Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

W jaki sposób stworzyć pozytywny scoring w BIK?

W jaki sposób stworzyć pozytywny scoring w BIK?

Dzięki dobremu scoringowi w BIK (Biurze Informacji Kredytowej) możemy łatwiej uzyskać pożyczkę lub kredyt. Scoring brany jest pod uwagę zarówno przy zaciąganiu kredytów hipotecznych na kilkaset tysięcy złotych, jak i pożyczek gotówkowych za kilkaset złotych czy kilka tysięcy złotych. W jaki sposób możemy zadbać o swoją pozytywną ocenę w BIK?

W Biurze Informacji Kredytowej znajdują się zarówno pozytywne, jak i negatywne informacje. Zasadniczo każdy, kto kiedykolwiek wziął pożyczkę czy kredyt, znajduje się w bazach BIK. Są one regularnie sprawdzane przez banki i instytucje pozabankowe, ponieważ na podstawie danych w bazach mogą ocenić wiarygodność klienta. Wobec tego warto zadbać o swój pozytywny scoring w BIK, by pożyczanie pieniędzy nie było problemem.

Czym jest scoring BIK?

Scoring BIK to specjalna ocena punktowa, która opisuje wiarygodność klienta. BIK stosuje wartości od 192 do 631 punktów, a dodatkowo prezentuje także ocenę w postaci gwiazdek – najlepsza ocena to 5 gwiazdek, najniższa to 1 gwiazdka.

Ocenę punktową kształtuje bardzo wiele czynników, na które mamy wpływ, dlatego możemy w ten sposób formować naszą wiarygodność kredytową.

Co obniża ocenę punktową BIK?

• opóźnienie w spłacie rat – długość opóźnienia, czas od ostatniego opóźnienia, wysokość zaległości

• wykorzystanie limitu kredytowego – przekroczenie i wysoki poziom wykorzystania limitu kredytowego

• duża aktywność kredytowa – duża liczba składanych wniosków o kredyty i pożyczki w ostatnim czasie, duża liczba nowych kredytów i pożyczek, krótki czas od złożenia ostatniego wniosku

Zatem wtedy, gdy chcemy zadbać o swoją ocenę kredytową w BIK, powinniśmy postępować tak, aby nie doszło do obniżenia naszego scoringu.

Spłacaj zobowiązania regularnie

Główny warunek pozytywnej historii kredytowej to regularne spłacanie zobowiązań – zawsze spłacajmy raty przed terminem, aby instytucja pożyczająca nam środki nie musiała informować nas o przekroczeniu czasu.

W razie problemów ze spłatą zobowiązań zawsze warto jak najszybciej skontaktować się z bankiem lub inną instytucją, aby wyjaśnić sytuację.

Nie bierz wielu pożyczek i kredytów na raz

Im więcej pożyczek i kredytów mamy, tym nasz scoring jest niższy i inny bank lub instytucja pozabankowa mogą odmówić nam udzielenia pożyczki lub kredytu.

Gdy chcemy, aby nasza historia kredytowania była pozytywna, nie bierzmy wielu pożyczek i kredytów na raz. Pamiętajmy też o tym, że na nasz scoring wpływa posiadanie karty kredytowej oraz debetu na koncie. Gdy więc chcemy podwyższyć swoją zdolność i wiarygodność kredytową, spłaćmy zobowiązania, zlikwidujmy kartę kredytową i debet.

Gdy nie masz historii kredytowej, weź małą pożyczkę

Warto również wskazać, że osoby, które nie mają żadnej historii kredytowej, także mogą mieć problemy z wzięciem pożyczki czy kredytu, szczególnie na wyższą sumę, na przykład kredytu hipotecznego.

Warto więc wtedy wziąć małą i łatwą do oddania pożyczkę – dzięki temu, po jej spłacie, w bazie BIK znajdą się pozytywne informacje na nasz temat. Będą świadczyły o tym, że jesteśmy godnymi zaufania klientami.

Ten wpis znajduje się w kategorii