Co oznacza pożyczka pod weksel?
Pożyczki pod weksel mogą być udzielane pomiędzy dwoma osobami prywatnymi. Wówczas weksel, który jest papierem wartościowym, pełni funkcję kredytową, czyli stanowi gwarant pożyczki.

Spis treści
Pożyczki pod weksel są obecnie dość rzadko spotykane. Zastąpiły je różnego rodzaju pożyczki bankowe, pozabankowe, społecznościowe, które odbywają się za pośrednictwem specjalnych serwisów internetowych. Jednak pożyczki wekslowe nadal istnieją i gdy potrzebujemy pieniędzy, są jedną z opcji, z których możemy skorzystać.
Weksel – co to jest?
Jak już wspomnieliśmy, weksel jest papierem wartościowym i ma on dość szerokie zastosowanie. Weksel wyróżnia się tym, że złożenie na nim podpisu przez osobę stanowi podstawę i przyczynę do powstania zobowiązania wekslowego tej właśnie osoby.
Weksel stanowi zabezpieczenie pożyczki dla pożyczkobiorcy, natomiast dzięki niemu pożyczkobiorca może otrzymać szybką gotówkę. Jednak oprócz funkcji kredytowej ma też on funkcję obiegową, refinansową oraz gwarancyjną. Przykładowo weksel może być sprzedany innej osobie, może być wykorzystani jako środek płatniczy.
Prawo wekslowe
W prawie polskim zasady wystawiania i obrotu wekslami reguluje Ustawa z dnia 28 kwietnia 1936 r. Prawo wekslowe (Dz.U. 2016 poz. 160).
Prawo to określa, że weksel staje się pełnoprawnym dokumentem w momencie, w którym pożyczkobiorca złoży na nim swój podpis. Tym samym pożyczkobiorca przyjmuje na siebie obowiązek spłaty sumy, która jest zapisana na wekslu.
Warto również wskazać, że także weksel in blanco, czyli bez wpisanej kwoty pożyczki zachowuje ważność. Należy jednak szczególnie uważać z tego typu pożyczkami, ponieważ pożyczkodawca może wtedy wpisać do dokumentu znacznie wyższą niż uzgodniona ustnie suma.
Nazewnictwo osób zgodnie z prawem wekslowym:
• osoba wystawiająca weksel – trasant
• osoba spłacająca sumę pożyczki – trasat
• odbiorca weksla – remitent
Jak wziąć pożyczkę na weksel?
Pożyczki udzielane na weksel to pożyczki prywatne, które oferowane są najczęściej przez prywatnych inwestorów chcących zarobić na odsetkach od pożyczki. Możemy znaleźć ich oferty na różnych stronach internetowych, w tym na forach poświęconych pożyczkom.
Pożyczanie na weksel nie jest jednak całkowicie bezpieczne, jak już wskazaliśmy, niemniej jednak ma swoje plusy, które dla wielu pożyczkobiorców mają duże znaczenie. Prezentujemy je poniżej.
Plusy pożyczki na weksel:
• możliwość uzyskania pożyczki na bardzo wysoką sumę, nawet do 100 000 złotych
• pożyczka ratalna bez sprawdzania w bazach, na przykład BIK, BIG
• bez potrzeby przedstawiania zaświadczeń o dochodach
• także dla osób z zajęciami komorniczymi
• indywidualnie uzgodnione zasady pożyczki
Jak już wspomnieliśmy, główne wady pożyczki na weksel to niebezpieczeństwo, ponieważ możemy trafić na inwestora, który nie będzie rzetelny. Będzie wymagał podpisania weksla in blanco, będzie także chciał otrzymać dodatkowe opłaty, na przykład rejestracyjne. Wobec tego w sytuacji, gdy chcielibyśmy skorzystać z pożyczki zabezpieczonej wekslem, musimy znaleźć godnego zaufania partnera.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej

Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej

W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej