Jak zbudować pozytywny scoring w BIK?
3 min czytaniaDzięki dobremu scoringowi w BIK (Biurze Informacji Kredytowej) możemy łatwiej uzyskać pożyczkę lub kredyt. Scoring brany jest pod uwagę zarówno przy zaciąganiu kredytów hipotecznych na kilkaset tysięcy złotych, jak i pożyczek gotówkowych za kilkaset złotych czy kilka tysięcy złotych. W jaki sposób możemy zadbać o swoją pozytywną ocenę w BIK?
Spis treści
W Biurze Informacji Kredytowej znajdują się zarówno pozytywne, jak i negatywne informacje. Zasadniczo każdy, kto kiedykolwiek wziął pożyczkę czy kredyt, znajduje się w bazach BIK. Są one regularnie sprawdzane przez banki i instytucje pozabankowe, ponieważ na podstawie danych w bazach mogą ocenić wiarygodność klienta. Wobec tego warto zadbać o swój pozytywny scoring w BIK, by pożyczanie pieniędzy nie było problemem.
Czym jest scoring BIK?
Scoring BIK to specjalna ocena punktowa, która opisuje wiarygodność klienta. BIK stosuje wartości od 192 do 631 punktów, a dodatkowo prezentuje także ocenę w postaci gwiazdek – najlepsza ocena to 5 gwiazdek, najniższa to 1 gwiazdka.
Ocenę punktową kształtuje bardzo wiele czynników, na które mamy wpływ, dlatego możemy w ten sposób formować naszą wiarygodność kredytową.
Co obniża ocenę punktową BIK?
• opóźnienie w spłacie rat – długość opóźnienia, czas od ostatniego opóźnienia, wysokość zaległości
• wykorzystanie limitu kredytowego – przekroczenie i wysoki poziom wykorzystania limitu kredytowego
• duża aktywność kredytowa – duża liczba składanych wniosków o kredyty i pożyczki w ostatnim czasie, duża liczba nowych kredytów i pożyczek, krótki czas od złożenia ostatniego wniosku
Zatem wtedy, gdy chcemy zadbać o swoją ocenę kredytową w BIK, powinniśmy postępować tak, aby nie doszło do obniżenia naszego scoringu.
Spłacaj zobowiązania regularnie
Główny warunek pozytywnej historii kredytowej to regularne spłacanie zobowiązań – zawsze spłacajmy raty przed terminem, aby instytucja pożyczająca nam środki nie musiała informować nas o przekroczeniu czasu.
W razie problemów ze spłatą zobowiązań zawsze warto jak najszybciej skontaktować się z bankiem lub inną instytucją, aby wyjaśnić sytuację.
Nie bierz wielu pożyczek i kredytów na raz
Im więcej pożyczek i kredytów mamy, tym nasz scoring jest niższy i inny bank lub instytucja pozabankowa mogą odmówić nam udzielenia pożyczki lub kredytu.
Gdy chcemy, aby nasza historia kredytowania była pozytywna, nie bierzmy wielu pożyczek i kredytów na raz. Pamiętajmy też o tym, że na nasz scoring wpływa posiadanie karty kredytowej oraz debetu na koncie. Gdy więc chcemy podwyższyć swoją zdolność i wiarygodność kredytową, spłaćmy zobowiązania, zlikwidujmy kartę kredytową i debet.
Gdy nie masz historii kredytowej, weź małą pożyczkę
Warto również wskazać, że osoby, które nie mają żadnej historii kredytowej, także mogą mieć problemy z wzięciem pożyczki czy kredytu, szczególnie na wyższą sumę, na przykład kredytu hipotecznego.
Warto więc wtedy wziąć małą i łatwą do oddania pożyczkę – dzięki temu, po jej spłacie, w bazie BIK znajdą się pozytywne informacje na nasz temat. Będą świadczyły o tym, że jesteśmy godnymi zaufania klientami.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej
Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej
W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej