowe możliwości. Zakupienie auta, wybudowanie domu, pojechanie na egzotyczną wycieczkę – to wszystko staje się dostępne na wyciągnięcie ręki.

Wydawałoby się, że większa zdolność kredytowa, czyli wyższe zarobki będą przekładały się na możliwość wzięcia sporej pożyczki. Przez długi czas banki i instytucje pozabankowe w Polsce z otwartymi rękoma przyjmowały takich klientów, nawet jeżeli na co dzień mieszkali oni w innym kraju. Teraz jednak sprawa się skomplikowała.

Kredyt tylko w tej walucie, w której zarabiamy

Wraz z wprowadzeniem tak zwanej rekomendacji S przez Komisję Nadzoru Finansowego, zmieniły się również przepisy dotyczące udzielania kredytów. Głównym celem rekomendacji było uniemożliwienie Polakom zawierania umów na kredyty walutowe w myśl zasady, że bierzmy kredyt w takiej walucie, w której zarabiamy.

Jednocześnie jednak spowodowało to problemy dla tych osób, które na co dzień zarabiają w innym kraju, ale też nadal wracają do Polski. Przykładowo wtedy, gdy chcielibyśmy wziąć kredyt hipoteczny na kupno mieszkania czy budowę domu, możemy mieć z tym spore trudności. Wynika to z faktu, że banki obecnie nie oferują tak wielu kredytów walutowych. Głównie są to kredyty w euro, czasami w dolarze amerykańskim czy we franku szwajcarskim. jesienna-pozyczka

Co z pożyczkami gotówkowymi w banku i firmach pożyczkowych?

Rekomendacja S dotyczy kredytów, czyli produktów oferowanych przez banki. Jak jednak sytuacja wygląda na rynku pożyczek, które oferowane są zarówno przez banki, jak i przez firmy pożyczkowe?

Generalnie sprawa też nie jest zbyt prosta. Większość firm pożyczkowych oraz banków po prostu wymaga, aby klient posiadał stały adres zameldowania w Polsce. Oczywiście, gdy nadal jesteśmy zameldowani w kraju, wówczas nie ma problemu, ale musimy pamiętać też o tym, że czasami to za mało, gdy rzadko bywamy w domu. Może zdarzyć się, że firma pożyczkowa czy bank będą wymagały podpisania dokumentów przywiezionych przez kuriera, a wtedy ich odebranie nie będzie możliwe.

Spłata rat w złotówkach

Oczywiście, musimy też pamiętać o tym, że jeżeli nie wnioskujemy o pożyczkę walutową, raty będziemy musieli spłacać w złotówkach. Wtedy zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy kantorów internetowych, które pozwalają nam na szybkie wymienienie waluty bez konieczności wychodzenia z domu. Potrzebujemy wtedy dwóch kont bankowych – jednego walutowego, a drugiego w złotym, aby przelewać na nie pieniądze i potem spłacać z nich raty.

Podsumowując, wzięcie kredytu wtedy, gdy mieszkamy za granicą, nie będzie takie proste, chyba że chodzi o kredyty walutowe. Z kolei pożyczki są już łatwiej dostępne, ale zapoznamy się też dokładnie z warunkami przed złożeniem wniosku.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Aasa Standard - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 4 000 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 72,21%. Rata miesięczna od 242,52 zł. Roczna stopa oprocentowania (stopa zmienna) 8,0 %. Całkowity koszt pożyczki: 4 515,16 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 525,16 zł, prowizja 3 990,00 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 8 515,16 zł. Stan na dzień 13.10.2021 r.

Aasa Standard z Pakietem Korzyści - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 4 058,40 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 65,92%. Rata miesięczna od 199,93 zł. Roczna stopa oprocentowania (stopa zmienna) 8,0 %. Całkowity koszt pożyczki: 6 522,91 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 837,16 zł, prowizja 5 685,75 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 12 222,91 zł. Stan na dzień 13.10.2021 r. Pożyczka z dobrowolnym ubezpieczeniem na życie. Składka dobrowolnego ubezpieczenia na życie: 1 641,60 zł. Składka jest kredytowana i opłacana jednorazowo.

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.