Zimowa pożyczka dla każdego do 15 tys. złotych.

Sprawdź!

Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Co to jest pożyczka hipoteczna?

Co to jest pożyczka hipoteczna?

Jesteś właścicielem nieruchomości? W takim przypadku masz możliwość wzięcia pożyczki hipotecznej. Razem z nią możesz łatwiej spełniać swoje marzenia dzięki dużej sumie, jaka jest do uzyskania. Jak dokładnie działają pożyczki hipoteczne i gdzie możemy je wziąć?

Chyba każdy nas spotkał się już z terminem pożyczki hipotecznej lub kredytu hipotecznego. Warto jednak na samym początku rozgraniczyć te dwie oferty. Pożyczki hipoteczne udzielane są zarówno przez banki, jak i przez parabanki, czyli firmy pożyczkowe. Dzięki pożyczce hipotecznej możemy otrzymać środki finansowe na dowolny cel, na przykład na remont, wyjazd wakacyjny, zakupy. Z kolei kredyty hipoteczne, do których w kontekście usług dla osób prywatnych zalicza się kredyty mieszkaniowe i na budowę domu, to bankowe kredyty celowe, tylko zakup albo budowę nieruchomości.

Pożyczka hipoteczna – czym dokładnie jest?

Razem z pożyczką hipoteczną możemy otrzymać sporą sumę pieniędzy – nawet kilkaset tysięcy złotych i więcej w zależności od swojej zdolności kredytowej. Pożyczki te udzielane są na długie okresy, nawet do 30 lat, co pozwala na uzyskanie łatwych w spłacie rat. Aktualnie pożyczkę możemy wziąć do 80% wartości zabezpieczenia, którym jest hipoteka.

Zabezpieczeniem pożyczki hipotecznej jest nieruchomość – może być to mieszkanie, dom jednorodzinny, działka czy lokal, do którego mamy prawo własności. Nieruchomość nie może być już przedmiotem innej hipoteki. Za sprawą hipoteki bank lub inna instytucja finansowa uzyskuje do niej prawa wtedy, gdy nie wywiążemy się z umowy, czyli nie spłacimy zadłużenia. Co więcej, instytucja może zażyczyć sobie dopłaty, jeżeli wartość nieruchomości nie pokryje w pełni naszych długów.

Możliwość utraty nieruchomości jest jednym z głównych minusów pożyczki hipotecznej. W związku z tym powinniśmy zawsze dobrze zastanowić się nad podpisaniem takiej umowy. Z drugiej jednak strony jest to jedna z najlepszych opcji, aby otrzymać pożyczkę na wysoką sumę, także z atrakcyjnym oprocentowaniem – niższym niż przy kredytach gotówkowych czy samochodowych.

Gdzie po pożyczkę hipoteczną?

Jak już wspomnieliśmy, pożyczki hipoteczne są aktualnie udzielane zarówno przez banki, jak i instytucje pozabankowe. W przypadku banków do otrzymania finansowania potrzebujemy również stosowej zdolności kredytowej, czyli głównie stałych przychodów. Nie możemy mieć również negatywnych wpisów w bazach takich jak BIK.

Uzyskanie pożyczki w parabanku jest już łatwiejsze, ponieważ firmy pożyczkowe nie mają tak złożonych wymagań jak banki. Możemy otrzymać pożyczkę także przy niższych albo nieregularnych przychodach, przy negatywnych wpisach w BIK. Musimy jednak pamiętać o tym, że pożyczki pozabankowe tego rodzaju związane są z wyższym oprocentowaniem, a także nie otrzymamy pieniędzy w wartości do 80% nieruchomości, ale najczęściej do około 40-50%. Przykładowo przy mieszkaniu o wartości 200 000 złotych otrzymamy pożyczkę wynoszącą do 100 000 złotych. Mogą pojawić się też wymogi dotyczące lokalizacji, na przykład preferowane są nieruchomości w centrach większych miast.

Zatem jeżeli potrzebujesz dużej sumy i masz jesteś właścicielem nieruchomości, do dyspozycji masz też pożyczki hipoteczne.

Ten wpis znajduje się w kategorii